Това е върховният химн на мира, ода за идеализма. Но Imagine също е и песен за любовта. Когато е написана през 1971 г., Джон Ленън и Йоко Оно са вече заедно от три години.
Тя е заклеймена от мнозина като "жената дракон", разбила брака на Ленън с първата му съпруга - Синтия, а междувременно и Beatles. И все пак според новата книга на изд. Thames & Hudson "Imagine John Yoko" тя е представяна досега малко или много погрешно, дори когато става въпрос за авторските права на тази иконична песен - едва през 2017 г. тя е призната като съавтор на парчето.
Както показва книгата, чрез колекция от рядко срещани снимки и архивни интервюта, заедно с вътрешни пояснения и бележки относно изработването на албума, Ленън и Оно се вдъхновяват един друг още от момента на първата си среща.
Двамата се запознават през 1966 г. на изложба на Оно в лондонската галерия Indica. Ленън иска да си купи една от картините й, наречена "Забий пирона". Първоначално тя му отказва, но впоследствие размисля. "Казах си: "Добре, ако плати пет шилинга, всичко е наред", тъй като си мислех, че моя картина така или иначе никога няма да се продаде", разказва тя в едно от архивните интервюта, публикувани в книгата.
В интервюто Ленън добавя малко по-различна гледна точка: "Казах й: "Слушай, ще ти дам 5 въображаеми шилинга и че зачукам въображаем пирон. Съгласна ли си така?" А оттам нататък разговорът потръгна в тази посока "Въображаемо това", "Представи си онова"..."
Оно отговаря: ""Представи си, представи си..." Тогава се замислих: "О, това е човек, който играе същата игра, която и аз" и бях наистина шокирана и се запитах кой е той."
Просто не била разпознала Джон Ленън срещу себе си - една от най-големите музикални звезди по света.
"Бях чувала за Beatles и знаех името "Ринго". Никой няма да ми повярва, но въпреки това беше именно така. Ринго го бях запомнила, тъй като на японски думата означава "ябълка". Да, знаех, че Beatles са социален феномен, но рокенрол вълната ме беше подминала", разказва тя.
Йоко Оно предлага на Джон Ленън това, за което винаги е мечтал - артистична жена до себе си, която да му даде вход към света на високото изкуство.
"Винаги съм имал тази мечта да срещна артистична жена, в която да се влюбя. Дори още от художественото училище... Беше като да намериш злато или нещо такова", разказва певецът. А изложбата на жената, която впоследствие ще стане негова съпруга, отключва нещо в него.
"В работата й имаше чувство за хумор. Беше смешно. Творчеството й наистина ме накара да се разсмея, част от него. Тогава отново започнах да се интересувам от изкуство, само че през нейните творби", разказва той в интервюто.
Именно една нейна творба от 1964 г. оказва особено влияние за създаването на Imagine. В книгата й "Грейпфрут" има някои цитати, от които се усеща вдъхновението за песента впоследствие - "Imagine the clouds dripping, dig a hole in your garden to put them in." (Представи си, че облаците капят, изкопай дупка в градината си, за да ги вкараш там"); "Imagine letting a goldfish swim across the sky" ("Представи си да пуснеш риба да лети в небето"); "Imagine one thousand suns in the sky at the same time" ("Представи си хиляди слънца да светят в небето по едни и също време").
Самият той признава за тази малка заемка. За книгата "Грейпфрут" той казва: "Има много части в нея, в които се казва "Представи си това, представи си онова". Imagine никога не би могла да бъде написана без нея. Знам, че е помогнала на много от текстовете, които съм писал, но не бях достатъчно мъж, за да й позволя да получи признание затова. Така че тази песен всъщност беше написана от Джон и Йоко, но все още бях достатъчно егоистичен и незапознат, за да взема приноса й, но без да го призная. Самата песен изразява това, което бях научил от връзката си с Йоко и от собствените си чувства. Трябваше наистина да е написано "Ленън/Оно" като автори на песента, защото тя е допринесла за много от тази нея", споделя музикантът.
В книгата Оно разкрива как двамата е трябвало да се сблъскат с негативните реакции на хората за това, че са двойка, въпреки че уж радикалната култура на свободомислие, която се шири в момента в Лондон.
"Те (хората) излъчваха онази нова енергия и елегантност на самоизградили се личности, които могат да променят класовата структура в Англия и биха се втурнали да променят света по един значим начин. Джон и аз се събрахме в тази атмосфера. Затова бяхме много изненадани, че така нареченото хипи общество на времето, към което и двамата принадлежехме, се обърнаха срещу нас, веднага щом обявихме нашата връзка...", разказва тя и допълва: "Тяхното хипарство приключи в момента, в който техният лидер избра за свой партньор ориенталска жена".
"Ние не осъзнавахме, че има толкова много расизъм... Не казвам, че е било лесно за нас, но определено беше образователно. Добър опит. Винаги сме се опитвали да се справим с много трудни ситуации, Джон и аз, с малко чувство за хумор и усещане за забавление", споделя още Йоко Оно.
За нея това също има роля за създаването на Imagine - песента представлява за тях сблъсъка на Запада (Джон Ленън) с изтока (Йоко Оно), след който двамата въпреки всичко продължават да са заедно.
"Ние чувствахме това единство и смятахме, че "целият свят в крайна сметка ще стане едно", всички ще станем с цвят на кафе с мляко и ще сме щастливи заедно", разказва тя.
В крайна сметка това е и самата песен - една надежда за по-добър свят, обединен от любов, в който границите са паднали, а различията не разделят хората, а просто ги правят по-интересни.
Джордж Оруел и всички останали типове са проектирали много негативни представи за бъдещето. А представата има изключителна магическа сила. Искам да кажа, че така се създава и самото общество. Щом хората си представят тези негативни образи, това ще се пресъздаде и в обществото. Така че ние се опитахме да създадем по-позитивен образ, който, разбира се, ще създаде друг вид общество", обяснява Оно.
Ленън посочва желанието на хората да летят - "което може да ни отнеме много време, но преди всичко трябваше някой, който да си го представи". Той обяснява мотивите си по следния начин:
"Хората ни казват: "Ти си наивен, ти си тъп, ти си глупав". Тези обиди може и да ни нараняват на лично ниво, но това, което правихме - можеш да го наречеш магия, медитация, проекция на целта - дори бизнес хората го правят, има и курсове за това. Футболистите го правят. Те се молят, медитират преди мач... Хората прожектират собственото си бъдеще. И така, това, което искахме да направим, беше да кажем: "Нека си представим едно хубаво бъдеще."
И двамата обаче не са очаквали песента им да има такъв голям ефект. "Ние много я харесахме, но въобще не осъзнахме, че ще се превърне в толкова мощно послание по целия свят. Просто го направихме, защото вярвахме в думите и те отразява как се чувстваме", казва Йоко.
А в крайна сметка парчето се превръща точно в това, което Джон Ленън винаги е искал от песните, които композира - думи и текст, които да са актуални и след повече от няколко години. Песни, които всеки може да пее. Песни, които вероятно ще надживеят и самия него.