Едно евтино билетче, моля

ЦГМ (Център за градска мобилност) ви пита колко да струва билетчето за градския транспорт. За проучването, гордо обявяват те, ще отидат по-малко от 10 хил. лева.

Преди няколко дни Центърът за градска мобилност обяви, че планира да направи запитване до столичани колко да струва билетчето за градския транспорт. Те не обясняват причините за така възникналия интерес към мнението на обикновения гражданин, но според мен това се дължи на прекаления брой гратисчии (разбирай хора, които пътуват без билети и когато контрольорът ги пита: „Къде ви е билетът?", те му отговарят с: „Майната ти!"). Особено напоследък.

Към тези случки в трамваите и автобусите може да добавим: неприятната миризма, студа, мръсотията, нередовността на мотрисите, блъскането и прочие. А сега като бонус получавате и задръстване. Където и да отивате, каквото и да правите, какъвто и транспорт да хванете, винаги ще попаднете в задръстване... Може би, защото навсякъде копаят. Сигурно това са част от скритите мотиви за така засиления интерес към цената на билетите. А може би е и нещо друго. Никога не съм се замисляла много, но твърде вероятно това да е един вид подготовка за горкия беден гражданин, защото може да му се наложи да плаща още за градски транспорт, при това много скоро.

Но колко всъщност струва пътуването в градския ни транспорт? Хората често се оплакват, че на базата на услугите, които транспортът в столицата предлага, неговата цена е твърде висока - 1 лев. Местната управа обаче не смята, че това е така. При обсъждането на бюджета на Столична община за 2014 година, кметът Йорданка Фандъкова предупреди изрично, че поскъпване на билетите за градски транспорт ще има. За сметка на това абонаментните карти ще запазят цената си.

Хмммм.... Госпожо кмет, да не би да ни карате да си купуваме повече карти и по-малко билети!? Да не би да смятате, че така редовните пътници ще станат повече от нередовните? Или пък така ще налагате психологически тормоз върху гратсчиите? Каквато и да е причината, мисля си, няма да успеете.

В една доста приятна книга се казва, че „човек винаги подценява броя на тъпите хора в обращение". Какво значи това? Значи нещо много просто, ще се опитам да го обясня... Останете с мен... Концентрирахте ли се. Така... Според това умно твърдение, направено след дълго проучване, броят умните и тъпите хора винаги е един и същ (да кажем, например, че на 10 тъпи се падат по 5 умни човека). И този брой, колкото и умните да се стараят, винаги остава такъв. Тоест, на всеки умен човек има по 5 тъпаци - и това остава непроменено, независимо от всичко.

Ако приложим това твърдение към градския транспорт, и съответно към съотношението между гратисчии и редовни пътници, това означава, че поскъпването на билетите и засилването на картите няма да помогне с нищо, ами общо-взето ефектът ще е същият. Тоест, промяна няма да има... Освен в парите, които харчите за трамвая, разбира се.

Но да се върнем към анкетата, която ЦГМ ще пусне в края на този месец. Според информацията, която самите те са подали, агенцията, която ще прави въпросното проучване ще включи „до 1000 души, живеещи в София, които активно използват градския транспорт. Възрастовата група е от 18 до 60 години". Всъщност, това е стандартната социологическа извадка от 1024 души.

Винаги има нещо измамно, съмнително и подвеждащо в такъв тип анкети. От една страна те ти казват, че ще направят запитване за цената на билета. От друга - искат точно твоето мнение по въпроса. От трета - казват ти, че независимо от твоя отговор, те ще вдигнат цената на билета, защото тя не е променяна от пет години, както и твоята заплата, и пенсия, но какво от това...

При този тип питания и гласувания винаги ти се създава грешната представа, че имаш право на мнение и твоето мнение ще промени нещо, но това всъщност не е така.

Преди години ми се наложи да гласувам за членски внос в една организация. На мен, както и на голяма част от останалите членове, тази такса ни се струваше доста висока. Един от хората надигна глава и помоли това да се промени. Когато председателят каза, че няма проблем и да гласуваме за по-нисък членски внос и ние го направихме, той се ядоса, „нахрани" ни здраво и накрая ни обясни за какво точно отиват парите ни. Накрая ние се почувствахме глупави и засрамени. И, разбира се, платихме скъпия членски внос като попове. Разбирате ли логиката ми!

Аз също искам да направя кратка анкета. Колко от хората имат проблем с поскъпването на градския транспорт? Защото макар цената на билета да не е променяна от пет години, то самият транспорт не е станал нито по-бърз, нито по-удобен, нито по-чист през последните 10 години! Може би с изключение на метрото, но, моля ви, която европейска държава има само две линии на метрото в XXI век?

И колко от вас, ползващи градския транспорт, се крият, когато се качват за спирка или две, защото им се струва нередно и скъпо да дават 1 лев за такова кратко разстояние? Но как да се промени това! Та то е народопсихология. Защото, кажете честно, ако можехте да оцените услугите на градския транспорт в пари, колко точно щяха да струват те?

#1 nikoko 23.04.2014 в 08:52:00

Всеки реве когато искат от него да си плаща. 1 лев за билет? че колко е 1 лев. Колко пъти на ден го давате за кафе. Ама за градски транспорт не. Защо? Ами защото било мръсно, превозните средства били стари, закъснявал и т.н.. Ами за 1 лев т.е за половин евро какво искате луксозен комфорт ли. Имате ли идея колко струва билетчето в бленувания запад и какъв процент е от средния надник? А у нас? Градски транспорт на мизерната цена 1 лев ще е мизерен, няма друг начин. Готино е да се пишат статии които да се четат, ама нещо е мъглива темата, уж беше за центъра за градска мобилност и някакви изхарчени пари а са акцентира на цената на билета. Бог да пази България от българите.

#2 Bono-2 23.04.2014 в 09:00:43

Какъв е смисълът да се пита за цена на услуга, която се предполага че се формира на база на разходите за тази услуга. И е крайно време да разберем че хем евтино, хем чисто, ново и хубавко няма.

#3 murphy 23.04.2014 в 09:17:30

[quote]... (да кажем, например, че на 10 тъпи се падат по 5 умни човека). ... Тоест, на всеки умен човек има по 5 тъпаци - и това остава непроменено, независимо от всичко.[/quote] Понеже в първи клас често бягах от училище, дали може някой да ми обясни пак аритметиката?

#4 boris 23.04.2014 в 09:58:57

......Един от хората надигна глава и помоли това да се промени. Когато председателят каза, че няма проблем и да гласуваме за по-нисък членски внос и ние го направихме, той се ядоса, „нахрани" ни здраво и накрая ни обясни за какво точно отиват парите ни. Накрая ние се почувствахме глупави и засрамени. И, разбира се, платихме скъпия членски внос като попове. Разбирате ли логиката ми!.... ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Логиката тук е кристално ясна. Щом сте се засрамили когато председателя се е ядосал, а не сте провели веднага второ гласуване - за снемането му от поста, поради неизпълнение на решението на членовете - то е ясно, че гласът ви не е имал никога никакъв смисъл. Това не е само за конкретния случай.

#5 explorer 23.04.2014 в 10:08:03

Поредното преливане от пусто в празно. Първо 10/5=2, а не на 5 както твърди автора. Оттам насетне, има едни "претезии", на които всичко не им е на тъман, та какво остана за градския транспорт. Всъщност в града (София) се придвижвам пеша, с градски транспорт, с велосипед и с автомобил. Започвайки от окаяните тротоари, които не насърчават ходенето пеш, дори и в рамките на една спирка. Минавам през липсата не велоалеи и в случаите когато ги има, безумният им замисъл и изпълнение. Стигам до градския транспорт, който е ползвам ежедневно (с карта за ЦГМ - 60 лв) и е съм си нагодил маршрута така че да става и накрая астана личния автомобил, кайто заради липсата на капацитетет на улиците за движение и паркиране, ползвам основно извън града или за придвижване на семейството. От 4-те описани начина най-ефективен за София е градския транспорт. Бих предпочел да ползвам велосипеда, но от Красно село до бизнес парка с велосипед, в пиковите часове е самоубийство Следващото на което си струва да обърнем внимание е липсата на култура на движение и на пешеходци и на велосипедисти и на водачи на МПС, в т.ч. на градския транспорт. С нарастването на броя на личните автомобили София буквално се задръсти. Движението е затормозено, няма места за паркиране, 70% от автомобилите пътуват с 1 човек. Така до никъде няма да стигнат, само си образуват нерви и бълзват изгорели газове от морално и физически остарели МПС-та. Та стигаме до фирмата Градски Транспорт, те са направо във филма "Мисията Невъзможна". Парка старее и трябват средства за поддръжка и обновяване. Цените на горивата и ел. енергията пораснаха в пъти повече от цените на билетите. Затапените кръстовища станаха ежедневие. Нетърпимостта на хората един към друг и към всичко останало надмина по ръст цените на енергийните източници, а както знаем светофарите не са спирки и от задръстването няма как да избягаме. ....и според мен, най-вече прослувитя страх на българина: "да не се мине" и да продупчи билет за една спирка, правят мисията на СКГТ невъзможна.

#7 explorer 23.04.2014 в 10:15:41

@#5 Борисе, този колектив, ако постъпи по описания от теб начин, заслужено ще отиде в небитието, да гласува и намаление/увеличение на часовете в денонощието, периодите на валежи и слънчево греене и т.н.

#8 Оня Дето Го Трият 23.04.2014 в 10:21:57

Досега мислех че е майтап, но явно е близо деня на всенародния референдум "Колко искате да ви бъде заплатата?" Е затова трябва да се мисли на избори като пращаш някой да управлява, а не после да се радваш, че ти задава тъпи допитвания

#9 Govedo13 23.04.2014 в 10:48:36

nikoko нещо си се объркал жестоко. Средната заплата в БГ е 820 лв. Един билет е 0,012% от стойността й. Един билет на средна стойност от 1.6 Е изкаран от една средна заплата от 2100 Е прави 0,007%. Почти два пъти по-евтин е.

#10 Калми 23.04.2014 в 11:12:40

Приятно съм изненадан, че почти всички коментари по темата са в един дух - няма безплатен обяд! От друга страна, при екстремните пътни условия в София и ненормалните участници в движението, хората от СД "Градски транспорт" са просто герои. Всеки ден ползвам градския транспорт и съм доволен - придвижвам се бързо и лесно за никакви пари, в сравнение с колата. Иначе, авторката на статията, освен неправилните тези, които защитатва, ще трябва да попълни и знанията си по аритметика от началното училище!

#11 паяка 23.04.2014 в 11:17:35

"да кажем, например, че на 10 тъпи се падат по 5 умни човека" Това "по" означава, че на всеки от 10те тъпи се падат ПО 5 умни, т.е.- 10 тъпи и срещу тях 50 умни.

#12 Borracho 23.04.2014 в 11:41:49

На който му е скъпо 1 лев, да иде до Лъндън да хване тамошното метро за 1 спирка и после да каже пак колко му е скъпо 1 левче

#13 boris 23.04.2014 в 12:10:37

explorer | 23.04.201410:15 @#5 Борисе, този колектив, ако постъпи по описания от теб начин, заслужено ще отиде в небитието, да гласува и намаление/увеличение на часовете в денонощието, периодите на валежи и слънчево греене и т.н. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- да но проблемът на авторката не е в това.

#15 Vincent MoFo 23.04.2014 в 13:40:52

Евтин билет=мръсен и раздрънкан транспорт. Преди няколко месеца на посещение в София решихме на майтап да се повозим на български трамвай. Платихме на тия нови касички, но пътуването ни трая 5 минути. Трамваят спря и ватмана каза, че няма ток, голям майтап падна, голем смех, но и не очаквахме друго.....Просто едно от многото комични и жалки изживявания в един средно голям Балканскоевропейски град, с претенции за столица.

#17 strawsPulledAtRandom 23.04.2014 в 14:35:37

Цената като абсолютна стойност може да е по-ниска от тази в "белите" държави, но и себестойността е в пъти по-малка - горивото е по-евтино, заплатите на всички служители (шофьори, контрольори, механици, администратори) са несравнимо по-ниски, превозните средства се подменят по-рядко - има автобуси на видима възраст поне 30-40 г. и т.н. Кое тогава ви кара да мислите, че един лев е евтин билет, когато в Рим същият струва едно евро? Отнесен към себестойността си, тук цената му е очевидно по-висока. Какво може да се направи ли? Според мен градският транспорт трябва да се използва по-масово, като за целта в пиковите часове превозните средства трябва да се удвоят и да се оптимизират маршрутите и покритието. Това ще намали задръстванията (заради по-малкото автомобили), хората ще пристигат по-бързо и евтино и ще са по-довлни, оттам и гратисчиите би трябвало да намалеят, което заедно с увеличения пътникопоток ще покрива по-големите разходи. Всичко това без да се променя цената. Но за целта, както вече писахте, трябва да си променим народопсихологията - да не прекаляваме с колите си и да не се возим гратис. Същото като с парното е - ако всички в един блок ползват, никой не лъже и услугата е адекватна (не ти го надуват на макс септември и април), това би била най-евтиният начин за отопление. Та така - оптимизации в СКГТ и поевропейчване на клиентите му могат да го направят много по-масов и удобен транспорт, без изобщо да се увеличава цената.

#18 Мъц 23.04.2014 в 15:19:02

Ако една тъпа авторка, пише по една тъпа и неграмотна статия на месец, под статията има много БЕЗ-умни коментари писани от уж умни хора, то за колко време ще се напълни с вода средно голям басейн и колко трябва да струва билета за градската баня? Зорнице дай си бележника.

Новините

Най-четените