Номинациите на Делян Пеевски за европейски депутат станаха повод за нови протести. Довечера пред Министерски съвет се събират недоволни от предложенията депутатът от ДПС да попадне в листата за изборите на 25 май, направени от партийните структури в Смолян и Кърджали.
Акцията, организирана от "Протестна мрежа", започва в 19.00 часа под надслов "300", защото толкова са дните, в които няма отговор на въпроса кой предложи Пеевски за шеф на ДАНС.
Защо го харесват
В ДПС пък харесват Пеевски, защото е "млад, образован и преуспял", а и можел да помогне за усвояване на европейските фондове.
„Лично аз номинирах г-н Делян Пеевски. Мотивите могат да бъдат много, но аз се спирам на това, че той не е направил нищо лошо досега. Винаги е изразявал правилно интересите на нашия електорат в Народното събрание и преди това в държавните институции", обясни пред Нова телевизия Байрам Байрам, председател на Областния съвет на Младежко ДПС в Кърджали.
Байрам изтъкна, че не знае какъв е бизнесът на Пеевски, но в това нямало нищо лошо, а и в държавата функционирали контролни органи, които да правят проверки.
„Все пак, той е един успял човек и няма пречка той да бъде номиниран. С неговия опит и капацитет мислим, че той може да бъде полезен и да допринесе в страната да има по-добра усвояемост на европейски фондове", аргументира се Салих Аршински, председател на Областния съвет на ДПС в Смолян.
Особен флирт с общественото мнение - така водачът на листата на ГЕРБ за евровота Томислав Дончев определи двете номинации на Делян Пеевски.
Депутатът от ГЕРБ попита дали след изборите „медиите колективно ще си промените мнението и ще се разкаете за сатанизирането му", визирайки Пеевски. Неуспелият шеф на ДАНС е много вероятно да попадне на челна позиция в листата на ДПС, като за лидер се спряга екологичният министър Искра Михайлова.
„Номинацията на Делян Пеевски за евродепутат е равносилна на тази за шеф на ДАНС. Става въпрос за провокация към българското общество", коментира пред bTV бившият член на ДПС Осман Октай. Той твърди, че първите трима от листата на ДПС, независимо от техните имена, ще бъдат избрани за европейски депутати.
„Действително всеки у нас има право да бъде издигнат за депутат, но с Пеевски случаят е по-особен - номинацията му за ДАНС, протестите, дискредитирането на парламента и Конституционния съд, всичко това са поредици от провокации към гражданското общество в България", обясни още Октай.
Според него Пеевски няма лична властова амбиция за пост в Европейския парламент. „Той има съвсем друга позиция - на финансов посредник между определени кръгове и ръководството на ДПС. КТБ е лицето на този финансов кръг в момента", изтъкна политикът.
„Съвременният политически живот не следва обичайните стандарти. Имаме мнозинство, което е противоестествено, имаме правителство, което е подкрепяно от най-малък брой хора. Тук стандартите на политика вече са различни. Основната опорна точка е да бъде унищожен опонентът, следвайки логиката, че тези, които управляват може и да не са толкова хубави, може и да не заслужават доверие, но и другите не стават. Това е особена технология на бетониране на статуквото и то изкривява цялата политическа логика", заяви още Томислав Дончев.
Той призова за европейски дебати преди вота на 25 май, защото „това са теми, които са много важни за България".