Най-бързо растящият страх на света: да останеш без работа

Безработицата е най-бързо растящото притеснение на света, гласи резултатът от допитване на BBC World Service сред 11 000 души в 23 държави, публикувано от Dnevnik.bg. Проучването, озаглавено "Светът говори", дава на хората списък с притеснителни теми и ги пита кои от тях са обсъждали с приятели или семейство през последния месец. Направено е от компанията Globescan между юли и септември т.г.

Във всички 23 държави, в които са били проведени допитванията, е регистрирано покачване на безработицата като най-бързо растящия страх. Тя е спомената от 18% от допитаните - шест пъти повече от 2009 г. Безработицата е обсъждана наред с високите цени на енергията и храната, които заемат трето място сред дискутираните теми.

Най-обсъжданият глобален проблем обаче е корупцията. Всеки четвърти от запитаните е говорил за нея с приятелите и семействата си напоследък. Според индекса на организацията "Трансперънси интернешънъл" за 2011 г. България е най-корумпираната в ЕС.

Веднага след нея се нарежда крайната бедност. Всеки един от 5 души е обсъждал проблема наскоро. 

Най-много за безработицата се притесняват в Испания, където 54% от хората са говорили по този проблем през последните седмици. Това е увеличение с 1/3 от предишната година. Испания е на първо място по безработни в ЕС - през ноември безработицата там е достигнала рекордно ниво за последните 15 години. Броят на безработните се е увеличил с 59 536 души до 4.42 млн. души. Това е най-високо ниво от 1996 г.

По данни на Евростат безработицата в Испания през октомври е била 22.8%. Процентът на безработните младежи на възраст под 25 години е още по-притеснителен - 48.9.

В Гана, Мексико, Нигерия и Турция проблемът за безработицата също е бил обсъждан от особено голям брой хора през последния месец преди проучването.

Проучването на BBC показва и различията между отделните държави по най-притеснителните теми.

Във Франция, САЩ и Япония - всичките богати и развити страни, най-обсъжданата и притеснителна тема е състоянието на световната икономика. В Нигерия, Индия, Турция, Индонезия и Перу проблемът, за който се говори най-много, е корупцията.

В друга група развиващи се държави, включително Китай, Русия, Кения и Филипините, увеличаването на цените на храните и енергията са най-обсъжданите от хората притеснения.

В Южна Америка престъпността и насилието са проблемите, които най-много притесняват хората. Също и в Бразилия, Мексико и Еквадор.

Според резултатите от проучването хората в развитите държави се притесняват повече за по-дългосрочната заплаха, свързана с климатичните промени за разлика от хората в по-бедните държави.

Почти навсякъде обаче глобалното затопляне бележи спад в класацията на обсъжданите от хората проблеми освен във Великобритания и Германия, където е на първо място.

#1 Чинчифон 12.12.2011 в 15:50:04

Ако твърдението в заглавието не е измислено следва,че този страх се преодолява с комунизъм.Макар,че и при социализма безработицата е била напълно непозната.Както и лъжливата медийна пропаганда.

#2 John Smith 12.12.2011 в 16:02:05

То и робовладелския строй върши работа , Другарю Чинчифон. Щи намерят работа колкото може да носиш... Проблема не е ,че ще останеш без работа , че ще останеш без пари Техниката е толкова развита, роботи могат да вършат повечето работа и то без заплати. Та при комунизма роботите ще бачкат, парите са премахнати и народа ще яде и пие всекиму според потребностите

#3 Чинчифон 12.12.2011 в 16:16:17

Драги John Smith,цялата еволюция на примата до човека,както и бурното развитие на неговият интелект е продължило около 200 хиляди години.До преди 6-8 хиляди години.Тогава са се появили финикийските знаци и е започнало човешкото падение.Експлоатация,проституция,лъжата и измамата са необратимото начало на нашата деградация.Ние може би ще свършим бързо,ако не се осъзнаем,че и след нас животът в приподата ще продължи навсякъде,където не играят парите.

#4 deowin 12.12.2011 в 17:11:06

Чинчифон, ти какво - наивно мислиш, че когато е нямало пари е нямало проституция, изнасилване, убийства, кражби и т.н.? Виж животинския свят, всичко това го имат и те, съвсем не е прерогатив само на хомо сапиенс заради това, че били ползвали парите като хитроумна абстракция за околичествяване на свършен труд и оценка на човешките умения и способности. Смешното е, казваш, 200 хиляди години се развивал човешкия вид, и пари има само в последните няколко хиляди години. И какво става? Ми, цивилизация става. А преди това е нямало. Не твърдя, че корелацията е причинно-следствена връзка, и че именно парите са довели до бума на цивилизацията, но, кажи ми, ако бяха такова зло - защо именно последните няколко хиляди години, въпреки въвеждането в употреба на парични знаци, човечеството дърпа напред толкова повече, отколкото в предшествалите ги 200 хиляди години?

#5 John Smith 12.12.2011 в 17:17:03

Наппълно съм съгласен с Вас, Другарю Чинчифон. Процеса за премахването на парите вече е започнат и съвсем скоро ще се върнем към природата и изконнните човешки ценности. Просто разделението между хората с пари и без пари ще е толкова голямо, че само няколко човека ще имат всички пари на света, а останалите ще спят на открито и ще се хранят с трева-напълно първично и здравословно.

#6 Чинчифон 13.12.2011 в 05:21:53

Драги John,за мен парите са важно откритие на човешкият интелект.Но те са открити за да бъдат СРЕДСТВО,а не ЦЕЛ!Те са нещо като ножа.С него можеш да намажеш филийка с масло,но можеш и да убиеш човек.Както и атомът-дава ток,но може да ни избие всичките.Защото капитализма превърна парите в цел и така унижава цели поколения да робуват на капиталисти и банкери. Сам помисли дали светът има реален изход и какъв може да е той.

#7 John Smith 13.12.2011 в 10:14:55

Изхода е ясен, Другарю Чинчифон......"вероятността за оцеляване на всеки един в дългосрочен план е равен на нула"

Новините

Най-четените