Кремъл срещу спомените за ГУЛАГ

Думата "Гулаг*" предизвиква тръпки у всеки, който е имал лошия късмет да е живял в ерата на сталинизма. Съветската история е пълна с депортации, принудителен труд, глад, екзекуции и политически репресии. И всичко въпреки това, в цяла Русия има само един музей - реконструиран трудов лагер, който се намира в далечно селце в северен Урал, за да документира тези ужаси.

А сега, в резултат на усилията на Путин да възкреси грандиозния сталинистки мит за руската история, той е пред закриване

Съветска Русия е имала стотици затворнически лагери. В наши дни Перм 36 е единственият запазен трудов лагер от сталинистката ера. Той е действал като затворническа колония за политически дисиденти до края на СССР. Последният затворник там е освободен през 1988 г.

Мнозина на Запад знаят за ужасите на „Гулаг", но малцина са тези, които осъзнават, че много съветски лагери са продължили да действат дори и в ерата на реформи на Михаил Горбачов. В Русия репресиите често се свързват предимно, а понякога и единствено със сталинисткия период.

Руските музеи, като московския Държавен музей на ГУЛАГ и интерактивния музей на НКВД в Томск, се концентрират изключително върху сталинисткия терор и големите чистки. Перм 36 обаче остава единственият трудов лагер, обезсмъртяващ живота на политическите дисиденти през цялата съветска ера.

Регионът на Перм, все още приютяващ най-много затворници в Русия, е бил известен като "Пермския триъгълник" - трите лагера, където са били задържани легендарни дисиденти като Владимир Буковски от 1972 г. до 1988 г. Сега „Перм 36" се управлява от "Мемориал", руска организация за защита на човешките права, посветена на запазването на неразкрасената история на съветската ера. От 2005 насам г. групата провежда международни форуми за руски и европейски демократични активисти и историци на територията на лагера.

За известно време нещата в Перм 36 са вървели добре

През 2010 г. властите в Перм обявиха амбициозни планове за реновиране на индустриалния град, който като повечето други руски градове бе пострадал от постсъветската "треска за злато". Тогавашният губернатор на Перм - олигархът Олег Чиркунов, започна"културна революция" и покани европейски и американски дизайнери с идеята да бъде отворена луксозна съвременна художествена галерия в изоставен сталинистки фериботен терминал.

New York Times обяви града за "Билбао в Сибир". Авангардният московски куратор Марат Гелман бе привлечен за ръководител на галерията, а той на свой ред организира ежегоден театрален и музикален фестивал "Бели нощи", създаден по подобие на фестивала в Единбург.

Но мечтите на Перм просъществуваха доста за кратко. В края на 2011 г. Путин се върна на президентския пост, а в Москва се случиха най-мащабните протести в постсъветската история - и Кремъл се зае да преследва дисидентите, като не е спрял да го прави и до този момент. Не бе пощаден дори и далечният Перм.

Губернаторът-любител на изкуството Чиркунов бе заменен от надежден съюзник на Путин. На Гелман бе забранено да продължава проекта си в Перм, след като той организира изложба, осмиваща зимната олимпиада в Сочи.

"Мемориал" пък бяха подложени на преследване като "антируска" организация

През юни 2012 г. руското правителство започна национална кампания срещу неправителствените организации. В опит да дискредитира организациите за защита на човешките права и опозиционните групи, всички организации, получаващи чуждестранно финансиране, бяха задължени да се регистрират като "чуждестранни агенти". За Перм 36 това бе началото на края.

Във филиала на "Мемориал" в Перм редовно се провеждаха обиски, а местното население бе насърчавано да стои далеч от групата; финансирането на неправителствените организации бе намалено, а данъчното им облагане - повишено. На летния фестивал на организацията през 2013 г. бе забранено да бъдат канени чуждестранни гости. Перм 36 се оказа в центъра на политическа игра. Сега, по време на агресивната кампания на Путин в Украйна, музеят, документиращ тормоза на Кремъл над дисидентите, поставя в неудобна ситуация властите - и те заплашват да го затворят напълно.

Този месец руската държавна телевизия НТВ излъчи документален филм, целящ дискредитирането на музея като профашистка институция с американско финансиране. "Целта на Перм 36 - заявява дикторът - е да научи децата, че украинските фашисти не са толкова лоши, колкото ги показват учебниците по история, докато техните внуци причиняват геноцид в източна Украйна."

Филмът обвинява "Мемориал", че получава пари направо от Държавния департамент на САЩ - който, според същия филм, е финансирал и Евромайдан-революцията в Киев. Православен свещеник заявява на зрителите, че "такива хора нямат родина, тъй като са готови да я предадат във всеки момент."

Вместо да интервюират бивши политически затворници, НТВ се фокусират върху бившите пазачи на трудовия лагер. "Бях там, когато освободиха така наречените дисиденти" казва старец, който се представя като бивш пазач. "Всички те бяха чужди шпиони и всички те заминаха на Запад." Противниците на Перм 36 са предимно бившите пазачи на затвора и прокремълски младежки групи; те твърдят, че "Мемориал" умишлено преувеличава жестокостта на арестите за "антисъветска пропаганда", игнорирайки свидетелствата на самите пазачи.

За разлика от Германия след Втората световна война, постсъветска Русия никога не е изпитвала колективна вина за престъпленията на предишния режим

В Русия не са създавани "комисии за истина и помирение", каквито имаше в Южна Африка след апартейда. Нито пък е имало отваряне на архивите на тайната полиция, каквото се случи в Източна Германия или Унгария.

В Германия продължава усилен публичен дебат за историческото наследство от тоталитарния период - и нацистко, и съветско. Руският елит обаче се стреми да манипулира националната памет, което демонстрира нежелание да се заеме ясна позиция към тоталитарното минало на Русия и недотам демократичното й настояще. Далеч от Москва, Перм 36 оставаше остров на истина в Русия, която все по-често изкривяваше и омаловажаваше страховитото минало на Кремъл.

Кремъл и досега не е признал държавния терор като престъпление под каквато и да е форма, най-малко под формата на официални документи. Единственото, което се доближава до някакво (крайно непълно) признание, е преамбюлът на закон от 1991 г. за реабилитацията на жертвите. Това обаче нито е национален документ, нито има национален музей в памет на жертвите на комунистическия терор.

В нова Русия никога не са се водили дела срещу екзекуторите от Кремъл, причинили смъртта на милиони през цялата съветска ера.

Дали, както казва вдовицата на Александър Солженицин, вече е "твърде късно за думи"? Дали, както Путин изглежда Вярва, Русия би се сринала, ако излязат на бял свят скелетите от гардероба на Кремъл?

Поне докато КГБ има свой човек начело на Кремъл, руското общество ще остава твърде далеч от надеждата да се отърве от тоталитарния си манталитет. Междувременно в Урал, Пермският триъгълник отново малко по малко се връща под контрола на властта.

* ГУЛАГ - Главно управление на наказателните лагери към Народения комисариат на вътрешните работи на СССР

#1 Оня Дето Го Трият 02.07.2014 в 08:52:35

Мдааа, а иначе демокрацията е лоша.... Като плюете демокрацията, евроценностите и.тн. хвърляйте по едно око и на такива текстове

#4 Оня Дето Го Трият 02.07.2014 в 10:54:01

"... Русия робство не е имало никога..." В тая статия за какво става въпрос ако не за робство? Поробване на милиони сънародници вместо негри

#5 Citizen X 02.07.2014 в 11:11:32

Мдаа, хубаво е да се знае, че тия неща като ГУЛАГ реално не са съществували...

#6 Rowan 02.07.2014 в 11:36:25

Всеки режим е разчитал на крайното противопоставяне на хората. По времето на СССР редовия съветски гражданин е смятал политзатворниците за врагове на народа и заплаха за държавата. Защото това му е било насаждано в главата от дете. И затова е краен в преценките си. Реално и долните двама коментирали с крайните си възгледи са същите по душа, като руснаците смятали ГУЛАГ за нещо необходимо за държавата. Такива с власт в ръцете също биха изтребили милиони в името на демокрацията. За благото на бъдещите поколения. Точно както са разсъждавали Сталин и Хитлер. Дали ще налагаш демокрацията или тоталитаризма със сила се различава само по етикета. Същността е насилието, другото е обвивка.

#7 delight 02.07.2014 в 11:51:10

"... Русия робство не е имало никога." Верно ли, бе? А крепостните са били волни птички божии, живели нашироко и в охолство? Тц, тц, тц. Ти да видиш!

#8 Оня Дето Го Трият 02.07.2014 в 13:51:12

"...Дали ще налагаш демокрацията или тоталитаризма със сила се различава само по етикета..." Такава грандиозна глупост дори Бойчев не може да сътвори !!! Все едно да кажеш че лекаря и палача вършат една и съща работа, при условие че са абсолютно противоположни. "Налагането на демокрация" е всъщност възпирането на ония та да не се самоизбиват или ако решат да не се самоизбиват, да не тръгнат нас да избиват. А дали те ще живеят свободно в крайна сметка си е техен избор. То и тук има същества (не хора), които милеят някой да ги мачка. Това обаче кух дървен философ с претенции отказва да разбере. Сега като спря "налагането на демокрация" в Ирак и ислямистите надигнаха глава за ислямска държава какво - това хубаво или лошо е? Ние белите да се бием ли с тях или да не им "налагаме демокрация", а да ги чакаме да дойдат......ами те тръгнаха вече

#12 Оня Дето Го Трият 02.07.2014 в 14:54:47

Казват, че лагерите на смъртта ГУЛАГ са били пълни с такива като Бойчев, дето са били пратени като роби да чукат камъни, но са си мислели че "другаря Сталин сигурно не знае че нещо са объркали за мен, аз съм невинен" Нямам съмнение, че ако насъпи пак това време, другаря Бойчев няма да е от тези, които да сочат с пръст и да командват, а ще бъде пратен да копае тунел под Стара планина. Каквото сам си пожелаеш......

#13 HiFresh 02.07.2014 в 15:11:45

За другарите, които както винаги са нагли, предлагам следния релаксиращ режим. Изселване в Белене и петседмичен, осем часов работен ден, без бой, но без право да излизат извън лагера. Ще имат право в петък вечер да гледат стари записи от руската телевизия, концерти с Й.Кобзон, сказки от все още живи партизани и също право да си организират партийна организация към БСП/БКП, АБВ или каквото се появи на сцената ляво. А в Белене естествено ще копаят т.н. "гьол" и прилежаща инфраструктура. В събота и неделя предлагам да им се дава и по бутилка руска водка Путинка. Радио могат да слушат, но само на руски и то в обедната почивка, събота и неделя. Те са строили Хаинбоаз, Димитровград и този режим ще им се стори песен. След, като запълнят гьола, може да им се предложи руско гражданство и марш в Крим.

#14 AlahAkbar 02.07.2014 в 19:04:09

Димитровградската мастия пак се обажда. Наглите комуяги като него, само от юмрук в сурата разбират.

#15 sim4o 02.07.2014 в 19:27:14

На власт в Русия тогава са били евреи и грузинци ... Ето какво чака всяка държава, в която до управленските лостове се докопат хазарите!

#16 sim4o 02.07.2014 в 19:29:48

Frida | 02.07.201410:02 причината за реставрацията е, че в сесесере, и в беге, като негов най-близък сателит, съотношението ... " ------------------------------ Вие, еврейчетата нямате ли нещо общо с причините за ГУЛАГ и за реставрацията .. Какви ли по етнос са били 90% от палачите по лагерите .. я ни просветли, от далечния Тел Авив, а Фридушенка???

#17 Rowan 02.07.2014 в 20:02:39

При социализма си роб на партията, при демокрацията – на работодателя си. Винаги си роб, „свобода“, „демокрация“ са много красиви думи, но относително празни от съдържание. Свободен си на думи, но като нямаш пари? А лагери е имало навсякъде, има ги и днес. Но са под друга форма. Знаете ли, колко процента ви е шанса, ако сте роден черен в някое гето на големите щатски градове, някога да излезете от това гето? Държавата е устроена така, че да мнимализира шансовете ви. Предполагам случайно. Или трябва да си супер надарено дете или си оставаш пожизнено в гетото. А белите деца се раждат в по-бели квартали и ако не се постараят много, няма как да попаднат в гето. Те ви лагерна система от демократичен тип. А каква е разликата между работника на 12 часа в някое такова гето, живеещ в коптор метър на два и хранещ се с наблъскани с Е-та полуфабрикати, и концлагериста от ГУЛАГ? Че работника е „свободен“… Баси свободата… Дали някой е правил статистика, колко от хората родени в гетата доживяват до пенсия? Изобщо не съм фен на сталинизма, но нека не си завираме главите в задниците. Ако днес някой обвинява Русия в контролиране на интернет или подслушване на телефоните, то тези неща в Щатите се правят „законно“, при това от десетилетия. А това, което не го прави държавата там, поради ограничение от конституцията, го правят корпорациите. Все си контролиран, ама при едните законно и от тук – демократично. Идеята на такива статии е да припомнят за човешките заблуди, а не да фаворитизират една система на робство пред друга.

#18 Папърдак 02.07.2014 в 20:19:04

До Рован, При социализма слугуваш БЕЗ ПАРИ, но с малко бой, когато потрябва. При капитализма с ПАРИ_ЕВРО или долАри. При социализма и без пари не можеш да напуснеш господаря си мужик. При капитализма можеш да го замениш с друг. Разликите са неголеми, но съществени откъм нивото на свобода. Нещо като разликата между Холандския и Руския футболен тим в Бразилия откъм качеството на игра!?

#19 Оня Дето Го Трият 02.07.2014 в 21:38:04

Да сравняваш "контрола" на нета в САЩ или Европа с КОНТРОЛА на нета в Русия или Китай е....щях да кажа манипулативност, но си е направо малоумие. Също така да сравняваш кофти късмета на 2-3 % родени в гето с кофти късмета на 100 % от населението в епохата на ГУЛАГ е нова проява на малоумие. Какви гета бе, ти от гето ли си? Контролиран ли си, роб ли си? Имаш придобивки и свободи да плещиш глупости, такива каквито сигурно 95 % от хората живели някога на тая земя не са имали, но ги използваш за да плюеш срещу точно това. Е не си оригинален, нито мъдър. Просто ограничен. Да сравнява цели поколения мачкани по лагери, където абсолютно всеки е могло да бъде окошарен, с хора от гетото Ами що не направиме обратното тогава, да извадиме не гетото, а богатите пред скоби и да заключме как всички в България живееме в разкош - ето виж Черепа и Пеевски например. Значи всички сме така

#20 Оня Дето Го Трият 02.07.2014 в 22:31:36

Не е лошо да попрефърлиш и от Солженицин някоя страница, вместо само да парадираш с Макиавели и древногръцки мислители....

Новините

Най-четените