Тази статия е писана от мъж. За което се извиняваме, тъй като според учените една жена вероятно би я написала по-добре. Изследвания показват, че дамите превъзхождат мъжете.
Причината е в биологията на двата пола. От политиката през фирменото управление до инвестиционните решения - според учените във всички тези области, а и в много други, жените взимат по-добри решения от мъжете.
Последните месеци дадоха няколко ярки примера за това - шефът на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан и бившият губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер се присъединиха към Бил Клинтън и Силвио Берлускони в дългия списък на политици, забъркали се в афери по време на управлението си.
Обяснението на коментатора на Wall Street Journal Дейвид Уидър е просто: "Ние, мъжете, взимаме лоши решения. Не можем по-добре. Ние сме просто мъже".
Думите на Уидър важат не само за политиката. Ново изследване на Barclays Wealth и Ledbury установява, че жените правят повече пари на финансовите пазари - най-вече защото рискуват по-малко. Причината за това е, че те не са толкова самонадеяни, колкото мъжете - казват учените. Предишни изследвания по темата подкрепят констатациите на Barclays.
В проучване от 2001 г. сред 35 000 американски домакинства, които търгуват на борсата, финансистите Брад Барбър и Терънс Одийн установяват, че годишната възвръщаемост при жените е с процент по-висока от тази при мъжете.
А през 2009 г. проучване на фонда Vanguard сред 2.7 милиона инвеститори стига до заключението, че по време на финансовата криза мъжете са били по-склонни да продават акции, достигнали най-ниската си стойност, което води до големи загуби.
Какъв всъщност е проблемът с мъжете? "Те си мислят, че знаят какво правят, дори когато изобщо не знаят какво правят", коментира Джон Америкс, автор на изследването на Vanguard. Причината за по-добрия инвеститорски нюх на дамите е, че те имат по-голямо желание за самоконтрол, добавят от Barclays Wealth и Ledbury.
Тестостерон и мускули
Корените на мъжката самоувереност могат да се търсят и в биологията, казват учените. Джон Коутс, учен от университета в Кеймбридж, изследва хормоналното ниво на мъжете борсови агенти на работното им място. Резултатите му доказват, че нивото на тестостерон в организма се увеличава рязко, когато те печелят. А това подсилва чувството за безпогрешност.
Така нареченият "ефект на победителя", който се наблюдава най-често при спортисти по време на състезания, изглежда важи и за търговците на финансовите борси. Ефектът се наблюдава, когато двама (или повече) мъже са в открита конкуренция. Тогава се увеличават нивата им на тестостерон и на мускулна маса, както и способността на кръвта да пренася повече кислород.
Това, от своя страна, увеличава апетитът за риск. Накратко, когато се състезават едни с други, мъжете стават прекалено самонадеяни. На другия полюс са жените, които имат само 10% от тестостерона на мъжете и поради това са имунизирани срещу това явление, коментира Коутс.
Женски предимства
Така че, както препоръчва Дейвид Уидър, колкото повече жени има наоколо, толкова по-добре. Неговият апел се съдържа и в книгата на Дан Ейбрамс с обобщителното заглавие: "Мъже долу: доказателства извън всякакво съмнение, че жените са по-добри ченгета, шофьори, комарджии, шпиони, световни лидери, дегустатори на бира, мениджъри на хедж фондове, както и почти всичко останало".
Както отбелязва Ейбрамс, жените са дори по-добри войници, защото по-рядко се оплакват от болка. Вероятността да бъдат ударени от мълния също е по-малка, тъй като те не са толкова глупави, че да стоят навън по време на буря. Освен това жените помнят думи и лица по-добре от мъжете и са по-добри шпиони, защото винаги успяват да накарат хората да говорят откровено.
Разбира се, за повечето жени това не е нищо ново.