Ако великите албуми бяха книги

Purple Rain като научна фантастика? Едноименният албум на Boston като телефонен указател? OK Computer под формата на техническа документация?

Така явно си ги представя арт директорът и дизайнер от музикалната индустрия Кристоф Гоуанс. Неговият проект The Record Books е интересен нов поглед към класически албуми от последния половин век.

Всяка книга върви със своеобразна „анотация", която най-често е комично далеч от оригиналния запис. Така например Bad е описан като спиращ дъха трилър, в който частен детектив преследва убиец - поредно страховито творение на плодовития писател Майкъл Джексън. Fifith Dimension пък се оказва отхвърлено изследване на група млади физици, известни като The Beirut/Yale Relative Dimension Study. Гоуанс ни показва и 4-страничната брошура Momring Glory, разпространявана от религиозното братство Oasis.

Авторът на The Record Books намигва към дизайна на кориците на евтините криминалета и романи от 80-те и началото на 90-те с техните нискокачествени колажи, компютърни анимации и черни фонове (със съжаление трябва да отбележим, че повечето излизащи в България книги днес са даже по-грозни - бел.ред). Някои други пък изглеждат като апокрифи, правени на пишеща машина. Гоуанс не пропуска и да придаде на кориците си състарен вид, сякаш ги гледаме в някоя антикварна книжарница.

Първата му корица била окултна интерпретация на Blood Sugar Sex Magik на RHCP. Той се вдъхновил от друг дизайнер, Little Pixel, който преработил някои известни корици в стила на книгите от 60-те. Кристоф Гоуанс обаче отишъл още по-далеч и наистина започнал да си представя албумите като стари томчета.

Дизайнерът, който си признава, че слуша всичко от Abba до Франк Запа, си има фаворит в серията - Horses на Пати Смит, който заживява живота на стара детска енциклопедия. „Това е най-шокиращата комбинация, но наистина ми звучи нормално човек с името Пати Смит да пише за коне", коментира той.

Новините

Най-четените