За първи път жена обра Оскарите

Навръх 8 март американската киноакадемия за първи път връчи топ отличието за режисьор на годината на жена - Катрин Бигълоу.

Нейният филм за войната в Ирак "Войната е опиат" (The Hurt Locker) триумфира в нощта на "Оскарите", като победи девет други заглавия - от високобюджетния "Аватар" до първоначалния фаворит "Високо в небето" - и грабна и отличието за филм на годината.

„Войната е опиат" на Бигълоу и "Аватар" на екс-съпруга й Джеймс Камерън имаха равен брой номинации. На церемонията в "Кодак тиътър" тази нощ те си поделиха и статуетките в техническите категории преди началото на ТВ излъчването.

"Аватар" бе отличен за операторска работа, визуални ефекти и сценография, а "Войната е опиат" победи в категориите за монтаж, звуков монтаж и смесване на звука.

Военната драма донесе и статуетка за оригинален сценарий на журналиста Марк Бол. Той посвети наградата си на войниците, които служат в Афганистан и Ирак.

Най-добра актриса стана Сандра Бълок с изпълнението си във футболната драма „Сляпата страна", и то ден след като спечели антиприза "Златната малинка" с друг свой филм - „Всичко за Стив".

Нейна конкурентка бе ветеранката Мерил Стрийп с превъплъщението си в тв готвачката Джулия Чайлд ("Джули и Джулия"), което я остави на върха като най-номинирания актьор в историята на академичните награди.

Най-сетне "Оскар" взе и Джеф Бриджис. След четири номинации в 38-годишната си кариера звездата от "Големият Лебовски" спечели статуетката за главна мъжка роля с ролята на алкохолизиран кънтри певец в „Лудо сърце". Наблюдателите коментираха отличието му като награда за цялостен принос към киното.

Актьорът почти отказал участие в лентата, но преосмислил решението си, когато към екипа се присъединил кънтри певецът Ти-Боун Бърнет, който също спечели "Оскар" - за оригинална песен („The Weary Kind") съвместно с изпълнителя Райън Бингам.

Изненада имаше при чуждоезичните продукции, където спечели аржентинската криминална драма El Secreto de Sus Ojos („Тайната на техните очи") - разказ за пенсиониран прокурор, който се опитва да открие виновника за убийство отпреди четвърт век.

Предишната награда за латиноамериканската държава беше получена през 1985 г. с филма "Официална история", припомня Ройтерс.

Фаворит тук бе европейският №1 "Бялата лента" на Михаел Ханеке, а сериозни конкуренти му бяха лауреатът от Берлинале 2009 "Млякото на скръбта" и френският "Пророк", взел седмица по-рано девет статуетки "Сезар".

Аржентински режисьор взе и статуетката за късометражна анимация с филма Logorama.

Филмът "Прешъс" наистина се оказа скъпоценен и донесе на Джофри Флечър отличието за адаптиран сценарий по романа от Сафайър. Филмът е интересен за нас и с факта, че композитор на музиката е българинът Марио Григоров.

Драматичната история за черна тийнейджърка обра и наградите "Индипендънт спирит", а с ролята на майката актрисата Моник спечели "Оскар" за поддържаща роля.

Австриецът Кристоф Валц (53 г.) бе другият фаворит при поддържащите актьори и отнесе "Оскар" за ролята на нацистки офицер, която му донесе десетки други отличия, първото от тях - на кинофестивала в Кан. Филмът, в който участваше - "Гадни копилета" на Куентин Тарантино, имаше общо осем номинации.

Трета поред награда при анимациите спечелиха "Пиксар" с "В небето" на реж. Пийт Доктър, разказ за неостаряващия дух в хората от третата възраст, който изненада почитателите на "Дисни" с тъжните си нотки. Музиката към "В небето" донесе и поредна статуетка на Майкъл Джакино, който миналия месец спечели за саундтрака и "Грами".

"Оскар" за грим и костюми взеха съответно фантастиката "Стар трек", 11-и филм по едноименния сериал, и историческият "Младата Виктория" - за британската кралица Виктория, нейната любов с Албърт Сакскобургготски и първите й години на трона.

Новините

Най-четените