Сградите в София - с издръжливост до 7.5 по Рихтер

Сградите в София са така проектирани, че трябва да издържат на земетресение с магнитуд 7.4 - 7.5 по Рихтер. Това заяви главният архитект на София Петър Диков в предаването "Денят започва" на БНТ. Той обаче допълни, че голямо влияние оказва качеството на строителството. По думите му в продължение на 7-8 години след промените не е имало стриктен контрол за качеството на строителството.

"Аз обаче смятам, че включително и тези сгради са направени достатъчно коректно спрямо проектите, тъй като отговорността на проектанта и конструктора е много голяма по нашата нормативна уредба", допълни той.

Според главния архитект на София три неща определят устойчивостта и гаранциите на сградите при земетресение. Първото са нормите, по които се проектират сградите. Второто е качеството на самото строителство. И третото е организацията на обществото и на града при едно бедствие.

По първия пункт, според Диков, нашите норми са изключително коректни и добре направени, като са съобразени с европейските. "Така че по отношение на качеството на самите проекти, аз мисля, че ние не трябва да имаме съмнения" посочи той.

По думите му зонирането на България е направено коректно - спрямо нашата геоложка зона. То беше променено след земетресението във Вранча в Румъния през 1977 г., което беше със сила от 7.6 по Рихтер - тогава се срутиха жилищни сгради в Свищов. "Жилищните сгради, които паднаха, бяха строени по една система, която след земетресението беше забранена", каза още главният архитект.

#2 little boy 20.03.2011 в 14:08:46

защо всичко се върти около София? защо не помислят за прованса, за сигорноста и там има земетръсни зони!!!!

Новините

Най-четените