Втори човек е починал на протестите срещу преизбирането на президента Александър Лукашенко, след като е бил задържан от силите за сигурност в страната. Информацията беше потвърдена в комюнике на беларуските власти, съобщават международните агенции.
Според изнесената информация от следствения комитет на страната жертвата е 25-годишен протестиращ, който е починал в болница в град Гомел, след като е бил задържан в неделя по време на "неразрешена демонстрация". Информацията не посочва кога точно е починал, но се казва, че здравословното му състояние "внезапно се е влошило", докато е бил в ареста.
Първата жертва на протестите дойде още в неделя в столицата Минск, след като протестиращ е бил ударен тежко по главата. Междувременно полицията съобщи, че в град Брест има още един официално ранен, след като е бил открит огън с бойни куршуми срещу протеста там.
Междувременно има съобщения и за един пострадал полицай - служител на пътната полиция на Минск, който е бил блъснат от движещ се бързо автомобил. Той е бил откаран веднага в болница, където му се оказва медицинска помощ, съобщават от пресслужбата на вътрешното министерство на страната.
Това е вторият такъв случай, след като и в град Барановичи беше прегазен с кола служител на органите на реда.
Протестите в големите градове на Беларус продължават вече четвърта вечер. В столицата Минск всички метростанции бяха затворени, а уличното движение беше напълно спряно като мярка срещу демонстрациите. Редица главни улици в града са тежко охранявани от полицията и служители на отряда за борба с безредиците ОМОН.
Въпреки това на няколко места в града бяха образувани живи вериги от протестиращи като знак на протест срещу полицейските репресии. Някои от живите вериги бяха съставени само от жени. Въпреки това обаче в голямата си част те бяха разбити със сила от полицията.
Продължаващата употреба на сила спрямо протестиращи граждани доведе и до ново международно осъждане спрямо Беларус.
Върховният комисар на ООН за човешките права Мишел Бачелет излезе с позиция, осъждаща репресиите в страната спрямо демонстранти. По нейни думи близо 6000 души са били задържани от полицията през последните три дни на демонстрации, включително случайни минувачи и непълнолетни.
Бачелет припомни, че масовите арести са явно нарушение на международното право.
Междувременно ситуацията в страната се превръща в обект на все по-сериозни международни дебати. Темата ще бъде обсъдена на петъшното заседание на външните министри на ЕС, след отправено искане от Литва.
Балтийската държава, заедно още с Латвия и Полша вече изрази готовност за посредничество между правителството на Лукашенко и опозицията. Именно в Литва в момента е и опозиционната кандидатка за президент Светлана Тихановская.
"Искам да представя план от три точки, който може да стане прелюдия към посредничеството на президентите от региона за излизане от политическата криза в Беларус", каза пред журналисти Науседа литовският президент Гитанас Науседа, цитиран от АФП и Ройтерс.
По негови думи властите в Беларус трябва преди всичко да спрат с насилието спрямо демонстранти, да освободят задържаните в последните няколко дни и да създадат национален съвет, чийто членове да бъдат представители на гражданското общество, и който да търси пътища за излизане от кризата.
"Ако инициативата ни бъде посрещната отрицателно, разбира се, останалите опции остават на масата, а те са санкции на европейско или на национално равнище", допълни Науседа пред журналисти във Вилнюс.