Използването на безпилотни самолети от страна на САЩ срещу екстремисти в други държави бе защитено от водещия съветник на американския президент Барак Обама за борба с тероризма Джон Бренън. По думите му въпросната американска кампнаия отговаря на международното право. Той заяви, че държавният глава иска възможно най-голяма прозрачност при този начин за борба с враговете на САЩ извън зоните на военни конфликти. Бренън обяви, че тази програма, която предизвика силно напрежение с Пакистан, е законна, морална и е спасила живота на много американци.
Американската кампания да се използват безпилотни самолети за ликвидиране на въоръжени бунтовници в други страни отговаря на международното право, заяви в речта си Бренан в навечерието на първата годишнина от ликвидирането в Пакистан на Осама бин Ладен от американски командоси.
В рядко срещано признание и оправдание на спорната тактика той се опита да даде обяснение за програмата, която действа от години и се смята за секретна част от действията на ЦРУ, посочва "Ройтерс".
"Тези цели са законни", каза Бренан, цитирайки позициите на администрацията, американската конституция и приетия след 11 септември 2001 г. закон за употреба на военна сила и обявявайки, че е инструктиран от Обама да бъде по-открит пред американския народ относно "тези усилия", .
"Що се отнася до международното право, САЩ са във въоръжен конфликт с "Ал Кайда", талибаните и свързаните с тях сили в отговор на атаките от 11 септември и ние можем да употребяваме сила според правото за национална самозащита", заяви още Бренан. "В международното право никъде не е записано, че е забранена употребата на безпилотни самолети за тази цел или нещо, което да ни забранява използването на смъртоносна сила срещу нашите врагове извън активната зона на бойното поле, особено когато съответната страна е съгласна, не може или не желае да предприеме действия срещу заплахата."
Светът - бойно поле за САЩ
Американският съюз за граждански свободи ACLU е против програмата и тази година подаде иск срещу използването й против американски граждани. Такъв е например Ануар ал Авлаки - роденият в САЩ и преселил се в Йемен радикален ислямист, регионален водач и наричан още "Бин Ладен на интернет". Той бе ликвидиран от безпилотен самолет миналата есен. Според ACLU програмата е незаконна и е "опасно да се определя цялата планета като бойно поле".
САЩ осъзнават, че създават прецедент
Според президентския съветник САЩ осъзнават, че създават прецедент, от който могат да се възползват и други държави, разполагащи с подобна техника. "Но ако искаме и другите страни да я използват отговорно, и ние трябва да я използваме отговорно. Не можем да очакваме другите да правят нещо, което ние самите не правим. Поради това президентът Обама настоява да се придържаме към най-високите стандарти - при всеки случай да действаме след колкото се може по-подробно и внимателно обмисляне".
Според Бренън подобни удари повдигат и сериозни морални въпроси: "Ако някой в администрацията ви каже, че не е имал угризения и съмнения, то очевидно той или тя не са мислили много по въпроса. Аз съм мислил и знам, че няма да ми е лесно, докато се занимавам с борба с тероризма."
Бренан заяви, че не е вярно, че САЩ предпочитат да избиват заподозрените терористи, вместо да ги пленяват. "Не използваме сила, когато си поискаме. Има ограничения от принципите на международното право, включително уважаването на националния суверенитет и законите на войната".