Въпреки официалната забрана за демонстрации вчера хиляди опозиционери в Иран излязоха на протест. Повечето влиятелни опозиционни лидери в страната бяха поставени под домашен арест.
Силите за сигурност в Иран са арестували мнозина опозиционери, взели участие в неразрешени демонстрации, четем в уебсайта на опозиционния водач Мир Хусеин Мусави. Според очевидци по време на вчерашните демонстрации в Техеран и Исфахан се е стигнало до сблъсъци със силите за сигурност. Също и в южноиранския град Шираз привърженици на опозицията са излезли на улиците.
Най-големите...
Това са най-големите антиправителствени акции в Иран от края на 2009-а насам. Призивът към демонстрации в подкрепа на египетския и тунизийския народ беше отправен от Мир Хусеин Мусави и Мехди Каруби. Иранското ръководство реагира, обвинявайки опозиционните лидери в провокиране на "криза за сигурността на страната". Двамата са били поставени под домашен арест, а телефоните им - прекъснати.
Същевременно турският президент Абдуллах Гюл, който е на визита в Техеран, направи изявление по време на срещата си с президента на Иран Махмуд Ахмадинеджад. Той подчерта, че гласът на хората в Египет и другаде трябва да бъде взет насериозно: "Ако водачите и държавните ръководители не се отзоват на това, което иска народът, тогава той се опитва сам да превърне своите желания в действителност", заяви Абдуллах Гюл.
Въпреки че броят на участниците във вчерашните демонстрации е неизвестен, по данни от очевидци и репортажи от страната може да се предположи, че в тях са се включили между 20 000 и 30 000 души. Иранските власти обаче показаха отново, че няма да се поколебаят да смажат демонстрациите със сила, а полуофициалната агенция Фарс нарече протестиращите "лицемери, монархисти, бандити и диверсанти".
САЩ и Европа подкрепиха мирните протести
Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън приветства смелостта на иранците, излезли на улиците, и препоръча на правителството в Техеран да последва примера на Египет и да отвори към света политическата система в страната. С подкрепата си за опозицията САЩ заемат много по-активна позиция по отношение на Иран, в сравнение с която и да било друга страна в региона, коментира "Файненшъл таймс".
Според британското издание "Гардиън" надигането в Египет изпрати мощни сигнали в Близкия изток, като в понеделник беше съобщено за два смъртни случая при улични сблъсъци в Иран и Бахрейн и демонстрации с насилие в Йемен.
"Хиляди иранци пренебрегнаха правителствената забрана и сълзотворния газ и се включиха в протеста на площад „Азади" в центъра на Техеран. Това бяха най-мащабните протести от спорните избори през 2009 г. Представители на опозицията бяха поставени под домашен арест", пише вестникът.
Безредиците в Бахрейн бяха вдъхновени от събитията в Тунис и Египет, но се коренят в местни фактори - дискриминацията срещу шиитското мнозинство от страна на сунитската власт, коментира "Гардиън".
Междувременно днес ръководителката на европейската дипломация Катрин Аштън призова Иран да спазва правото на гражданите си на мирен протест и разкритикува ограниченията, наложени на реформаторската опозиция. Аштън защити правото на иранците на изразяване и мирен протест. Тя прикани властите в Техеран да се въздържат от употребата на сила срещу участниците в мирните протести.
Първият от една година антиправителствен протест в Иран, организиран от реформаторската опозиция, показва, че населението изпитва същата жажда за демокрация като в Египет и Тунис, заяви и председателят на Европейския парламент Йежи Бузек. Иранското население иска същата свобода, за каквато се бориха гражданите на Тунис и Египет, отбеляза в комюнике Бузек.
Бузек настоя на опозиционните лидери Мусави и Каруби да бъде върната свободата на движение и призова иранските власти да не прибягват до насилие срещу протестиращите.