Три причини да се махне паметникът пред НДК

Тъкмо си мислехме, че съдбата на паметника "1300 години България" пред НДК е вече уточнена и чакаме само багерите, когато отново се надигна ропот от средите на творците и професионалистите в защита на изделието.

Отново се извадиха всички привеждани през години аргументи и започнаха да се размятат в т. нар. "публично пространство". Който иска - да ги чете. Аз нямам нерви да ги обобщавам.

Ще изтъкна само три напълно достатъчни причини паметникът да бъде махнат и повече няма да се занимавам.

Тези причини условно можем да наречем същностни, технически и етични.

Съмнителна идейна, историческа и естетическа стойност

Професионалистите, онези, които са завършили някакво образование по изкуствата, изкарват си хляба с изкуства или пък и двете заедно, се опитват да ни убедят нас, простите граждани, че не разбираме нито от архитектура, нито от скулптура, нито от градоустройство, и затова не е редно да се изказваме по такива фундаментални въпроси като какви паметници къде да се слагат.

Винаги съм казвал, че изкуството умира, когато спре да бъде приложно и стане академично. Така е и с театъра, така е и с операта, така е до голяма степен и с живописта. Да не говорим за гоблените и трагичната им съдба, когато престават да бъдат калъфки за възглавници и ги окачват в рамка на стената.

Монументалните творби в градска среда имат една единствена причина да съществуват - да радват окото на гражданите и да изразяват тяхната представа са себе си, за историята им и за съвремието им.

Когато дойде някой свъсен академик да им обяснява кое е хубаво и как те не могат да го разберат поради собствената си ограниченост, когато монументалното изкуство спре да радва и започне да възпитава, когато се превърне в държавна пропаганда, тогава, съгласете се, то вече не е никакво изкуство.

Какво ни разказва паметникът пред НДК?

Разказва ни историята на нашата родина, такава, каквато сме длъжни да я мислим според тоталитарната идеология и персоналните бълнувания на Людмила Живкова.

Тази история започва в дивите и волни степи и свършва, увенчава се в апотеоза на социалистическия човек. Социалистическият модернизъм е най-модерният модернизъм!!! А, разбира се, най-модерният социалистически модернизъм е съветският.

Паметникът се състои от стари творби на Старчев и нова архитектура. Символиката му е изцяло в духа на съветския окултизъм, агни-йога, Рьорих, тибетски кристали и енергии, спиралата на Людмила Живкова и т.н. - тоест, символиката му е куха и наивна.

Истината е, че монументалното изкуство винаги е повече или по-малко казионно, защото е скъпо и се излага на обществено място. Поръчките за монументално изкуство в градска среда почти винаги са държавни или общински.

Е, на коя власт е паметник "паметникът" пред НДК? Кои идеи искаме да са живи чрез него, каква точно "духовност" съхраняваме?

Паметникът е порутен

Той започва да се разпада веднага след откриването си, сякаш прокълнат от небесата. Днес стърчи като гнил зъб в центъра на нашия иначе сравнително добре изглеждащ град.

Каква естетическа наслада носи? В какво възпитава? Как издига духа и накъде го води? В крайна сметка, с каква информация ни обогатява?

Това е просто руина. Даже не е паметник на руините, защото тук не е нито Дрезден, нито Хирошима. Нашата руина не напомня за разрухата, а самата тя е разруха. Тъй че който търси естетика в сегашното състояние на паметника (защото има и такива интелектуалци) - търси под вола теле.

Как се постъпва с такива порутини?

Или се ремонтират, или се премахват. В сегашното състояние на паметника пред НДК всякакви разговори за естетическите му качества, духовната му стойност, исторически послания и емоционален заряд са абсолютно безпредметни.

Те евентуално биха били актуални, ако паметникът се намираше в първоначалния си вид. Сега, тъй като ремонтът е както финансово, така и технически невъзможен, да отнесат бронзовите фигури в музея на социалистическото изкуство и да разчистят терена с грижата на добри стопани.

Заради този паметник е унищожен друг паметник

Без да сравняваме двата паметника идейно, исторически и естетически, това е несправедливост, а несправедливостите трябва да се поправят.

Да построиш нов паметник до стария, това е, да речем, допълване на историята, добавяне на факти и гледни точки към нея. Но да разрушиш паметник, за да построиш на негово място друг - това е заличаване на историята, подмяна на историята.

Пък и да искаме, пак не можем да сравняваме паметника на Людмила Живкова с паметника на Желязната дивизия.

Защото, докато първият изразява някакъв историко-естетико-идеен делириум, то вторият е истински паметник, истинска история, истински имена и съдби на хора с чест, достойнство и саможертва. Техният паметник заслужава да бъде възстановен на мястото си, а ние като граждани и техни потомци сме длъжни да го направим.

Защото ако не го направим, ще приличаме на осквернители на гробове.

Това са трите причини да бъде премахнат паметникът пред НДК: защото е носител на уродлива естетика, защото е непоправимо увреден и защото е заел чуждо място.

Слава Богу, в правилната посока има решение и на Общината, и на съда.

Да го приемем като дисциплинирани и цивилизовани граждани и да вървим да гоним духа на Блаватска и Щайнер другаде. Освен това мисля, че Картаген трябва да бъде разрушен.

#2 pixie 28.06.2017 в 13:50:44

А бе тоя паметник още ли не са го махнали? Пета статия се появява само в тоя сайт за него!

#3 Dox 28.06.2017 в 23:00:29

Значи, Какво ни обяснява и предлага г-н ФаСула? За построяването на този паметник бил разрушен друг паметник, което било несправедливост. Да, така е. Но какво предлага след това г-н ФаСула? Ами същото - разрушаване на този паметник, т.е., друга несправедливост. Че си е измислил и три причини за това /според мен не са три, а три цяло и пет причини/. А в същото време в текста обяснява, че ако до стария паметник се построи друг или се възстанови унищожения - това било допълване на историята и т.н. Това също е вярно, но е в противоречие с трите причини, което поражда силни съмнения за сериозна катастрофа в мисловния процес у г.н ФаСула. Или може би трудно успява да скрие изконната мечтица на душицата му - да се руши - особено това, което е създадено по времето на соца. Ако трябва да се обобщи, можем да кажем, че каквито ни бяха "комунистите", такива са ни и "антикомунистите" и "демократите". Никаква разлика в манталитета. Казано иначе - хвани единия, па удари другия. Колкото до Рьорих и Блаватска - те въобще не са лъжица за устата на г-н ФаСула. За това в такива случаи г-н ФаСула е най-добре да мълчи и да не казва нищо, дори и че гроздето е кисело. Стига да има нужната култура за това, разбира се. Но случаят при него явно не е такъв. Затова, нека г-н ФаСула да преглътне киселата слюнка, а след това да пие една студена вода.

#4 dedo adji 28.06.2017 в 23:39:50

Доксе, от цялата ти тирада е вярно само, че и комунистите и антикомунистите и демократите са менте, хвани единия, удари другия, ти сам ще паднеш. Не съм компетентен за изкуствоведска оценка на петохуйника. Виждал съм го само на картинка в това кафене, за 35-те години откак е издигнат, съм посетил София може би 35 пъти и не съм си направил труда да отида да го видя. Друга причина е, че е опасен. Това признават всички, вкл. защитниците му. И главната причина е, че трябва да се въстанови паметникът на войниците, дали живота си за България. Не за социализма или глобалната демокрация, а ЗА БЪЛГАРИЯ. Въстановяваме войнишки гробища в Сърбия и Македония, а в сърцето на столицата ги заменяме с петохуйник. Достойна почит към падналите за България. И не става дума за разрушение и унищожение. Доколкото разбрах, поправи ме ако бъркам, ще се демонтират бронзовите фигури и ще се потроши само бетонът. Бетонът не струва милиони. Ами съберете средства за 50 кубика бетон носталгичните ценители на изкуството и го възстановете на боянските ливади ли, на кремиковци ли, знам ли, не познавам София, вие намерете къде. Когато циганите откраднаха бюста на Яворов арменците събраха пари и го възстановиха. Вие по-малко ли държите на наследството на Людмила, отколкото арменците на Яворов? Същото важи и за чинията и за паметника в Борисовата градина и за многобройните альоши в страната.

#6 Dox 29.06.2017 в 07:29:20

Дедо, Почти нищо не си разбрал. Въпросът не е дали паметникът е стойностен от изкуствоведската гледна точка. Това се обсъжда само между нас. Ако си забелязал, решението е да бъде премахнат. И точно това дразни. Все пак той е сътворен не в прослава на комунизма, а на 1300 години България. В тази връзка имаше не едно предложение, предишният паметник да се възстанови, защото премахването му беше наистина тъпо, а този да се реновира. Но решението на Общината е да се премахне. Не да се реновира, като обяви и кампания за набиране на средства, защото такива няма /то пък кога ли е имало/. Всъщност, за стадиони и козирки има, но за такива неща няма. За мен премахването му ще е отказ от собствената ти история, добра или лоша. Абсолютен резил! Тя е такава, каквато е. Но след 1989 г. се взе курс не на промяна, а на реставрация на нещо си, неясно точно какво, от преди 150-200 години. В близко бъдеще очаквам и решения за "премахването" на 45-те години социализъм!?!? Разбира се, рождените дати на родените през този период също ще бъдат премахнати. Колко му е! Ми така де - да не са се раждали тогава. Кой им е виновен! А на другаря Диммитър Иванов ще му кажа, че изобщо не рева за комунизма. Няма смисъл. Първо, защото той, в един или друг вид е неизбежен. Второ, защото последните 27-8 години са най добрата му реклама.

#7 Kenny McCormick 29.06.2017 в 09:37:54

Винаги ме е забавлявало някой като каже "Този паметник е 1300 години България и за това не бива да го махаме". Това ли ти е 1300 години България - някакъв стърчащ бетонен чеп? Айде по-добре без... Що да няма пари за стадиони не разбрах? За мен премахването му ще е отказ от собствената ти история, добра или лоша. - ?! Ква история има в Петоухия, на Людмила Живкова ч*киите...

#8 dedo adji 29.06.2017 в 11:40:39

.... реставриране на нещо си...отпреди 150-200 години .... Какво е това нещо си, бе Доксе? Преди 150-200г. е било турското робство. Него ли искат да реставрират? Напротив, новите пишман демократи яростно го отричат, че било османско присъствие. Планира се възстановяване само на войнишкия паметник, наистина исторически символ. Браво, че благоволяваш да се съгласиш с възстановяването на паметника. Ама по средата му да стърчи петохуйникът, та да стряска европейците, които ще се изсипят догодина в НДК. Следя тия ебати от години, сигурно са ехтели още години преди аз да ги забележа. Без да претендирам за оригиналност и авторско право ви предложих едно решение. За толкова години ценителите на изкуството и историята можехте и средства да съберете и място да намерите. Ама не, вашият трябва да стърчи в сърцето на столицата, щото бил 1300г. история. Каква е тая история, бе? На 1300 години ли е България? В болшевишката си тъпотия лепнаха датите 681 - 1981 и върху герба, без да се сетят, че така се означават датите на раждането и смъртта. Айде, 1981 беше годината на смъртта на Людмила, ама 681 ли е рождената дата на България. Не е. Тя е само датата, на която някакъв си византийски император е подписал договор, с който отстъпва на България територия южно от Дунава. Договор с несъществуваща държава не може да се подпише. Тя е съществувала столетия преди това, договорът е само за територията, а не за признаване на държавата. В именника на българските кханове пише недвусмислено, че са владели оттатък Дунава 515 години. Българската държава, до ново време, не е била отъждествявана с територии, като европейските кралства и херцогства. Тя е била държава на духа и владетелят й се е наричал владетел на българите, а не на някаква област. Територията се разширявала и свивала, цепела и разпокъсвала, а когато българският дух е западал, и изчезвала. Сега сме присъединена територия. От нашия и на децата ни дух зависи дали ще си останем такава или ще се възстанови българската държава.

#9 dedogo6 29.06.2017 в 13:58:58

Трите причини за махане на седмокрилия петох*й: Първа причина - грозен е. Втора пичина - грозен е. Трета прична - грозен е. Една причина и от мен - комунягите ще се изядат от яд, че нищо от ТЯХНАТА история няма да остане.Заедно с троловете им - като Докси-то

#11 Mitglied 555 29.06.2017 в 17:28:16

" В болшевишката си тъпотия лепнаха датите 681 - 1981 и върху герба... " ------------------------------------------------------------------------------------- Дедо, нещо си се объркал, годините на герба бяха 681 - 1944.

#12 TsvetiNa 29.06.2017 в 17:55:12

Супер грозен паметник, да го махат по-скоро и да го заменят с нещо красиво !

#13 deowin 29.06.2017 в 18:02:25

>той няма нищо общо с комунизма и нарушава каноните на господстващия по онова време соцреализъм Ъм.. не мисля. Характерна за социализма беше бруталистката архитектура, паметникът пред НДК (както и самото НДК) са добри примери точно на нея. Допълнителна сила връзка с комунистическия строй са охотата на БКП да го построят, асоциацията с Людмила Живкова, както и воят, който сегашните БСП, социалисти и соц-носталгици надават, когато се спомене разрушаването му.

#14 Dox 29.06.2017 в 18:07:40

Деде Гоше, Не знам дали някой ще се пука от яд или не, но като гледам на какво се радват такива талибани като тебе /добро сравнение е дал Петьо Петков/, и се питам - тия па "бежанци" от къде дойдоха и кой ги пусна бе ...! Можеш да ме наричаш трол, комуняга, комунист, колкото пъти искаш. Това ни най-малко не ме обижда, даже напротив. Всъщност, Деде Гош, като бутнат паметника и заравнят мястото, защо не се съберете все такива отбор-талибани, па с бъклица и дрян не друснете едно хорце на това място. А? Ще се събере народ, чуждестранни туристи, чужди инвеститори да ви гледат /сеира/, да снимат със смартфоните как водиш хорото и вееш байряка. Хепънинг!

#15 dedo adji 29.06.2017 в 18:07:45

Прав си, член 555. То колко години минаха и колко бяхме без герб от болшевишки инат. И тая дата още по-красноречиво свидетелства за болшевишката тъпотия.

#16 dedo adji 29.06.2017 в 18:19:13

Доксе, като бутнат петохуйника ще издигнат паметните плочи на войниците паднали за България. Народ ще се събере, може и без бъклици и сигурно без чужди инвеститори. И без дренки, но цветя ще има, и то не само първия ден. А ти си плачи за паметника на Людмила. А бежанците откъде ги извади, бе? Те ли ви попречиха да си преместите петохуйника някъде, където няма да дразни и ще можете да му се кланяте на воля и с кеф?

#17 Dox 29.06.2017 в 18:49:58

Дедо Хаджия, Ти па какво си се хванал за тия 150-200 години. Е-е-е, голема работа! Добре де, айде - 97-103 години, така добре ли е? Требе да мислиш по-наедро, деде. Така се мисли държавнически. Сега по-сериозно - за пореден път ти напомням, че опция за промяна на паметника няма. Има само за това да го бъде или не. Ако беше решено да остане, тогава можеше да се мисли и за това да бъде ли променян, съответно как точно или пък да не бъде променян. Ако не бъркам, така стоят нещата. Но все ми се струва, че имаше силен натиск да бъде премахнат. От кого точно - не знам. Аз също съм чел и чувал, че българска държава е съществувала много по-отдавна - ако не бъркам - близо 4000 години. Но нещо да е доказано? Да е признато на международно ниво? Да е вписано в съответните регистри на още по-съответните международни институции? Май не, нали? Но нищо, ако се докаже, какъв е проблема да се изпише нов надпис върху този паметник. Че той е издигнат в прослава на 1300 годишната история на държавата, но тогава все още не са били известни данните, че тя е съществувала още от еди кога си, така че ..... и т.н. Между другото, защо не инициираш пък ти нещо по този въпрос във Варна? Да се издигне паметник в чест на 5 хилади годишната история на България. Къде пише, че това е проблем само на софиянци?

#18 dedo adji 29.06.2017 в 19:05:29

Докисе, Аз ти казвам косено, ти, не, стрижено. Не съм, и не знам някой друг да е предлагал опция за промяна на паметника, А ти и партията ти упорито не не искате да разгледате другата опция - да се премести. Не вярвам да съм толкова оригинален мислител, че пръв да се сетя за нея. Сигурно е имало предложения, но са били заглушени. преместете си го, пък там творците да мислят дали и как да го променят. Между другото, във Варна тая работа я свършихме още преди 24-5 години. Махнахме статуята на георги димитров от главната улица и на нейно място поставихме обелиска на загиналите в сръбско-българската война. А паметните плочи на портала на казармите на 8-ми приморски полк никой не ги е пипал, даже и вашите са се въздържали. Аз оттогава агитирам всички паметници на съветски солдати и български терористи - техни лакеи да се изнесат извън градовете, на теферич, да им се кланяте на воля.

Новините

Най-четените