Продавачът на плодове и зеленчуци Томас Задер казва, че предложеното национално минимално заплащане в Германия (8.50 евро на час - бел.р.) ще навреди на дребния му бизнес, даващ работа на четирима души.
Трябва да покривам освен това разходи като електричество и поддръжка, оплаква се 43-годишният Задер, подреждайки чушки и ябълки на щанда си на открито на главната улица на малкия град Франкфурт на Одер, близо до границата с Полша.
Мнението му е широко споделяно от икономисти, бизнес асоциации и консерваторите на канцлерката Ангела Меркел, според които минималната заплата ще доведе до загуба на работни места и ще натовари малките компании с допълнителни разходи.
Социалдемократи от опозицията обаче поставиха като условие да се присъединят към коалиционното правителство на Ангела Меркел въвеждането на минимално заплащане в национален план от 8,50 евро на час (11,50 долара) и канцлерката показа готовност да отстъпи пред исканията им.
"Единното минимално заплащане сериозно ще навреди на конкурентоспособността на нашата икономика", посочи Марио Охофен, президент на германската Асоциация на малките и средни предприятия.
"Разходите за труд в Германия вече са почти една трета по-големи от средното равнище за ЕС", допълни той. Тези опасения вече бяха изразени от германския независим съвет на икономическите съветници (т. нар. мъдреци - бел. ред.), които посочиха в доклад, че планът ще навреди на растежа.
Според Германската социалдемократическа партия (ГСДП) планът ще намали разликата в заплатите между Западна и Източна Германия, където на работниците по принцип им се плаща по-малко. Те твърдят също, че мярката ще намали зависимостта от социалните помощи.
Около 17% от германците печелят под 8.50 евро на час, но делът им нараства до 27% в бившия комунистически Изток, сочи проучване, оповестено през септември от Германския институт за икономически изследвания (DIW).
Егон Брандщетер, който притежава магазин за дрехи по поръчка в Берлин и плаща на работниците над обещаната минимална сума, отбелязва, че е трудно да се конкурираш с другите, които плащат на служителите си по-малко. Той посочи, че една минимална заплата ще изравни позициите.
"Понякога, ако могат да платят по-малко, те плащат по-малко", допълва Брандщетер, чийто ярко осветен магазин се намира на оживена улица в някогашния Източен Берлин.
Кай-Уве Мюлер от Германския институт за икономически изследвания (DIW) отбелязва, че малките компании от сектора на услугите с по-малко от четирима служители ще отчетат повишаване на разходите с 20% и ще трябва да намалят персонала или работните часове.
"Минималната заплата може всъщност да окаже негативно влияние с това, че особено нископроизводителните служители могат да загубят работата си", предупреждава той.
"Така че дори ефектът върху общата заетост да е умерен или пренебрежимо малък, минималната заплата може да навреди на конкурентоспособността на нискоквалифицираните служители на трудовия пазар," допълва специалистът.
Федералната агенция по заетостта посочи в проучване, че източната и западната част имат нужда от различно минималното заплащане, което да отразява техните икономики. Тя предложи 7.50 евро на час в Източна Германия и 8.19 евро в Западна Германия.
Безработицата в Западна Германия е около 5.8% спрямо 9.5% в Източна Германия. Според социалдемократите планът ще се отрази положително на икономиката, като повиши покупателната способност на нископлатените работници.
"Източна Германия не е хомогенен икономически район, като там има региони с по-висока икономическа производителност, точно както има структурни различия в Западна Германия", отбеляза говорител на партията.
"Минималното заплащане подкрепя доходите на печелещите по-малко и съответно на местната икономика", допълни той.
Професор Клаудия Вайнкопф от университета Дуисбург-Есен заяви, че правителството може да намали 11-те милиарда евро, които харчи всяка година, за да помага на работещите бедни. "Ако има по-висока минимална заплата, няма да се налага да се харчи толкова", допълни тя.
От общо 28 страни от ЕС 21 са въвели минимална заплата. Във Франция минималното заплащане е 9.43 евро на час, а в Люксембург е най-високо - 11.10 евро. Проучване на DIW установи, че 75% от германците подкрепят минималното заплащане.
"8.50 вече не е толкова много", казва Фредрика Шуберт, която реди наденички зад тезгяха в месарски магазин в Източен Берлин. "Хората се нуждаят от екзистенц-минимум, не само за себе си, но и за семействата си", допълва тя.
И тия вадят аргументи като наште политици за минималната работна заплата. На никой не му се дават пари. Спасението да се върнем в робовладелският строй Тук колко стинки е на час?
50 стотинки