Когато една музикална група стартира своя път, изборът на име всъщност е сред най-важните решения.
То може да изглежда просто като детайл на фона на самото творчество, което трябва да изпълни името със съдържание. И сигурно всеки би могъл да цитира забележителни и успешни групи със странни или направо ужасни имена.
Но си остава хем ключово, хем доста трудно за прохождащите изпълнители да изберат име, което всички от бандата чувстват като свое. Много от най-популярните са минали през няколко имена в ранния етап от съществуването си, докато се спрат на нещо постоянно.
Да намериш правилната дума или набор от думи понякога отнема време.
По-интересни и по-редки обаче са случаите, когато се стига до смяна на името след като групата вече се е установила на сцената, постигнала е нещо значимо и слушателите се асоциират с нея.
Дали по принуда или поради порив за нещо различно и желание за ново начало, се случва групи и изпълнители да сменят името в разгара на кариерата си.
Припомняме си пет такива примера и казусите, свързани с тях:
От Ghost на Ghost B.C. и обратно на Ghost
Феновете на тежката музика най-вероятно знаят добре този пример с шведската група, която днес е едно от най-големите имена в хард рока.
Още дебютният албум на Ghost, наречен Opus Eponymous, прави голямо впечатление и е номиниран за най-добър хард рок албум на шведските награди "Грами".
С обявяването на следващия албум обаче бандата съобщава, че сменя името си на Ghost B.C., за да избегне законови проблеми с една японска психо-рок група, също наречена Ghost.
В началото феновете са объркани от промяната, но от Ghost се заканват да махнат добавените букви при първа възможност и това най-сетне се случва през 2015-а.
Откакто те се връщат към първоначалното си име, Тобиас Форге и компания продължават да се издигат със завидно темпо, за да достигнат до днешния си статут.
От Burn the Priest на Lamb of God
Големият страх от сатанизма се разпалва през 80-те, но и през следващото десетилетие някои групи продължават да си имат проблеми, когато са свързвани със сатанистки послания.
Това се случва и с американската хеви метъл група, която възниква през 1994-та под името Burn the Priest ("Изгори свещеника").
Скоро след издаването на дебютния си албум, те решават да се ребрандират като Lamb of God и се пораждат спекулации, че са го направили, защото предишното име им е носело забрани да свирят на определени локации.
Басистът Джон Кембъл опровергава този слух и разяснява, че музикантите просто са се уморили да бъдат поставяни в категорията на сатанистките метъл банди.
Забележително е, че тоталната промяна в името на забавя прогреса на американците и днес те имат зад гърба си редица успешни албуми, номинации за "Грами" и турнета с Metallica и Slayer.
От Prince на The Artist Formerly Known As Prince
Това е може би най-известният случай на голям музикант, променил своя псевдоним в напреднала фаза от кариерата си.
През 1993 г., почти десетилетие след големия пробив с Purple Rain, Принс решава, че иска да постави ново начало вследствие на продължителен спор за права с неговата звукозаписна компания.
Великият американец е недоволен, че не притежава изцяло своята собствена музика заради договорните условия с лейбъла и се стреми да се еманципира напълно. Затова предприема ексцентричната промяна в името и се кръщава с непроизносим символ, съчетаващ копието на Марс и огледалото на Венера.
Логото става известно като "Любовния символ", а самият Принс вече често е наричан "Артистът, познат преди като Принс".
Безпрецедентният ход да се прекръсти на невъзможен за произнасяне символ носи на музиканта доста негативни коментари в медиите. Но Принс Роджърс Нелсън, както е истинското му име, винаги е разсъждавал извън рамките, без да се интересува от масовите нагласи.
В крайна сметка, неговият ход спомага за насочването на повече внимание върху авторските права на музикантите. А след промяната Принс продължава да бъде невероятно продуктивен и издава още над 20 албума.
От Verve на The Verve
Една от най-прочутите бритпоп групи предприема промяна, която на пръв поглед е само детайл с членуването на думата "verve".
Британците сменят името след издаването на дебютния дългосвирещ албум A Storm In Heaven (1993), а причината се оказва нуждата да се избегнат проблеми с джаз лейбъла Verve Records.
Минималната модификация не спира устрема на групата, но The Verve се сриват по други причини - заради промени в състава, влияние на вредни субстанции и съдебни дела.
Третият им албум Urban Hymns (1997) си остава комерсиалният им връх, но след него те се разпадат и последвалите опити за обединение не приключват с успех.
От Occult на Legion of the Damned
Нидерландската траш метъл група е основана през 1992 г. и си печели аудитория със своята хорър тематика и с песните за апокалипсис, смърт и окултни явления.
Затова името Occult определено им отива и с него те издават цели пет албума, преди да се решат на промяна.
През 2006 г. петорката се превръща в Legion of the Damned, а фронтменът Морис Суинкълс разяснява, че новото начало идва след сътресения в групата и раздяла с вокалистката Рейчъл Хейзър.
Твърде много хора са възприемали Occult като "групата с Рейчъл", затова те предпочитат решително да скъсат с миналото под новото си име.
Като Legion of the Damned нидерландците продължават да бъдат доста активни и издават още 7 албума.