Кубинското правителство ще влезе в първия си сблъсък с новопоявилия се частен сектор в страната, след като забрани продажбата на вносни дрехи и други стоки, предаде Ройтерс. Целта на мярката е да се гарантира държавния монопол над вноса.
Указът от края на миналия месец засяга около 20 000 малки фирми, които се занимават с търговия на облекла, домашни потреби и други. Те се снабдяват от търговци, които редовно пътуват от САЩ, Испания и други южноамерикански държави.
Преди 3 години правителството на Раул Кастро разреши свободното практикуване на около 200 професии - от клоуни, шивачи и таксиметрови шофьори през ресторанти до малки хотели. Целта на властите беше да намалят безработицата и да подобрят качеството на услугите, като междувременно извадят „на светло" това, което отдавна се върши нелегално на Острова на свободата.
Към тези условия се приспособиха особено добре шивачите и търговците, които започнаха да предлагат по-качествено вносно облекло.
Забраната беше посрещната „на нож" в страната. „Призоваваме властите да размислят. Инвестирали сме много в това", коментира представител на профсъюзна организация. Според него, правителството ще остави с действията си много хора без работа и те ще трябва да се върнат към черния пазар.