Китай построи град-призрак в Африка

В Африка се появи нещо нечувано и невиждано - огромен град-призрак. Става въпрос за новия град Киламба, построен на около 30 км от Луанда, столицата на Ангола.

Киламба е бил вдигнат за по-малко от 3 години от корпорацията China International Trust and Investment Corporation (CITIC), собственост на правителството на Китай, в рамките на програма за строителство на градове-сателити. Това е най-големият подобен проект в региона.

В новия град, който заема 5000 хектара, са построени 750 осеметажни жилищни блокове, 12 училища и повече от сто търговски обекта. Градът, чието изграждане струва 3.5 милиарда долара, е предвиден за около половин милион души, които едва ли ще се появят там, коментира BBC.

Киламба беше замислена от правителството на Ангола като скъпоценния камък в следвоенното възстановяване на държавата. На снимки и филмчета са показвани усмихнати семейства, които разказват как се наслаждават на прекрасния си нов стил на живот, далеч от праха и хаоса на Луанда, където милиони живеят в коптори.

Но хората, показвани във видеата, са просто актьори. Непопулярността на проекта е в неговата стойност - жилищата, обявени за продажба тук, струват между $120 000 и $200 000. Непосилни суми за поне две трети от жителите на Ангола, които живеят с по-малко от 2 долара на ден.

Няколко местни банки предлагат спасителните ипотеки, но условията по кредитите са такива, че от тях се въздържат дори добре заплатени служители в офиси. Сега властите в Ангола обмислят да отдадат жилищата под някаква форма на дългосрочна аренда, но едва ли е останал някой, който да вярва в жизнеспособността на този проект.

Година след като бяха обявени първите 2800 апартамента за продажба, са закупени едва 220 от тях. Ако посетите Киламба, ще се изненадате, ако видите и една трета от тези собственици наоколо.

Киламба е построен с кредит от Китай, който Ангола ще изплаща с нефта си. Ако анголските власти не успеят да продадат жилищата, както вече се разбира, оказва се, че инвестициите са били направени напразно. Тоест, нефтът е отишъл на вятъра.

Според Пауло Каскао, генерален мениджър на Делта Имобилиария, агенцията за недвижими имоти, която движи продажбите, проблемът не е цената на апартаментите, а трудността да се осигури кредит. Каскао намира цените за приемливи предвид качеството на жилищата.

Тук е толкова тихо и значително по-спокойно, отколкото в други градове, казва пред BBC 17-годишният Себастиау Антониу, ученик в едно от работещите училища в Киламба. "Има паркинги за автомобилите, площадки за игра на футбол, баскетбол и хандбал".

Той пътува три часа всеки ден, за да се добере от дома си - на 15 км от Киламба, до училището. Но на въпрос дали семейството му ще се премести тук, той се разсмива: "Няма начин, не можем да си го позволим. А и за родителите ми няма работа тук".

32-годишният Джак Франсизо, който работи като метач на улици в Киламба, също харесва града, но не може да си позволи да живее тук. За хора като нас това е невъзможно, казва той.

Правителството трябва да дава приоритет на строителството на евтини домове, тъй като мнозинството от населението живее без вода, електричество и канализация, казва Илайъс Айзък, кънтри мениджър за Ангола на Open Society Initiative of Southern Africa (OSISA). В Ангола няма средна класа, само много бедни и много богати, поради което няма как да се осигури изискваното от банките собствено участие, обяснява той.

Според него правителството обмисля да пусне част от жилищата в Киламба като социални домове за хора с ниски доходи - чрез договори с фиксирани дългосрочно ниски наеми.

Никой обаче не е сигурен как ще проработи схемата, а някои дори смятат, че това е типично обещание за предизборна кампания, тъй като парламентарните избори в Ангола са насрочени на 31 август. Няма никаква яснота и какво ще стане със скъпите апартаменти, ако не бъдат продадени.

Мануел Клементе Джуниър, заместник-министър по строителството, защитава проекта и смята, че е възможно да се намери апартамент и за $80 000, доста по-евтино от цените, на които се рекламират жилищата в Киламба.

Това е един прекрасен проект, казва той пред BBC.

По повод местоположението на Килабма, Мануел Клементе Дж. отбелязва, че наистина много хора я го критикуват, но "благодарение на новата магистрала, която се строи, ще се стига до града 15-20 минути от центъра на столицата".

Проектът за Киламба е ключов, тъй като помогна на президента Жозе Едуардо душ Сантуш да бъде избран с голямо мнозинство през 2008 г., тъй като обеща да построи 1 милион домове за анголците в следващите четири години.

#1 Ben Dover 10.07.2012 в 13:34:16

Уф,ако се бяхте осведомили малко щяхте да разберете,че Китай отдавна строи градове-призраци.Това не е първия,а няма и да е последния.Правят го с цел да има готови жилища ако се наложи евакуация от някой нормален град.Тук не става дума точно за продажби,а за спасяване на хора.

#2 mima 10.07.2012 в 15:15:17

Не мисля, че става въпрос за евакуации. Това са много пари, а в един момент може да се окаже, че спасителният град е погубен - т.е. пари на вятъра. По скоро са несполучливи опити за осигуряване на приемлив живот в мегаполисите.

#3 MacAllister 10.07.2012 в 15:25:24

А, ако бяха построили магистрали!

#4 Bobby_gBG 10.07.2012 в 17:04:59

1 Ben Dover | 10.07.201213:34 Уф,ако се бяхте осведомили малко щяхте да разберете,че Китай отдавна строи градове-призраци.Това не е първия,а няма и да е последния.Правят го с цел да има готови жилища ако се наложи евакуация от някой нормален град.Тук не става дума точно за продажби,а за спасяване на хора. -------------------------------------------- Я дай некой линк че много вяра не хващам. Особено това там в Африка - със сигурност не е нещо подобно. По-скоро тъпаците от правителството дето са го построили да пускат апартаментите с 50-60% отстъпка, и ако искат направо да местят столицата там...

#6 Iratais 10.07.2012 в 18:56:17

Имам един колега индиец (един от многото) де идва не от Индия ми от Уганда! Целото му семейство е тама от дълги години. Не мое си представите що индийци има тама. Сигур са едно 20/25% по негови думи. Китайците у Африка настъпват много ама много сериозно. Строят се градове, магистрали ( ) начи мамето си ебало. Той това вика - местните умират от кеф кат идват китайците що тия срещу суровини дават нещо насреща. Западняците и това не дават. Но голема експанзия праи Китай у Африка.

#7 Блуждаещ читател 10.07.2012 в 19:06:07

А бе Бен, ква евакуация кви 5лв. ?? Ти изби рибата направо. Някой просто се е оакал. Че то най-богатите държави не правят празни градове ей така да има за зор заман. Та ония миризливци в Ангола... Трябвало е да се усвоят едни пари от едни хора. И са го направили, както са могли и колкото им е стигнал умствения багаж.

#9 Iratais 10.07.2012 в 19:18:10

Бичкия - е къде виде у предния пост да се кефа на индийците . Само казвам кво са ми говорили що си лафиме и на обед и кат излезнеме некъде (що яз тука с индианците се влача повече). Далече съм от мисълта да ги превъзнасам индианците. Има кво да научиме от тех ма и те имат много път да върват у некои посоки. Иначе не съм имал "щастието" да налаза индийка . Имам си българче и си ми е много добро и убавко момичето. Не ми требва индийка ич.

#10 Iratais 10.07.2012 в 19:26:00

Иначе един познат (леко прост) разправаше, че на циганките (предполагам и индийките също) путките били по-топли и било по-убаво вътре да си...Не знам кво влияе чак толко топлината ма нейсе. Немам опит и не знам.

#11 Ben Dover 10.07.2012 в 19:39:13

Ами ето примерно тази статия за евентуалната евакуация на япончета: http://www.eutimes.net/2012/04/russia-stunned-after-japanese-plan-to-evacuate-40-million-revealed/ Ето и една по-обща статия за призрачните градове на Китай: http://www.libertynewsonline.com/article_340_30137.php Всъщност никой не е сигурен защо китайците строят призрачни градове с такива темпове.Основните теории са за колонизация.Имат такъв град по средата на пустинята в Монголия което си е странно.Също така им е пределно ясно,че в Африка няма на кого да продават сгради при положение,че там се оцелява с долар на ден.Но сигурното е,че гледат мноого напред в бъдещето.

#13 vanko1 10.07.2012 в 21:23:37

абе, хора, строят ги, щото получават нещо срещу това, в случая с Ангола - нефт на стойността на построеното, т.е. за 3.5 млиарда долара, ква колонизация, кви пет лева, четете ли

#14 Fedar 10.07.2012 в 23:47:50

Или аз нещо не чета правилно, или повечето от коментиращите. В статията се казва, че Китай е построил този град, а в замяна получава нефт. Коментиращите пък се чудят каква им е изгодата на Китай да строят градове в Африка, където хората не могат да си позволят такива жилища.... Шерлок Холмс в такава ситуация би направил gigantic facepalm, би се хванал за главата, би се прекръстил и би изрекъл: "ЕЛЕМЕНТАРНО, Уотсън - НЕФТ!". Значи тези, които не са си направили хубаво сметката със сигурност не са китайците, които си получават суровината и, с извинение, им е през малките жълти пишки дали апартаментите в този град ще се продадат. Те си прибират нефта в замяна, щракат с пръсти, и нагъват доволно ориз.

#15 Бобо 11.07.2012 в 08:20:21

Номерата на китайката или китайски загадки? През 1978 Дън Сяо Пин се среща с Джими Картър в САЩ. На искането на Картър Китай да разреши движението на хора извън границите си, Дън отговаря: колко искате в Америка 40 или 50 милиона? Още ще ги доставим! И въпросът приключва. Политика на 1 дете от 1978 до 2000 година е довела 300 милиона деца не са родени в Китай. Но тази политика е така да се каже изчерпана и скоро ще падне официално. При китайците парите и печалбите са религия, просто нямат друга. Но зад тях винаги стои нещо повече, някакъв номер на китайка. Не се наемам да коментирам без познания строителството на града, но в момента ЕКСПОРТА НА ХОРА, навън от майн ланд чина, е във възход. Това оръжие е по страшно и от атомна бомба. Така че на фона на стопяването на евронаселението не само в Европа , но и в бившите колонии, китайците , не се замислят , когато трябва да експортират хора и пари. Освен икономика имат и фактора население. Поживьом увидим, казват руснаците, и аз съм съгласен с тях.

#16 Блуждаещ читател 11.07.2012 в 08:36:12

Изглежда това е съвременния начин за завземане на нови земи. Преди е ставало с кръв и войни, сега со кротце, со благо и со малце пазарлък.

#17 LaVoyageur 11.07.2012 в 08:39:28

Хех, не бях чувал за подобни градове. Притеснява ме факта, че ако се натикат там повече китайчета, и то в страни където няма ограничения, за това колко деца да имат в 1 сем... става страшно... Замислете се, колко китайски квартали (да не кажа градове) има в големите столици на Европа и в САЩ... Та те са готова армия внедрена в тила на врага, които всеки момент могат да тръгнат... срещу света! Тези хора чисто и просто са разбрали 1вия урок по икономика, който е, че за да успееш, ти трябват Земя, Труд и Капитал...

#18 Бобо 11.07.2012 в 09:44:58

Един световен феномен, културен и икономически е т.н." чайна таун". Няма алтернатива на този феномен в света. Никоя друга държава не произвежда " чайна таун". Това е в мозъка на китайските жълтури- да образуват търговски- бизнес центрове, напълно изолирани с китайската си култура в сърцето на чужда за техните традициони интереси среда. С успех . Ресурсите на Африка и Китайската икономика са като сиамски близнаци. Единственото което спира жълтурите от световното им господство е че не могат да си отворят мозъците си за бързи експанзии, като европейците. Винаги се ограждат с "китайски стени"- един друг феномен, който ги предпазва и изолира от заобикалящия свят. Но явно това време отминава, парите рушат тази мисловна "китайска стена" . Ще им е трудно да се адаптират към Африка и нейното враждебно към чужденци население , но времето ще покаже.

Новините

Най-четените