НЗОК с пет пъти по-високи разходи на лекарства

"Пет пъти се е увеличил разходът за лекарства на НЗОК, въпреки че за 12 г. има 600 000 души по-малко в България. Това означава, че тези пари, които иначе биха отишли в болниците да лекуват хората, са отишли и пълнят нечии джобове, а всъщност това са фирмите, които злоупотребяват с монополното си положение".

Това обяви пред bTV лидерът на ДСБ Иван Костов, който коментира протестите и предстоящото служебно правителство. По повод негативните лозунги срещу себе си на протестите, Костов заяви, че политикът не трябва да се засяга от лозунгите, а да дешифрира посланията на хората.

"Те излязоха, защото не можеха да си плащат сметките. Монополите злоупотребиха и вдигнаха цените до нива, които не могат да бъдат обслужени. Това извежда хората на улицата", заяви Костов.

"Политиката трябва да се прави по обективен начин, на базата на политически тези. Те трябва да се сблъскват, хората трябва да избират. Управлението трябва да извършва и арбитраж. Ролята на един министър-председател е да бъде и арбитър. Както и ролята на президента в настоящия момент", смята той.

Според съпредседателя на Синята коалиция премиерът в оставка Бойко Борисов нямал с какво да отговори на кризата. "Борисов живее в един свой свят на примитивен героизъм, каквото е и цялото му управление", заяви Костов.

Той очерта три основни цели на служебния кабинет: да харчи по-малко, защото: "Бойко Борисов доста похарчи последните 1-2 седмици"; да овладее кризата и да проведе честни избори.

Костов посъветва служебното правителство да не взима заеми, каквато идея беше лансирана пред Дарик от еврокомисар Кристалина Георгиева: "Ако служебното правителство послуша идеята на еврокомисар Кристалина Георгиева за заем на държавата от 1 млрд. евро (Георгиева говореше за лева - бел.р.), няма как той да бъде върнат и по тази причина тези пари не могат да доведат до повишаване на доходите".

Председателят на парламента Цецка Цачева уточни, че Георгиева е имала предвид кредит, взет от редовното правителство след изборите, а не от служебното.

Идеята за заем коментира и вицепремиерът и министър на финансите в оставка Симеон Дянков, според който "едни и същи олигарси от 1996-1998 г. и днес имат интерес да падне валутният борд, защото имат стотици милиони задължения". 

"През 1996-1997 г. в различна кризисна ситуация в банковия сектор точно това се случило - някои бизнесмени олигарси, взели стотици милиони заеми, след падане на част банките са останали без кредити и са останали милионери. От ден на ден се засилват тези настроения да взимаме допълнителни заеми, да натежават на бюджета", каза още министърът в оставка. Според Дянков в този случай ще стане това, което става във всички държави около нас, и бюджетът няма да издържи.

Новините

Най-четените