За да не остане гора в България

Меракът за застрояването на Витоша с нова, три пъти по-голяма ски зона между Симеоново, Драгалевци, Алеко и Черни връх, е на дъното на най-новата смяна във властта. Тя бе обявена в края на миналата седмица: директорът на Природeн парк Витоша Тома Белев си отива.

"Олигарсите отстреляха Белев"

Така сайтът Биволъ коментира в понеделник отстраняването на досегашния директор на парк Витоша чрез нагласен конкурс. Кадровата рокада е поредният подарък, който държавата прави на частни интереси, коментираха и от коалицията "За да остане природа в България". Витоша е обект на огромни икономически интереси, които изцяло противоречат на целите и режимите на Плана за управление на Природния парк - това пък е позицията на служителите на най-посещавания природен парк в България, изпратена до медиите.

България е на предпоследно място в Европа по защитени територии

Накратко - столът на Белев се оказа горещ за него, защото по закон директорът на парк Витоша трябва да даде зелена светлина за евентуалното бетониране на планината. А Белев неведнъж е показвал открито, че изобщо няма подобни намерения. Всъщност в момента българският закон не позволява там да се строи по-голяма ски зона. Разрешена е само подмяна на старите съоръжения при определени условия. Ръководството на парк Витоша отдавна подкрепя това да се случи. Но е срещу плановете на концесионера "Витоша ски"-АД да строи нови лифтове и писти.

Лобито на бетонираната природа

Но именно с искане за ново строителство Цеко Минев и компания (концесионерът) спря лифтовете на Витоша тази зима и настояваше за промени в Закона за горите. Всъщност промените в Закона за горите бяха внесени от Министерския съвет в последните дни на миналата година и станаха известни като поправката "Витоша ски".

Още преди месец еколозите предупредиха, че ако се приемат, поправките ще позволят: монопол в зимните курорти на свързани офшорни фирми; застрояване на продадените на безценица и заменени гори в периода 2003-2011 г. вече дори без Общ устройствен план; нова по-голяма ски зона в Природен парк Витоша и унищожаване на ски център Алеко; гола сеч на Витоша, Пирин, Рила, Родопите, Западна Стара планина, дори и там където не става за ски. Така защитената природа ще продължи да се води такава, но само на хартия, коментират еколози.

Самият Белев преди време уточни в интервю за Дойче веле, че България е на предпоследно място по дял на защитени територии в Европа - едва 5 %. Средно за Европа защитената природа е 17 %, а лидер е Германия с 57 на сто защитени територии. И въпреки това в България се изсичат, застрояват или закриват защитени местности заради частни интереси.

Заграбените паркове

Според Асоциацията на парковете в България, която Тома Белев също ръководеше в последните години, от 2007 г. до 2010 г. двете свързани фирми "Витоша ски"-АД и концесионерът на Банско "Юлен"-АД получават и държавна помощ за съсипване на природата под формата на безвъзмездни средства по различни държавни програми.

Предоставяни са суми и по отделни инвестиционни проекти чрез фиктивни процедури или без процедури за възлагане на обществени поръчки. Според Асоциацията на парковете незаконната държавна помощ за свързаните с Първа инвестиционна банка и бизнесмена Цеко Минев фирми е между 3,2 млн. евро и 4,7 млн. евро.

Българското правителство толерира и заграбване на 650 декара от вековна иглолистна гора под защитата на ЮНЕСКО в Национален парк Пирин за ски зона Банско, или с 65 % над официално разрешената площ, припомнят от "За да остане природа в България". Само тази година са дадени и 3,6 млн. лв. от парите на данъкоплатците за ски състезания в частния курорт.

#4 gil 02.03.2012 в 12:40:19

Да, но конкретният проблем е в некомпетентността и подлагачеството на сегашното.

#5 gil 02.03.2012 в 12:55:26

Цветелина, Банско е малък ски курорт с условия, отговарящи горе долу на някакъв среден стандарт. На фона на останалите в Бг, може да ти се струва супер, но сегашният му вид е плод на безпланово унищожаване на планината и съсипване на един хубав малък възрожденски град. На банскалии дано им е дошло добре налапването в началото, защото сега ги съжалявам искрено всеки път като мина оттам. България никога няма да стане водеща страна в ски туризма, просто поради липса на природни условия, инфраструктура и манталитет на обитателите. Ялови опити за това (официално, неофициално си е сеч, дървесина, пране на пари със строежи), на цената на малкото природа останала незасегната и на малкото закони останали ненарушени е престъпление на най-високо ниво.

#7 magnum 02.03.2012 в 14:38:57

не мога да се съглася с това, че сме на светлинни години от другите ски курорти, само да припомня че Банско, бъдейки домакин на ски състезанията влезе в топ 5 на световните ски курорти ,фактите говорят, така че защо не и в близост до столицата да си имаме Витоша като модерна ски зона.

#8 valeri 02.03.2012 в 15:18:26

Нека не говорим само за ски. Аз лично искам лятото в жегите да се кача с лифта за 20 минути в планината -да има пътеки за тичане, да нямам нужда от "охрана", да седна да вечерям или пия кафе.За какво ни е тази планина - ако ни е страх да отидем там?

#9 Ближи си сладоледа 02.03.2012 в 15:32:42

valeri, в Студентски град е по-страшно повярвай ми. Ти вярваш ли, че ако Борисов подари Витоша на Цеко Минев, той ще ти направи алеи за бягане и ще сложи стражар до всяко борче, за да те пази?

#10 Fedar 02.03.2012 в 15:48:43

Валери, ако "ни е страх" да се качим на планината, тогава защо Витоша е препълнена догоре с туристи, при хубаво време?! Имам чувството, че хора като теб и Тея не са се качвали на планината с години, но живеят с някаква параноична представа, че там бродят зли духове и нормален човек не смее да припари. Като човек, който доста често се качва на Витоша, мога да ви уверя - десетки хиляди граждани се възползват от планината и никак не изглежда да ги е страх. Не знам вие точно какви очаквания имате, за да престане да ви е страх от Витоша - може би искате лампи и полицейски постове из гората?!! За неграмотните бълновения за световен ски център на Витоша, не мисля, че има какво толкова да се коментира. Който е ходил на такива световни ски центрове и има малко мозък в главата да анализира фактите, знае че това на Витоша няма как да стане. Просто няма условия: нито морфологични, нито климатични, нито като мащаб на планината. Това от което има нужда Витоша са нови и поддържани пътеки, модерни и сигурни лифтови съоръжения, запазване и поддържане на екоравновесието, осигуряване на редовен автобусен транспорт през почивните дни, който може да поеме голям брой пътници и да откаже повечето хора от използването на автомобил в планината. Има нужда и от ремонт на настоящите хижи, но само козметичен, а не да се правят на петзвездн хотели и спа-центрове. Гореизброените неща могат спокойно да се направят с държавни пари - софиянци и без това вкарваме най-много пари в хазната, мисля, че имаме право да получим поне тази малка услуга в замяна. Цеко Миневците ги интересува само да изтапанчат набързо няколко хотела и ски-писти, сигурно няма и да си мръднат пръста за туристическата инфраструктура. Даже не ги интересува и дали ще е много голяма посещаемостта, защото така или иначе са монополисти в бранша. Да приберат кинтите на една шепа селяни-новобогаташи им е достатъчно, пък софиянци да си търсят друга планина.

#11 lele male 02.03.2012 в 16:02:37

Не знам... Мисля, че истината е някъде по средата... Обичам Витоша и съм ЗА това да има хубави писти, а от друга страна и екоактивистите са прави... Не бива да има поголовна сеч! Решението може би се крие в това: Така или иначе законът е променен, дори и заради нечии интереси. Ако не са заради едни итереси ще е заради нечии други. Блага сума - закон променя. Това е положението...за съжаление.. Това, за което трябва да се борят екоактивистите според мен, е да бъдат включени в надзора по проектирането, подмяната и/или изграждането на нови съоръжения. Така ще имат поглед върху развоя на нещата и контрол... П.С. И наистина се чувствах горда от това, че Банско бе включено в световните ски квалификации и ни даваха по тАлЕвизОрО... а и българската публиката по трибуните ме кефеше, защото се кефеше страхотно!

#12 lele male 02.03.2012 в 16:04:08

@ Fedar -

#13 lele male 02.03.2012 в 16:19:26

@ Fedar - Не съм много съгласна само с това: "...Просто няма условия: нито морфологични, нито климатични, нито като мащаб на планината." Я скии кви писти могат да се пуснат http://www.skivitosha.com/file?id=3299.1789

#15 Fedar 02.03.2012 в 17:00:35

Леле-Мале, за такива промени, каквито са в тази схема съм напълно съгласен. Ще бъдат полезни за много хора (скиорите) и няма да пречат на другите (туристи и планинари). Против съм поголовната сеч, бетонирането и печалбарството от ден за пладне без никаква визия в дългосрочен план. За съжаление, опитът от последните 20 години показва, че ще стане по-скоро второто (бетонирането). А и не вярвам Цеко Миневци да се облизват така мазно като чорбаджийски котарак само за няколко пистички плюс подобряване на сегашните. Просто това е много малък залък за тях, все едно коричка хляб за угоен домашен котарак. Тея, хубаво момиче си, жалко че не обичаш много да си амортизираш мозъка. Витоша е пълна с деца, зимата има и много със ски и сноубордове (казвам го, защото аз за разлика от теб ходя на Витоша редовно и си градя представата за планината директно). Аз съм напълно за това да се подобрят условията за ски и борд, да се направят нови школи на Витоша, които да обслужват нас софиянците и нашите деца. Обаче това въобще не е идеята на Цеко Минев и на неговият проект. Идеята и целта е Витоша да се прави няколкозвезден курорт, недостъпен за повечето граждани и децата им. Общо взето ще стане като на някои места по Черноморието - много от хората просто нямат да имат възможност да посещават заради цените, тези които имат възможност, но имат и малко акъл и интелект - ще ходят за същите и даже по-малко пари на много по-хубави места, и в крайна сметка ще останат само малоумните мутряци с метресите им, и чат-пат някой селяк, който иска да се покаже на какви модерни места ходи, както и някой и друг пропаднал и впиянчен западноевропеец, решил да съвмести туризма с евтин алкохол и секс. А за обикновените туристи, които обожават да ходят на разходка из Витоша, ще остане само една грозна, бетонирана и обезлесена планина. А повярвай ми - софиянците, които използват редовно Витоша като място за туризъм и разходка са десетки хиляди и са със сигурност най-големият обществен сегмент, заинтересован от бъдещето на Витоша. Много по-голям от скиорите. И все пак, както казах - има място за интересите и на скиорите, и на туристите. Само не трябва да има място за интересите на Цеко Миневци, защото в крайна сметка те ще противоречат и на скиорите, и на туристите.

#16 ASEN STEFCHEV 02.03.2012 в 17:39:19

Според господин Т.Велчев за опазването на Витоша са необходими около 3000000лв. Откъде ще ги вземе? Приоритет на държавата е да развива спорта и туризма за това са необходими средства.Който иска да получава трябва и да направи някои компромиси.

#19 Skior 02.03.2012 в 18:12:36

Един човек иска да има монопол на Витоша (вкл. върху ски училищата за дечицата на София), както на Банско. Раздаде маса кредити за хотели в Банско. Държавата му дава, каквото е поискал вече 10 години без значение закони и правила. Министри носят якенца с логото на банката му и дават милиони всяка година в кризата, за да организира световно. Журналисти карат с безплатна сезонна карта... Някой нормален човек смята, че Витоша я чака нещо добро от такъв човек??? А "троловете" нека си пишат. Тях за това им плащат.

#22 gil 02.03.2012 в 19:13:47

@ Теа: Моето твърдение не противоречи на твоето. Това, че Банско е включено в един кръг на световната купа, не значи нищо. Има една писта която е покрила критериите да може на 2 манша да се спретне едно състезание в някои дисциплини. Ок. Толкоз. Спускане не си спомням имаше ли? А това, че всички родни ски курорти са горе долу 1/2 от примерно един Ischgl (не е от най големите, Христо е дал редица други примери) като пистови километри и 1/4 като лифтове е просто слабичко. Ще има и чужди туристи спокойно, има достатъчно европейци авантюристи и ол инклузив пияндета от Англия, Гърция и т.н. Топ дестинация няма да станем, дори всеки един склон на Рила и Пирин да се надере с писти. @ леле мале: това на картата не е нещо потенциално, това е нефункциониращото статукво на Витоша, преди 20-25 години работеше всичко всяка зима и беше пълно с хора които се кефеха и не мрънкаха че няма още 100 км писти. Помня обаче опашки от по 100 метра, защото капацитета на лифтовете е скапано малък. Това не значи, че са нужни други допълнителни а просто нови многоседалкови.

#23 gil 02.03.2012 в 19:14:42

@ леле мале: и хората бяха само софиянци

#25 ASEN STEFCHEV 02.03.2012 в 22:38:49

Вон е невероятно прав но сравненията с други курорти е неуместно.Как да ги сравняваме? По надморска височина;по климатични;по географско положение? А по въпроса за въртенето на пари за печалба -без инвестиции....това е революция в икономиката.

Новините

Най-четените