Стачка пак скова цяла Гърция

Десетки хиляди гърци излязоха по улици и площади за поредна национална стачка срещу съкращенията на разходи и увеличението на данъците. Училищата останаха затворени, фериботите и влаковете - неподвижни, а болниците разчитат само на дежурни екипи.

Дори вчерашното посещение на френския президент Франсоа Оланд мина почти незабелязано, тъй като журналистите също стачкуват. Банките спуснаха кепенци, за да не бъдат атакувани от протестиращите. Младежи с качулки и маски хвърляха камъни и бутилки по полицията.

Тълпата скандираше „Крадци", докато 60 000 недоволни се стекоха пред парламента. Това са най-големите демонстрации в южната ни съседка от началото на годината. Напрежението очаквано отново ескалира и се наложи полицията да използва сълзотворен газ, за да разпръсне гневната тълпа.

Очакванията са над 100 000 души да се включат в атиските демонстрации.

Двата най-големи синдиката призоваха за 24-часова ефективна стачка срещи политиката на правителството, за която твърдят, че повече влошава живота на хората и борбата им с тежката криза. Съюзите представляват около 2.5 милиона работници и искат Атина да отхвърли договорките с международните си кредитори, който й отпускат пари срещу реформи.

В понеделник управляващата коалиция обяви, че няма да съкрати 1900 държавни служители, както бе планирано и обещано на донорите.

След шест години в рецесия, като половината от тях минаха под знака на антикризисните мерки, безработицата в страната стигна 27%, а почти 60% от младежите са без работа.

„Почти няма какво да ям. Животът ми тъне в мизерия", оплаква се 60-годишна държавна чиновничка, чиято намалена заплата отива и за издържа на безработния й брат.

Тройната коалиция на премиера Андонис Самарас, която управлява от 8 месеца, иска да покаже, че прилага реформите, които обеща на Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ), който предоставиха на Атина 200 млрд. евро.

Към края на годината Гърция ще излезе от рецесията и ще тръгне по пътя на икономическото възстановяване, обеща по-рано финансовият министър Янис Стурнарас.

Дългът на страната понастоящем е 180% от БВП, като спешно трябва да бъде намален, както Атина се е договорила с кредиторите си.

Следващата седмица в Атина ще пристигне експертна мисия на МВФ, която ще оцени как се изпълнява програмата от икономии. По традиция от доклада зависи дали закъсалата страна ще получи следващия транш от финансовата помощ, чийто размер се очаква да бъде около 2.8 милиона евро.

Новините

Най-четените