Бавно и търпеливо роботите развиват плана си за световно господство, а следващата им цел явно е музикалният бранш.
Вече се прочуха няколко музикални формации, съставени изцяло от роботи - миналата година немски учени конструираха хеви метъл бандата Compressorhead, която изпълнява с плашеща педантичност класики на Motorhead и AC/DC, а все още продължава разработването на робо-версия на шведската певица Робин.
Сега на ход е една от най-впечатляващите роботски банди Z-Machines, която ще издава албум заедно с гуруто на електронната музика Том Дженкинсън (известен с псевдонима Squarepusher). Става въпрос за компилация от няколко песни, озаглавена Music For Robots, която ще позволи на японските Терминатори да разгърнат целия си потенциал.
Z-Machines се състои от китариста Марч, който има 78 пръста и борави с 12 китарни перца едновременно; барабанистът Ашура, който забива с 22 палки; и клавириста Козмо, свирещ чрез изстрелване на лазерни лъчи от очите си.
Първото им живо изпълнение беше през юни миналата година пред отбрана публика от около 100 души в Токио. Тогава творенията на професора по информационни технологии Йоичиро Кавагучи и дизайнера Наофуми Йонецука мигом подлудиха тълпата и накараха света да заговори за тях.
Мечтата на всяко момче
Squarepusher признава, че щом му предложили да свири със Z-Machines, той въобще не се замислил. „Съгласих се на секундата. Това е голямата мечта на всяко 12-годишно момче. Да работиш с банда роботи? Да, разбира се".
Ентусиазмът му не е изненадващ, предвид че Дженкинсън е известен с афинитета си към експерименталната електронна музика и новаторската употреба на музикално оборудване.
Според скептиците тази негова колаборация с роботите ще се окаже просто един претенциозен експеримент, а музиката на този този вид банди ще си остане все толкова трудна за слушане.
Но може би това ни чака в бъдеще - тийнеджърите ще издигат в култ не реални музиканти със зализани прически, а електро-китаристи, които карат T-1000 от „Терминатор" да изглежда безнадеждно остарял.
И в това си има плюсове. Ако не друго, роботите поне ще започват концертите си навреме.