"Наричат го Острова на смъртта или Острова на мистериите и това не е случайно".
Думите са на репортера на "Би Би Си" - Файър Робъртсън - и датират още от 60-те години на миналия век, когато британските медии започват да проучват остров Груинард.
И, както подчертава Робъртсън, тук не говорим за глуповати суеверия и митове. Островът се намира на по-малко от 2 километра от бреговете на Шотландия, но въпреки това по време на Втората световна война Чърчил го избира като площадка за изпитания.
На Груинард обаче не се тестват огнестрелни оръжия, а биологични - с опасна зараза.
Чърчил е убеден, че германците вече разполагат с биологично оръжие и е само въпрос на време да го използват.
Затова дава задача на група учени да започнат да тестват британски отговор на заплахата и за целта специалистите избират Груинард - необитаем остров с площ 522 акра, едновременно изолиран и близо до суша.
Проектът би трябвало да е строго секретен и да се провежда под кодовото название "Операция вегетарианец".
Целта е да се създаде биологично оръжие, което изцяло неутрализира противника и на британската армия да не ѝ се налага въобще да влиза в битки. Така биолозите се спират на антракс - зараза с изключително висока смъртност, предаваща се чрез спори.
И така през 1942 г. Груинард е забранен за достъп за цивилни и опитите с антракс започват.
What happened on April 24!
— Know Your History (@H54355Know) April 24, 2024
In 1990, the UK Government declared Gruinard Island, Scotland free of anthrax after 48 years of quarantine. The island was the site of the UK's first secret biological warfare tests during World War II, which focused on the spread of anthrax spores… pic.twitter.com/wSgHG9VTaq
Операцията е строго секретна и в нея участват както военни, така и учени. Документален филм на "Би Би Си" от 2022 г. разкрива мащабите на експериментите, които са се провеждали на Груинард и които са довели острова до екологична катастрофа заради изпуснатите антраксови спори.
Тестовете са в две направления. Първо, те трябва да докажат смъртоносната сила на антракса, но освен това проверяват и дали спорите на заразата ще оцелеят при всякакви условия.
Първият опит се провежда върху 80 овце, срещу които чрез малка експлозия е насочен облак от антраксови спори. Резултатите са чудовищни, като в рамките на няколко дена всички животни започват да показват симптоми на болестта и бързо започват да измират.
Телата им впоследствие са изгорени или погребани под огромно количество пръст.
Въпреки старанията и секретността, "Операция вегетарианец" не успява да остане незабелязана от местните.
В месеците, в които експериментите протичат, а и след тях започват да измират животни на континенталната част на Шотландия. Спорите на антракс са изключително устойчиви и се разнасят по въздуха, заразявайки всичко по пътя си. Антракс попада и във водите около Груинард.
Дъждовете отмиват почвата на отровния остров и разнасят болестта, като правят реките и подпочвените води потенциално смъртоносни.
Британското правителство набързо изплаща компенсации на животновъдите, което прави последните още по-подозрителни, че се случва нещо нередно. След края на Втората световна война остров Груинард е поставен под карантина и военните започват отчаяни опити да го изчистят с химически препарати.
Тестове от 1971 г. показват, че повърхността на почвата е безопасна, но под нея веднага са открити спори на антракс.
Нови проби от 1981 г. сочат, че "Островът на смъртта" още е заплаха за живота заради високото съдържание на антракс на него.
Груинард е обявен за безопасен чак в началото на 90-те години на миналия век, а за щастие антраксовата бомба на Чърчил никога не влиза в употреба. Хората обаче отбягват острова и до днес и предпочитат да не стъпват на него.
"Никой не ходи там и никой не иска да ходи там", заявява една от местните жителки пред шотландската телевизия STV.
Тя е категорична, че всички предпочитат да стоят далеч от Груинард и да не мислят за кошмарните експерименти, които са се случвали на острова.