Фарсът: 7 години затвор за "газовата принцеса"

Юлия Тимошенко, един от най-влиятелните и популярни политици в Украйна, бе осъдена на 7 години затвор - кулминация на политически мотивиран съдебен процес, който може би предизвестява края на краткотрайния и често хаотичен експеримент на държавата с демокрацията.

Освен това в продължение на три години тя няма да може да заема длъжности във властта. Осъдителната присъда е за превишаване на служебните правомощия при подписването на газовите споразумения с Русия през 2009 г. и може да се обжалва. Освен това съдът удовлетвори иска на "Нафтогаз Украйна" срещу бившия премиер.

За мнозина процесът е фарс, както е достатъчно противоречива и самата фигура на Юлия Тимошенко, чието богатство е изградено на основата именно на енергийните суровини от Русия. Жената, която влиза в големия бизнес като брюнетка, а в разцвета на политическата си кариера е блондинка с руси плитки, навити на главата - като типична украинка, всъщност започва да учи украински език едва през 1999 г., а да си служи с него - от 2005 г.

Присъдата е максималната възможна, която изискаха прокурорите по делото - на основание, че Тимошенко е навредила на националните интереси като министър-председател по време на преговорите с Русия от 2009 г. за цените на природния газ, договаряйки прекалено високи цени. (Едно от прозвищата на Тимошенко е "газовата принцеса".)

Въпреки това, нейните поддръжници и много западни политици настояват, че действията й едва ли биха могли да бъдат сметнати за престъпление.

Присъдата ще постави Украйна в тежка международна изолация

Вероятно съдебното решение временно ще замрази интеграцията на Украйна със Западна Европа, към която се стреми президентът Виктор Янукович - дори по време на флиртовете му с желязната руска власт.

"Това е авторитарен режим, който отдалечава Украйна от Европа, използвайки европейска реторика," заяви Тимошенко в съдебната зала. Тя допълни, че Янукович "връща Украйна в 1937 г." - повратната точка на сталинските чистки.

През изминалите седмици, американски и западноевропейски дипломати предупреждаваха, че присъда за Тимошенко би превърнала Янукович в персона нон грата на западния хоризонт - и би заплашила споразумението за свободна търговия и асоцииране на страната към ЕС, което е в заключителния си етап.

Дори Москва в декларация на Външно министерство настоя за справедлива съдебна процедура, като изрично подчерта, че подписаният газов договор е в строго съответствие със законите на двете страни.

Репресиите срещу опозицията надали ще се приемат добре от ЕС

Юлия Мостовая, редактор на седмичника "Зеркало недели" коментира, че делото влиза в противоречие с убежденията на Янукович, че Украйна трябва да се стреми към силно сътрудничество със Запада. "Начинът, по който той се отнася с Тимошенко, е бомба, насочена срещу собствените му планове - но явно в случая емоциите надделяват," пояснява Мостовая.

"Тя е жена с остър език и е обиждала Янукович многократно. В повечето случай това е било заслужено, но въпреки това той демонстрира нескрита обида". Ако Западна Европа реагира, като изолира президента, "това ще бъде пагубно," твърди тя. "Европа няма да се дистанцира конкретно от Янукович, а от цяла Украйна".

Янукович, бивш съветски апаратчик от миньорския регион Донецк, победи с малка разлика Тимошенко на изборите през 2010-а, измествайки прозападната коалиция, която го повали при предишния вот. Въпреки че очакванията бяха, че той ще поведе държавата към орбитата на Москва, Янукович избра Брюксел за отправна точка на своите визити, заявявайки, че европейската интеграция ще бъде от първостепенно значение в президентския му мандат.

Междувременно обаче той се зае да притиска опозицията. Според доклад от Международния републикански институт, сред 11-те политически фигури, преследвани от прокурори, най-изтъкната е именно Тимошенко, определяна като "популистки агитатор със запазена марка - корона от дебели руси плитки".

Това лято тя се изправи на подсъдимата скамейка по обвинение, че е договорила прекалено високи цени за закупуване на природен газ от Русия - теза, което тя и много западни политици отхвърлят като претекст за политическата й изолация.

До последно никой от дипломатите не смяташе, че наистина ще има присъда

Въпреки че американски и европейски дипломати следиха делото отблизо, никой не вярваше, че намеренията на прокурорите са сериозни, докато Тимошенко не бе арестувана през август за измама - и осъдена, коментира високопоставен западен дипломат, пожелал да запази анонимност.

По същото време през лятото стартира кампания, чиято цел е да убеди президента Янукович в негативните последствия от затварянето на Тимошенко зад решетките: дипломатът предупреждава, че лидерите на ЕС могат да оттеглят поканата си за негово посещение в Брюксел на 20 октомври, а следващата година страните-членки може би ще откажат да ратифицират споразумението за свободна търговия - след 4 години и 19 рунда от преговори.

"Ако по това време следващата седмица Тимошенко и другите лидери на опозицията бъдат освободени, това ще се окаже колосален триумф на дипломатическите преговори и ще докаже, че Украйна наистина опровергава притесненията на Европейския Съюз," допълва анонимният дипломат.

Въпреки това далеч по-вероятният сценарий е Янукович да вземе предвид неодобрението на западните власти, без да загуби позицията си пред електората, което вероятно значи, че осъдената Тимошенко ще бъде оправдана и освободена от обвиненията, срещу които бе арестувана. 

Русия разчита на ситуацията, за да привлече Украйна в свой митнически съюз

Сред публиката на този политически скандал са и руските лидери, които се надяват, че Украйна ще отхвърли европейското споразумение за сметка на локален, митнически съюз, в който ще участват още Русия, Беларус и Казахстан.

Русия предлага големи намаления на природния газ, както и процес по присъединяването към този съюз, който е далеч по-улеснен от европейския му еквивалент. Досега тези предложения не успяха да убедят Янукович да се откаже от плановете си за интеграция с Европа.

"Те изкушават Янукович с какви ли не изгоди, но той не се поддава," отбеляза по отношение на руските дипломати Дмитри Тренин, директор на московския център "Карнеги". "Очевидно те приемат делото срещу Тимошенко като златна възможност, но същевременно са наясно, че разполагат с твърде малко средства да повлияят на резултата."

Самият президент разкритикува западноевропейските лидери за отношението им към делото, заявявайки по време на брифинг във Варшава, че "правосъдието е независим клон на властта - и ЕС би трябвало да осъзнава това много добре".  Въпреки това, влиятелните личности на Запада вярват, че неговият избор ще бъде съдбоносен.

Крайният изход от ситуацията е непредсказуем - всичко зависи от самия Янукович

Андрю Уилсън, автор на нова книга за Украйна, нарича Янукович "горд човек - заради това, че успя да прокара пътя си от дъното нагоре".  Според него, дилемата на президента може би има връзка със скромния му произход от индустриалното градче Донецк.

"Донецк има много специфична, привързана към рода и семейството политическа култура," обяснява Уилсън, който е висш сътрудник на Европейския Съвет в областта на международните отношения. Според него, "този тип култура има ясни и прости правила - награждаваш приятелите си и наказваш враговете си, като това се прави възможно най-публично, за да се знае кой е шефът"."

Мостовая обаче е на мнение, че това е прекалено опростено виждане за начина, по който Янукович взема решения. Според нея президентът разчита на широк набор от съветници - американски, руски, както и украински - и си запазва правото да избира между мненията, които му дават. Тя сравнява тези консултации с прозрачните пластмасови контейнери, пълни с пластмасови топчета, които се използват за теглене на печелившите числа от тотото.

"Главата на Янукович е един такъв контейнер," обяснява тя. "Той изслушва всеки, който допуска до себе си - а това са съвсем различни хора - и наблюдава баланса в обстановката. Всеки му представя собствения си аргумент, собственото си топче. Но никой не знае кое от всички тях ще бъде изтеглено накрая".

Новините

Най-четените