Младите му повярваха

Новият френски президент Франсоа Оланд ще бъде "опитомен" от пазарите и лично от канцлерката Меркел, а след 10 години еврозоната няма да съществува в днешния си вид - предрича френският финансов корифей Едуар Карминяк пред Дойче веле,  озаглавена "Авантюрата на Оланд".

За Никола Саркози 6 май беше особено лош ден - не само защото изгуби вота, но и защото стана първият френски президент от Втората световна война насам, който напуска Елисейския дворец след само един мандат.

Сега Оланд е на седмото небе, но скоро ще му се наложи да слезе на земята, казва Карминяк. Според него основна роля за "отрезвяването" на Оланд ще изиграят пазарите и лично германската канцлерка.

В победната си реч пред привържениците си на площад Бастилията в Париж късно в неделя Оланд заяви, че фокусът на политиката му ще бъде създаването на работни места и подкрепя преориентирането на Европа в тази посока.

"Призовавам ви да преценявате действията ми по двете ми големи обещания - за справедливост и за младите. Всяко мое решение ще бъде основано на тези критерии - дали е честно и наистина ли помага на младите.

И когато в края на мандата си се огледам какво съм направил за страната, ще задам само тези два въпроса: промених ли към добро равенството и позволих ли на младите да заемат мястото си в републиката?"

Британският политик Найджъл Фарадж, цитиран от "Дейли Експрес", заяви, че "избирането на Оланд е страхотна новина. Това ще помогне да се разбие връзката между Германия и Франция, двата двигателя на европейското обединение".

Преди да е станало прекалено късно...

"Ангела Меркел ще направи всичко, което е по силите й, за да върне Оланд в действителността. Тя не бива да му дава напътствия или съвети, но на всяка цена трябва да заяви твърдо, че Германия няма да разписва чекове, за да може Оланд да изпълни обещанията, които даде в рамките на предизборната си кампания.

Ако например Оланд действително тръгне да връща пенсионната възраст на 60 години, тогава Германия трябва да настоява това да не става посредством увеличаване на френския бюджетен дефицит", съветва Карминяк. Останалата работа ще свършат пазарите, казва той.

Франция е известна с най-ниската си пенсионна възраст, въведена по време на социалистическия предшественик на Оланд - Франсоа Митеран, управлявал до 1995 г. Когато Сарко обяви повишението й, страната беше разтърсена от протести.

Ройтерс съобщи, че германският канцлер Ангела Меркел е поканила социалиста Оланд да се срещнат "възможно най-скоро" - поради нуждата да се търси консенсус за политиката за създаване на растеж в еврозоната.

Новият френски президент ще положи клетва на 15 май. На 18 май той трябва да участва в срещата на върха на НАТО в Чикаго. Най-вероятно разговорът с Меркел ще е между тези две дати, а той отдавна обяви, че първото му задгранично пътуване ще е до Берлин.

Останалата работа ще свършат пазарите, казва експертът и добавя: "Ако Оланд започне да отклонява Франция прекалено много от сегашния икономически курс, пазарите ще го накажат с непосилни лихви. А това означава, че много скоро Франция може да се окаже неспособна да се финансира отвън. С това ще приключи и авантюрата на Оланд", прогнозира Карминяк.

Той не вижда воля за реформи нито у Оланд, нито у досегашния президент Саркози. А Франция се нуждае отчайващо от реформи, уверява експертът. Според него страната върви в грешната лента по пътя на своето развитие - и то от доста време насам. Сега най-важното е френската икономика да остане конкурентоспособна, добавя експертът и съветва французите да проумеят това преди да е станало прекалено късно. Франция не е имала балансиран бюджет от 1974 г.

За 10 години износът й е паднал от 55% спрямо износа на Германия до едва 40 на сто. Делът на Франция от общия износ на еврозоната е намалял с 1.2% от 1999 г., или 1.8% от БВП. Производителността на труда в страната е паднал три пъти за последните 4 години. Публичният дълг на Франция се очаква да достигне 89% от БВП тази година.

По време на предизборната кампания Франсоа Оланд обеща таван на заплатите в контролираните от държавата компании, с което внесе смут сред топмениджърите. Ограничението е само една от мерките, предлагани от Оланд като необходимост за възстановяване на справедливостта във Франция и, по думите му, слагане край на политиката на Никола Саркози, фаворитизираща богатите.

Друга мярка е въвеждането на 75% подоходен данък за тези, които печелят над 1 милион евро годишно. Критиците на тези идеи казват, че ако те се реализират, заплатата на шеф на толкова голяма корпорация ще падне с 2/3 до максимум 500 000 евро годишно. Според тях за такива пари няма да могат да привличат талантливи мениджъри.

Това от своя страна ще направи още по-тесни връзките между френската държава и нейните компании, тъй като ще е доста по-лесно да се привличат ръководители от правителствения, отколкото от частния сектор, където заплащането е доста по-добро.

"След 10 години ще си казваме, че си е заслужавало"

Карминяк е известен с това, че не си мълчи и често взима отношение по въпроси, засягащи френската и европейската политика. През октомври м.г. например финансовият корифей написа гневно писмо на Жан-Клод Трише, когато напускаше президентския пост на Европейската централна банка.

В него Карминяк обвини Трише, че не е направил нищо срещу кризата. За наследника му на поста, италианеца Марио Драги, Карминяк казва, че той правел каквото може. Във фондовите си дружества Едуар Карминяк управлява средства в размер на над 21 млрд. евро.

В по-дългосрочен план френският експерт вижда еврозоната доста променена. "След 10 години тя ще се състои от един център и няколко сателита, кръжащи около него, а връзката между тях ще бъдат различни търговски и валутни споразумения", казва Карминяк.

Засега е трудно да се прогнозира кои държави ще образуват центъра, но е ясно, че те ще трябва да работят в много тясно сътрудничество помежду си. "Пътят дотам е доста трънлив, но след 10 години ще си казваме, че си е заслужавало", заключава френският финансов експерт Едуар Карминяк.

#2 Falconetti 07.05.2012 в 17:50:29

Французите изхвърлиха, Еврейската кукла на конци Саркози на Бунището на Историята. Следващата е Меркел ГДР комунистка да лапне Сополей- Куравей. наздраве на сите Евреофили!

#4 pepe 08.05.2012 в 00:43:10

Много ще ми е кеф, ако на пук на всички, които му предричат провал /или "опитомяване"/ по един или друг начин, той вземе че докаже, че цялата тая работа, която сега се приема за даденост в политиката и икономиката е просто една, приказка, един сценарий, създадена изкуствено ситуация, която съществува само защото болшинството хора са приели че трябва да е така, или просто са се примирили. А всичките му критици и черногледи оракули от средите на водещите икономисти със сигурност ще работят дружно срещу него - просто зада не му дадат възможност да докаже че са грешили.

#5 Чарли Шийн 08.05.2012 в 11:02:02

хората винаги ще се лъжат по социалистически лозунги - обещай сигурни заплати и ранна пенсия и печелиш само че икономиката като се сговняса - кво прайм?

#6 explorer 08.05.2012 в 12:30:16

Интересно защо при застаряваща Европа отново се противопоставят млади на стари

#7 leibstandarte 08.05.2012 в 13:59:54

Простият народ лесно се лъже. Соц тарикатите винаги се възползват от този факт. После, като икономиката издъхне от твърде големите социални харчове, въпросните соц лекета вдигат ръце. Някой се заема да рие говната, прилагат се трудни и непопулярни решения, за да се възстанови икономиката от прежната глупост, но след две, три, години амнезията на избирателите се проявява, соц демагозите пак почват да им обясняват колко са експлоатирани и така кръгът се затваря на следващите избори с ново разсипно управление... О свещена простота...

#9 AlahAkbar 08.05.2012 в 20:29:14

Вервайте му франсета, ама требе и да се копа ... Аааа, не щете - е няма как, немците и за вас ще работят явно ...

#10 Чинчифон 09.05.2012 в 15:49:23

AlahAkbar,много се заблуждаваш!Французите работят повече от нас и за това ни броят за най-мързеливата и бездарна нация на света.Защото освен добрата си храна,жизнената среда,взаимното им уважение и солидарност,французите са произвели и половината коли,които се търкалят по цял ден в България.От много работещите българи.

#11 Антикомунист 09.05.2012 в 19:23:15

Невероятно,Чинчифон прогледна! Капиталистическа,лоша Франция била напред с материала! Има напредък в теб другарино...дерзай! Инак за Олан ...срам за Франция. Саркози бе от сой,класа,има обаяние характерно за американските президенти,а Олан...излъ4ване на колхозник с каскет ...

#12 AlahAkbar 09.05.2012 в 22:41:29

Не ставаи смешен Чинчи. 2 години живях там, нагледах им се на работливостта. Бачкат здраво само и единствено имигрантите, и то тея дето не са негри или араби от колониите. Богатството им се дължи на това, че и до ден днешен грабят Африка като бесни. А с 30 часова седмица 30 работни дена отпуска и през ден два стачки не знаде м как точно и за хляба изкарватл ма и там рентиери бол де

#13 Чинчифон 10.05.2012 в 12:29:01

Антикомунисте,направо ме изненадваш!Вероятно не си чувал за един велик български поет Христо Ботев,който е възпял Парижката комуна?Може би защото днес е унизен да е само име за български футболен отбор?Сигурно не знаеш още,че истинското име на Европейският съюз е EUROPEAN COMMUNITY!И че тъкмо Франция е автор на тази идея.А господин Саркози,моите почитания към него,в същност е потомствен унгарец,а не французин.Избран с подкрепата на САЩ,както става и на други места в Европа.Попитай Доминик Строс Кан

Новините

Най-четените