През лятото на 2012 г. европейският шампион Челси беше в разгара на бурен трансферен прозорец, през който привлече футболисти като Еден Азар, Оскар и Виктор Моузес.
Обещаващи таланти като Кевин Де Бройне и Ромелу Лукаку пък се бяха завърнали на "Стамфорд Бридж" след успешни периоди под наем.
Някак между другото, към края на лятото "сините" платиха 7 млн. паунда за един 22-годишен испански бек - на пръв поглед просто подробност на фона на останалите придобивки.
Десетилетие по-късно можем да кажем, че високите очаквания към Азар се оправдаха и онези 32 млн. паунда, дадени за него, си заслужаваха.
Още по-далновиден обаче се оказа трансферът на онзи испанец на име Сесар Аспиликуета.
Миналата седмица Аспиликуета напусна Челси след 11 славни години, 508 изиграни мача и седем големи трофея. Той завинаги ще бъде легенда на клуба, както и една от най-изгодните придобивки на който и да е отбор от Премиър лийг.
Но кои са останалите най-хитови трансфери във Висшата лига по съотношение качество-цена?
И как изобщо можем да отсъдим, че даден играч е дал много повече, отколкото платените за него пари са предполагали?
Индивидуалните му успехи и отборните триумфи през неговия период в тима със сигурност са водещ фактор при преценката.
Редно е да бъде взет под внимание и цялостният принос на играча за реномето на клуба и за статута на английското първенство.
На тази база си припомняме още няколко емблематични трансфера, оказали се невероятно изгодни за осъществилите ги клубове.
Цените на въпросните играчи изглеждат направо нереално на фона на раздутия трансферен пазар в наши дни.
Едвин ван дер Сар - £1.5 млн. (2005)
Може и да не сте си давали сметка, че това беше първият футболист, закупен от Манчестър Юнайтед при новите тогава собственици - семейство Глейзър.
Сър Алекс Фъргюсън се беше спрял на нидерландския страж на Фулъм за краткосрочно разрешаване на упорития вратарски проблем в тима.
Ван дер Сар вече беше на 34 години, когато подписа, но изигра цели шест невероятни сезона, спечели 4 титли на Англия и веднъж Шампионската лига.
Серията на Юнайтед от 14 поредни сухи мрежи през сезон 2008/09 е рекорд, който остава неподобрен и до днес.
Джеймс Милнър - свободен агент (2015)
Свободните трансфери заслужават отделна класация, но някои са толкова хитови, че няма как да не бъдат отбелязани.
През 2015-а Джеймс Милнър се присъедини към един Ливърпул, който беше много различен от сегашния.
По-късно през същата година за мениджър беше назначен Юрген Клоп и под негово ръководство Милнър изживя втора младост на терена.
Ветеранът се превърна във винаги надежден поливалентен боец на "Анфийлд", спечели най-големите трофеи и това лято си тръгна като легенда.
Дори на 37 години Милнър не смята да спира и се присъедини към друг елитен клуб, Брайтън.
Анди Робъртсън - £8 млн. (2017)
Ливърпул направи още изключителни сделки през последните години - но когато говорим за съотношение цена-качество и за някой, който е надскочил всякакви предварителни очаквания, се сещаме за Анди Робъртсън.
Ето един кратък списък с бекове, които бяха купени за по-големи суми от него през лятото на 2017-а: Давиде Дзапакоста, Серж Орие, Хуан Фойт, Бенжамен Менди.
Робъртсън беше изпаднал с Хъл Сити, когато Ливърпул го взе и му позволи да се превърне в един от най-изтъкнатите леви защитници в света.
И до днес шотландецът е фундаментална фигура в състава на Клоп.
Патрик Виейра - £3.5 млн. (1996)
В средата на 90-те Виейра изкара един сезон в Милан, в който обаче въобще не получи реален шанс.
Всичко по трансфера му в Аякс беше вече уговорено, когато едно обаждане от Арсен Венгер промени неговата съдба - и съдбата на Арсенал.
"Той беше в Холандия, беше там, за да подпише, но аз познавах агентите му. Говорих с Патрик и му казах: "Спри, моля те. Ела в Арсенал", разказва по-късно френският мениджър.
След като пристигна в Лондон, Виейра стана лидер в халфовата линия на Арсенал и капитан на отбора на Непобедимите през сезон 2003/04.
406 мача за 9 години с "артилеристите" и три шампионски титли гарантират легендарния статут на полузащитника.
Някои твърдят, че и до днес не може да бъде запълнена дупката, която Виейра остави в Арсенал, когато си тръгна през 2005-а.
Венсан Компани - £6 млн. (2008)
Перлата в селекцията на Манчестър Сити през лятото на 2008 г. беше Робиньо от Реал Мадрид.
Атрактивният бразилец символизираше огромните амбиции на новите собственици на "гражданите".
Но както обикновено става в такива случаи, големият трансферен удар се оказа друг.
Тогава Венсан Компани беше обещаващ, но неособено известен белгийски защитник, който се превърна в лидер и капитан, за да поведе Сити към първа титла от Висшата лига.
Белгиецът си остава една от основните звезди, с които се свързва превръщането на Сити в гранд на английската сцена.
Джейми Варди - £1 млн. (2012)
Ако говорим за надхвърляне на предварителните очаквания, Варди трябва да е №1 във всеки подобен списък.
Историята на неговото издигане от ниските дивизии до върха на Висшата лига е изумителна, а все още е трудно за вярване какво му се случи, след като Лестър го взе от скромния Флийтууд Таун преди 11 години.
Наистина Варди блестеше и в Националната лига, където беше отбелязал 34 гола през сезона, но все пак говорим за петото ниво на английския футбол.
Кой би предположил, че нападателят ще тероризира по същия начин и защитите в елитния шампионат?
Откакто осъществи трансфера, Варди прибра титла на Англия, ФА Къп и "Златна обувка" - и то не с някой от грандовете, а с Лестър.
Неманя Видич - £7 млн. (2005)
Тези седем милиона са смешно ниска сума за това, което сърбинът постигна на "Олд Трафорд".
След като беше привлечен от Спартак Москва, Видич оформи легендарно партньорство с Рио Фърдинанд в центъра на защитата и спечели пет титли, три купи на Англия и веднъж Шампионската лига.
Само Барселона беше над Юнайтед в този период и победи "червените дяволи" в два финала от Лигата на богатите.
Сол Кембъл - свободен агент (2001)
Това си остава един от най-скандалните трансфери, но попада в графата и на най-успешните.
Вместо да удължи престоя си в Тотнъм, където беше герой, капитан и легенда, Сол Кембъл избра да премине в големия враг от Северен Лондон Арсенал.
При Арсен Венгер той се доказа като един от най-класните защитници на своята ера и за пет години в Арсенал грабна две титли на Англия и три пъти ФА Къп.
Ерик Кантона - £1.2 млн. (1992)
Един милион паунда не бяха съвсем пренебрежителна сума за футболист в началото на 90-те, но по никакъв начин не отразяват приноса на Кантона за Манчестър Юнайтед.
Днес французинът има митичен статут, а за изпълненията му по терените се разказват легенди.
Още по-забележително е, че беше привлечен от един от големите врагове на манчестърци - Лийдс, както и че не беше в топ 5 на най-скъпите трансфери през онова лято.
Той не просто спечели 9 трофея за 5 години с "червените дяволи", но и изведе тима до първите шампионски титли при сър Алекс и си остава може би най-големият футболист в тяхната история.