Правителството на американския президент Доналд Тръмп проявява особено голям интерес към задържания в Румъния инфлуенсър Андрю Тейт и брат му Тристан.
Според информациите миналата седмица е имало телефонни обаждания от високопоставени американски представители с искания за облекчаване на режима на пътуване, наложен върху двамата.
В момента те са с повдигнати криминални обвинения в северната ни съседка за трафик на хора, сексуална експлоатация, пране на пари и създаване на организирана престъпна група. Вече не са под домашен арест, но са с отнети паспорти и забрана за напускане на страната.
А след като съдбата им в Румъния бъде решена, те трябва да бъдат екстрадирани във Великобритания, където също са подсъдими за укриване на данъци.
••• Можете да разберете тук малко повече за дейността на Андрю Тейт и брат му:
Междувременно обаче стана ясно, че през уикенда в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността е имало среща между американския специален президентски представител Ричард Гренел и румънския външен министър Емил Хурезеану.
Тя е била напълно неофициална и "в приятелски тон", по думите на Хурезеану пред румънското издание на EuroNews.
Все пак Гренел е казал, че Вашингтон "остава силно заинтересован от съдбата на братята Тейт".
Андрю и Тристан имат двойно американско и британско гражданство. По време на президентската кампания в САЩ те призоваваха своите последователи - предимно млади, консервативно настроени мъже - да гласуват за Доналд Тръмп.
На фона на информациите, че американското правителство опитва да се намеси в процеса, адвокатът на четири от предполагаемите сексуални жертви на Тейт казва пред BBC, че е "изключително загрижен" от съобщенията, че американски официални лица са поискали от Румъния да облекчи ограниченията за пътуване на братята.
••• Пред какви проблеми са изправени двамата мачо инфлуенсъри във Великобритания, можете да прочетете тук:
Случаят стигна и до румънският премиер Марчел Чолаку, който от своя профил в социалната мрежа X отрече информациите САЩ да оказват натиск.
"САЩ не са отправили никакви искания към Румъния относно правния статус на добре известни чуждестранни лица, разследвани от властите. Не е имало искания нито по време на дискусията между румънското Министерство на външните работи и Ричард Гренел, нито след нея", пише премиерът Чолаку.