Мъка, мъка, Македония

България минира добросъседските отношения с Македония за дълго време напред. С решението си да не посочи дата за започване на преговори на ЕС с Македония. Същото реши и Съветът по общи въпроси и външни отношения на ЕС - отново. Освен Македония, няма дата и за Сърбия, отлага се и споразумението за асоцииране с Косово.

Австрийският държавен секретар Райнхолд Лопатка предупреди, че ЕС рискува да изгуби доверието към себе си и разширяването, ако държи Македония в очакване.

Българският президент Росен Плевнелиев пък коментира: "България протяга ръка към Македония в името на една обща цел и аз вярвам, че взетите решения ще бъдат правилни...".

Съветът на министрите на външните работи от съюза реши въпросът за Скопие - заедно с Белград и Прищина - да бъде разгледан едва през пролетта на 2013-а - и то при спазването на три условия. На заседанието министърът на външните работи Николай Младенов обяви декларацията си, изпратена миналата седмица на македонския му колега Никола Попоски, в която са описани конкретните действия, които София иска Скопие да изпълни, за да получи възможност за продължаване на пътя към ЕС.

В крайна сметка е взето решение идната пролет Европейската комисия да обяви доклад за постигнатото от Македония в три области - реформите в Македония, напредъка в развитието на двустранните отношения и постигането на напредък в спора за името с Гърция.

След като се запознае с доклада, Европейският съвет ще вземе решение, с което да упълномощи Комисията да започне да изработва рамка за преговори с Македония и да започне предварителния преглед на законодателството в страната приоритетно в областите правосъдие и вътрешни работи, вътрешен ред и сигурност.

Според Николай Младенов решението на Съвета означава, че въпросът с добросъседските отношения вече се превръща във въпрос на наблюдение от европейските институции и от страните членки.

Условията са три и Македония ги знае - създаване на добросъседски отношения с подписването на споразумение, създаване на общи работни групи в ключoви области, например икономическо сътрудничество и културно и историческо наследство, както и показването на решителност и добра воля за прилагането на постигнатите споразумения.

До юни 2013 г., ако има подобряване на междусъседските отношения, тогава ще се определи дата за Македония, заяви Младенов.

България предложи на Македония двете страни да подпишат Договор за добросъседски отношения, приятелство и сътрудничество върху принципите на Декларацията от 1999 г., да се постигне договореност за съвместно честване на бележити личности и събития от общата ни история и да се прекрати антибългарската кампания и подмяната на исторически факти.

Блокада

Българската позиция предизвика истинска канонада в македонските медии. "Плевнелиев и Борисов не искат Македония в ЕС", е заглавието на електронното издание "Плюс инфо". "Плевнелев и Борисов отблъснаха Македония" - на скопската телевизия А1Он.

"България - главен противник на ЕС за интеграцията на Македония", пише телевизия Телма. "България не пуща и е против членството на Македония в ЕС", пише онлайн изданието "Максим". "България няма да поддържа дата за преговори", пише"Курир", "България няма да посочи дата за Македония", пишат "Утрински весник", Радио Сводобна Европа и МТВ1, "София поръча: Добросъседски отношения пък тогава дата за ЕС", пише "Дневник".

"България и официално се обяви срещу датата; Борисов и Плевнелиев обвиняват в пропаганда и кампании", пише електронното издание еРепортер, "И българите с гръцко вето за Македония", пише Нова Македония, "България между страните, които няма да подкрепят Македония", пише"Прес 24", "България наместо да помага, поставя условия, пише електронното издание "Денешен".

"България изкопа гроба на Македония" - под това заглавие скопската телевизия Канал 5 публикува информацията си за българската позиция на Европейския съвет.

"Вече е известно, че Македония ще остане без дата през декември. Гърция все пак намери съюзници, за да блокира преговорите с Македония. България и Франция застанаха зад гръцките тези - Македония първо трябва да си оправи отношенията със съседите и след това да влиза в преговори с Брюксел.

Половин час преди да започне срещата на министрите на външните работи на ЕС, българският министър на външните работи Николай Младенов заяви, че София ще настоява за концепцията - "дата за дата". По примера на Черна гора, като временна рамка на страната ще й се дадат следващите шест месеца. До юни 2013 г., ако има подобряване на междусъседските отношения, тогава ще се определи дата за Македония.

Македония все пак има и големи поддръжници на датата като една от тях е Австрия.
"Тази страна е кандидат от 2005 г. и изпълнява всички критерии. Това означава, че трябва да определим дата за началото на преговорите, както четири години заявява и Европейската комисия", каза държавният секретар на австрийското Министерство на външните работи Райнхолд Лопатка.

За започване на преговори на Македония с ЕС се обявили още - Великобритания, Финландия, Полша, Унгария.

Плюс инфо: Плевнелиев и Борисов не искат Македония в ЕС

"Плевнелиев и Борисов не искат Македония в ЕС" - под това заглавие електронното издание Плюс инфо съобщава за българската. "Четири часа преди обявяването на становището на ЕС дали ще бъде определена дата за започване на преговори на нашата държава, днес за втори път се обади официална София, която заяви, че дори и датата за започване на преговорите с Македония да е поддържана от повечето страни-членки на ЕС, тя ще гласува "против" или "въздържал се".

Европейската комисия четири пъти дава становище, че Македония е подготвена за начало на преговорите, но Съветът не се съгласява с това, припомня "Плюс инфо".

Министърът на външните работи Николай Младенов заяви: "За мен остава учудващ казусът - как може в една страна, която иска да бъде част от европейското семейство, да е грях, да е проблем, да е причина за уволнение, ако човек заяви своите етнически корени. Хората, които във всички наши съседи имат своето българско самосъзнание, трябва да получават и ще получават подкрепата от българската държава".

"Нямаме интерес Македония да бъде изолирана и да се връща назад. Искаме тя да върви напред, но това означава още по-стриктно спазване на ангажиментите от нейна страна", подчерта Николай Младенов.
Той отрече българската позиция да има връзка с предстоящите догодина парламентарни избори в България.

Говорителят на гръцкото външно министерство Григорис Делавекурас съобщи преди броени дни, че  Гърция няма да позволи започване на преговoри с ЕС, без преди това да има решение на проблема, "който Атина има македонското име и идентичност".

Позицията на Гърция остава твърда и непроменена, заяви Делавекурас, посочвайки, че условието за започване на преговори било изпълняване на всички критерии и условия, определени единодушно от Съюза.

#1 Шебек Хасан 12.12.2012 в 08:52:35

Значи когато Фиромия повече от 20 години ни плюе и ни прави мръсотии, при всичката ни помощ и добрини, не "минира" добросъседските отношения, ама когато нашите политици-боклуци, най-сетне направиха това, което бяха длъжни да сторят поне преди 10 години, изведнъж сме били "минирали". Ашколсун на Кайвето, машаллах. Вчера таман ви похвалих за добра и смислена статия и днес веднага се наакахте.

#8 паяка 12.12.2012 в 13:16:28

Като отиде човек в Охрид никак не остава с впечатление, че враждуват македонци и албанци. В този град са много омешани. А още по-малко чувстваш неприязън към българите. Официалната политика и пропаганда не са присъщи и на простолюдието. Нощували сме в албански хотел и сме яли в македонски ресторанти и никъде не ни гледаха лошо. И не само защото "парицата е царица".

#13 Igor 12.12.2012 в 15:25:19

Поздрав драги пријатели од Бугарија, Ајде да оставиме политиката и историјата на страна и да се свртиме кон сегашноста и иднината... Знаете ли колку треба да сме сите среќни што не ни треба преведувач за да се разбереме? Знаете ли колку треба да сме сите среќни што веруваме во една иста вера православна? Македонци и Бугари се како црно и бело, како исток и запад НО САМО ВО ГЛАВИТЕ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ... обичниот човек кој живее за да го прехрани семејството, за да изгради достоинствена иднина за своите деца, за да створи нешто повеќе во животот НЕ ГО ИНТЕРЕСИРА ДАЛИ СИ БУГАРИН ИЛИ СРБИН, КАТОЛИК ИЛИ МУСЛИМАН... Еве, Вие сте во “Европејскиот сојуз“ и во НАТО, функционирате како европска држава, а ние сме за жал “заглавени“ во баналноста и глупоста на политиката на Грција. Сега, ете, и Вие велите НЕ на членството на Македонија во ЕУ... Ве молам кажете ми Зошто? Дали некој Бугарин е спречен да биде Бугарин во Македонија? Па јавна тајна е дека отприлика 100.000 Македонци имаат и бугарски пасош! Оставете ги телевизиите и другите медиуми, прават сензација од се и сешто а наивните веруваат. Кажете ми по што тоа сте поблиски со Грците отколку со нас? Кажете ми за какви добрососедски односи да стане збор кога некој ќе ви каже дека не можеш да се викаш РОСЕН или КИРИЛ зошто неговиот дедо се викал така? Кажете ми што толку Македонија е плукала по Бугарија? Немам ништо против грчкиот народ, тој е заглавен во глупостите и алчноста на нивните политичари, најмалку имам лоши зборови за бугарите, но реалноста НЕ МОЖЕ ДА СЕ МЕНУВА драги мои пријатели... Македонија е држава во која живеат Македонците. Во Македонија живеат и Албанци и Турци и Срби и Бугари и Роми и Грци и што ли уште не... и во Бугарија живеат и Турци и Македонци и Грци и Роми ... и секаде на балканот е мешавина од народи. Многу е лесно од позиција на сила да удираш по масата и да бараш некој друг да стори нешто против себе а потоа да бараш да биде се ОК... не е можно. Не можеш бе брате да се ебеш а да сакаш да не ти влезе. Мислам дека сојузот на Бугарија со Грција а против Македонија во најмала рака не е во ред...барем историски гледано Сега очекувам да ме плукате овдека, да викате дека сме Бугари, дека го збориме бигарскиот јазик, дека Србите и УДБА не направиле... но знајте дека плукате по себе си...

#17 паяка 12.12.2012 в 15:51:37

- Абе ти си ненормална ако мислиш дека ке останем и за другите 67!

#21 aryan 12.12.2012 в 17:55:13

Много се смях на всичките ви коментари относно глупавата позиция на Боко, Младото чифутче и Смешният президент.Не е зле първо да се запознаете със Световната история и тогава да раздавате правосъдие за един или друг народ или общност .Македонците,албанците и голяма част от гърците са с арийски корени и с право трябва да са част от Европейското семейство.Престанете да следвате пътя който ви чертаят долните ционисти,а усетете със сърцето и душата си кой вие е близък и мислете конструктивно.Полза от разделението имат само определени кръгове от политици и банкери ,които забогатяват на чужд гръб,не и обикновеният работещ човек , чиито ръце изграждат всички блага . Идеята на ЕС е да изгради най-добрата схема за реализация на всички хора населяващи този континент,но Англо-Американската империя няма полза от това и прави всичко възможно да забави тези процеси.Защо ли това решение се взе след посещението на Тиквата в САЩ, помислете преди да се биете в гърдите и да показвате патриотизъм.

#26 Amor Mio 13.12.2012 в 08:47:09

О, да! Помнете, фиРОМИ, но и си вземете поука повече да не крадете идентичност. В много страни кражбата на идентичност е престъпление.

#27 Amor Mio 13.12.2012 в 09:25:54

И още нещо си запишете в историчарските книги - докато македонското правителство хвърля народна пара да се лае към нас, албанците ви работят в гръб. Така поставен въпроса не виждаш ли, че собственото ви правителство ви забива ножа? А ние българите - какво - ние искаме да спрете да лаете.

Новините

Най-четените