Къде се разминават мненията в протеста на медицинските сестри

В петък сутрин осъмнахме с новината, че медицинска сестра заплашва да скочи от един от прозорците на Партийния дом. Въпросът какво цели с този отчаян акт за внимание остана някак размит на фона на последвалите реакции от всички страни по случая.

Но действието на медицинската сестра говори много ясно за едно - за липсата на диалог на много равнища.

Случаят повдига много въпроси и очертава няколко сблъсъка на позиции.

Разминаване между здравното министерство и протестиращите сестри

Единият от основните моменти в този казус е какво искат медицинските сестри и разминаването в тяхната версия с тази на Здравното министерство (МЗ). Трябва да се върнем малко назад преди ескалацията на напрежението от последните няколко дни.

Протестите на медицинските сестри започнаха точно преди година и през това време продължиха с прекъсвания, затишия и ескалации. През март 2019 г. се зароди безпрецедентно голям за здравеопазването протест, който получи широка подкрепа от съсловието. По улиците на София и в много други градове на страната излязоха хиляди протестиращи. Те поискаха по-достойни заплати - от 1220 лева, условия на труд, реформа на системата, една от които премахване на търговския статут на болниците.

След много протести, демонстрации, дори барикадиране в сградата на Министерството на здравеопазването се стигна до гръмкото обещание, че правителството е отделило 50 млн. лева за увеличение на заплатите на медицинските сестри до 950 лева.

Вместо това обаче кабинетът реши да ползва за целта пари от резерва на НЗОК, с които бяха повишени цени на някои клинични пътеки. Но тези пари отидоха за разплащане с болниците за извършената от тях дейност и не бяха усетени от сестрите.

След последвала среща при премиера бяха дадени нови обещания и лидерката на протеста Мая Илиева отчете в края на годината, че на повечето места в държавните болници действително заплатите са достигнали 950 лева, а според МЗ за тази една година заплатите в сектора са се качили с 20-30%.

Сега медицинските сестри казват, че действията с барикадирането в парламента са вследствие на неизпълненото обещание на Министерството на здравеопазването за вдигане на заплатите. От ведомството се защитават, че договореното при предишните срещи се изпълнява и то както е обещано - поетапно.

От друга страна, министър Кирил Ананиев твърди, че преди дни сестрите са излезли със съвсем различни искания - за защитена професия, за борса на медицинските сестри, да бъдат извадени само медицинските сестри от търговската дейност на болниците, да минат в първа категория труд и др.

Ананиев е категоричен, че не може да фиксира 1220 лева чиста стартова заплата на медицинска сестра. И заяви, че е изпълнил всички искания, които са реалистични и не поставят здравата система в риск. Както и че след провокацията от последните дни оттук нататък Министерството на здравеопазването ще води разговори единствено с легитимно признатите организации.

Къде е истината е трудно да кажем със сигурност. Но тези разминавания във версиите говорят за отказ от диалог и от двете страни.

Обвинения между ГЕРБ и БСП

Заради настоятелните и шумни искания на медицинските сестри от последните дни и подкрепата на Мая Манолова, ДПС и БСП, протестът придоби политически нюанс. Освен това една от лидерките на протеста Мая Илиева бе сред имената в инициативния комитет на Манолова, макар и невписана официално.

Темата за политическа провокация се пренесе и в парламента, където скара управляващи и опозиция. Там отново се разменяха взаимни обвинения и летяха декларации.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова от трибуната в пленарна зала определи протеста като безпрецедентен акт на отчаяние и изтъкна, че многократно сестрите са лъгани от правителството, че ще има увеличение на заплатите. И че управляващите не разбирали проблема, че болниците трябва да са лечебни заведения, а не търговски дружества, каквито са в момента.

Председателят на здравната комисия в парламента от ГЕРБ Даниела Дариткова пък съзря битка между бившия омбудсман и Нинова коя да оглави протеста. „Неморално е да се възползвате от психологическото състояние и на тази база да трупате политически дивидент", възмути се шефката на здравната комисия.

Медицинските сестри от своя страна се разграничиха от политическите фигури, „които се опитват да си направят пиар на техен гръб и настояха, че няма да позволят нито една политическа партия да яхне техния протест". Каквито и да са мотивите на медицинските сестри за тяхната форма на протест обаче, те вече потъват в политическа полемика.

Политическа подкрепа

Няколкото сестри, които се барикадираха в сградата на Партийния дом, бяха движещата сила на протестите миналата година. Тогава те получиха солидна подкрепа и броят на включилите се в протестите достигна солидна бройка. Силният обществен отзвук за мизерните условия, в които се трудят здравните работници, тогава все пак доведе до обещанието заплатата в държавните болници да достигне минимума от 950 лева.

По-голямата част от същото това съсловие днес не застава на страната на протестиращите медицински сестри. Защото реално част от тях вече получават по-високи заплати и на този етап това за тях не е аргумент да излязат на улицата.

От протестиращите медицински сестри се разграничиха Асоциацията на професионалистите по здравни грижи, Българският лекарски съюз и синдикатите. Осовната подкрепа, която получават сестрите сега, идва от Мая Манолова, БСП и ДПС. Но самите протестиращи побързаха да се разграничат от „всички, които се опитват да яхнат протеста им".

Как ще се стигне до потушаването на това напрежение, предстои да видим в следващите дни.

Остава обаче въпросът защо медицинските сестри и здравните власти не могат да се разберат в името на адекватна реформа в здравеопазването. А политическото обяздване на протестите не помага за решаването на проблема.

Новините

Най-четените