Пропуските отцепници в Донецка и Луганска област не се съобразиха с призива на Москва - и няма да отложат референдума на 11 май, който по Кримски сценарий трябва да реши бъдещето им.
Отделянето на Крим след референдум на 16 май и присъединяването на стратегическия регион към състава на Руската федерация не бе прието от Запада, но даде тласък на аналогични инициативи и в други източни региони на Украйна.
Сепаратистите там искат федерално устройство на страната, за да имат регионите по-голяма власт спрямо централното правителство в Киев, чиято власт отхвърлят.
В двете източни области на Украйна бяха провъзгласени за „народни републики", а въоръжените сепаратисти продължават да държат окупирани административни сгради и ключови постове, въпреки антитерористичната акция на украинската армия срещу тях.
Представителите на т.нар. „отряди за самоотбрана" обявиха, че подготовката за допитването тече с пълна сила. Бюлетините за вота вече са откарани до избирателните секции.
Предварителните резултати ще бъдат обявени още в понеделник, 12 май. Очакваната избирателна активност е около 80 - 90 на сто от имащите право на глас.
"Подготовката за референдума в Луганска област не е престанала и за минута", обяви представителят на местния пресцентър Василий Никитин.
Съветът на "Донецката народна република" също отказва да отложи референдума. „Това не е решение на политиците, а на хората в Донбас (бел. р. Донецк). Хората тук имат шанс да извършат историческо дело и ние не можем да ги лишим от това", коментира един от лидерите на федералистите там - Андрей Пургин.
Ден по-рано руският президент Владимир Путин призова бунтовниците от Донецк да отложат допитването, за да се дадат шанс за преговори с Киев. Днес президентът Олександър Турчинов покани федералисти, обществени организации и бизнесмени от Източна Украйна на преговори, но уточни, че „терористи и убийци" не са добре дошли.
Турчинов даде да се разбере, че силовата операция срещу окупаторите ще продължи, докато призивите на Русия са тя да спре.
Путин бие отбой май, май?