Серийно производство на безработни рехабилитатори

Толкова мечтаех да стана рехабилитатор. Кандидатствах, приеха ме. И то в онзи колеж, дело на една велика българка, дарила имотите си за построяване на приют за бедни, милосърдна сестра през 1877-1878 г. (Йорданка Филаретова - бел.р.).

Казвам велика, защото наистина е развивала обществена и благотворителна дейност. Не като днешните благотворители, които носят вафли в детските домове по Нова година и ги дават по всички медии. E, напънах се, постарах се и ей ме на. Рехабилитатор съм.

Изтърпях всичко в името на това да се науча на важните за един професионалист по здравни грижи неща. Като казвам всичко, имам предвид: единствените работещи тоалетни на втория етаж в колежа за всички специалности - санитарни инспектори, зъботехници, рехабилитатори, медицинска козметика, лаборанти и др.

Всеки курс по 60-70 човека. Две тоалетни и за мъже и за жени - на едно място. Понякога без течаща вода, без сапун. И това в медицински колеж, място, където те учат колко важна е хигиената.

Свиква се - носиш си сапун, мокри кърпи. Тоалетните се ползват и за съблекални - просто няма друго възможно място, където да си облечеш униформата - бялата престилка и панталона. Не е удобно да подскачаш на един крак, за да си налучкаш крачолите, но се свиква. Eстествено - игнорираш погледите на влизащите по нужда студенти, които мярват гащите ти или сутиена. Както казах - свиква се.

В името на каузата, за която си там, свикваш с всичко. Примиряваш се и с това, че курсовете са големи и в упражненията по масаж не достигат масажни кушетки за всички. И идва логичният въпрос - защо се приемат по 60-70 човека, след като няма материална база? И таксата за обучение не покрива ли закупуването на още няколко масажни кушетки и стола?

Отиваш на практика в някоя голяма болница и си щастлив, че можеш да видиш нещата отвътре - да видиш как работят големи специалисти, да работиш редом с тях. Щастието ти е попарено още след втория ден, когато разбираш, че в базата има и група кинезитерапевти от НСА, които са привилегировани да се качват в отделенията, а ти стоиш подпрян някъде и гледаш озадачен.

На въпрос, зададен в колежа, защо сме пренебрегвани, отговорът е: Защото те са немедицинска специалност и си плащат по болниците, за да ги учат на практика, а колежът дава символични суми на болниците. Ето ти абсурд! Значи рехабилитаторът е медицински специалист и се намира на точното място, където да се обучава, а немедицинският се ползва с привилегия, защото НСА плаща по-големи суми на базата за практика!

E, завършихме. Въпреки несгодите, неуредиците - и то с отличен успех. Дойде време да си търсим работа като рехабилитатори. Ударихме на камък и тук - оказа се, че ако човек има връзки, отива да работи в болница. Независимо, че едва е изкретал обучението си и с клизми е изкарвал тройките!

Нищо, че не различава левия от десния си крак - работи с пациенти и има самочувствие. Най-бездарните ни колеги вече работят. Когато търсиш работа в болниците ти отговарят рязко,че няма щат - напуснел ли рехабилитатор, закриват щата. Съветват ни да си търсим работа в масажни центрове и фитнеси - за нас работа нямало в болниците. Където и да питаме за работа - изритват ни като кучета - нямало работа, имали си хора.

В един дом за медико-социални грижи ми отговориха, че търсят кинезитерапевт. На въпроса ми каква е разликата между кинезитерапевта и рехабилитатора женицата не можа да ми отговори, но продължи да си държи на своето. За тези, които не знаят - рехабилитаторът е професионалист по здравни грижи, който изучава из основи кинезитерапия, масаж и физиотерапия при доктори, доценти и професори по медицина. Кинезитерапевтът учи в Национална спортна академия - набляга се на спорт, не на медицина.

Преглътнах всичко и реших да продължа обучението си в магистърска програма "Рехабилитация и ерготерапия" в Медицински университет-София. Оказа се, че за такава могат да кандидатстват кинезитерапевти, но не и рехабилитатори. Абсурдите продължават. Защо рехабилитатор от колежа не може да кандидатства в надграждаща програма за магистър по своята специалност, а кинезитерапевтът може? Искам отговор.

Питам се защо ми е отличната диплома? Къде да се реализирам? Какво да работя? Какво се случва с обучението в милата ни родина? В какво се превръщат мечтите.

#2 straight 29.10.2012 в 08:57:42

Изобщо не плачи и не се помайвай - в Щатите ще те вземат веднага, щом ти признаят дипломата и говориш що-годе приличен английски. Ще получаваш прилична заплата, а ако работиш допълнително, доходите ти ще станат просто отлични. Във Великобритания ситуацията е почти същата. Така че - тегли една майна на глупаците тука и бегом към по-зелени полета!

#3 Doctor 29.10.2012 в 09:07:10

Dokato se registriram drugite me izprevariha.Spasenieto e izvan BG. S prili4en english v Middleast/ All Gulf countries/ , 6te te glatnat kato "topal hliab"

#4 Bobby_gBG 29.10.2012 в 10:22:14

Терминал 1 или Терминал 2, а после останалите ще се чудим защо в България остава почти изключително само лош мат`риал, и защо само чалгари, курви - златки, митьо-пищови, зяпащи брадъри селски бекове са останали...

#5 Borracho 29.10.2012 в 11:15:51

Терминал 2. Веднага!

#10 паяка 29.10.2012 в 12:41:32

"от колежа не може да кандидатства в надграждаща програма за магистър" Не стана ясно след завършването на този колеж какъв е ценза. За магистърска програма се кандидатства след завършена бакалавърска степен в университет.

#11 lele male 29.10.2012 в 13:10:24

Често срещан надпис на някои работни места: " Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните и сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо................ " К. Иричек, 13.12.1881 и аз бих добавила: ... докато ни изгонят, или ни стегне шапката и сами си тръгнем.

#13 boby 29.10.2012 в 18:12:51

Алеле всички веднага се хвърлихте към Терминал 2. Аз искам друго да питам - ти като как очакваш току що излюпено рехабилитаторче без грам реален опит още с жълто около устата да те вземат веднага на работа че и с пари да те обсипят? Съжелявам да ти го кажа ама слез на земята. Пари законно не се изкарва лесно никъде по света. И аз като завърших бях като тебе - хем с претенции каква да е работата, хем и заплатата да е голяма. След 1 година псуване на родното положение понамалих очакванията и почнах на 360 лева и то не съвсем по специалноста! След 2 години когато натрупах опит си намерих нова работа за х2. След още две отново удвоих, след още две пак удвоих. Задомих се, детенце си имам. Хубавите работи искат време, желание и труд. Имах колеги дето се хвърлиха към летището веднага след като завършиха и какво? Двама са шофьори на такси във Виена. Двама се върнаха от САЩ след 8 години без да стигнат до американската мечта. Всички които останах ме с много труд успях ме да си стъпим на краката и вече сме забравили трудното начало. Успех.

#15 Recycler 29.10.2012 в 18:44:42

boby | 29.10.201218:12 ---------------------------------- Вярно, ама не баш ... Трупаш малко опит и "духваш" към Летище София ... в БГ не си заслужава да се бачка

#17 boby 29.10.2012 в 19:43:56

Recycler | 29.10.201218:44 Е хубаво. Щом според тебе не си заслужава - кажи ти къде си духнал и за какви пари бачкаш. Щото тия двамата дето се върнаха от САЩ в момента са си намерили хубава работа и въпреки че взимат два пъти по-малко пари твърдят че в момента живеят по-добре. Не забравяй и че с 1000 евро в БГ можеш да жевееш по-добре от колкото в Холандия с 3000. Е ... стига да свикнеш с дупките по пътищата и киселите лелки по администрацията

#19 vseznaiko 29.10.2012 в 23:10:43

Не забравяй и че с 1000 евро в БГ можеш да жевееш по-добре от колкото в Холандия с 3000. Е ... стига да свикнеш с дупките по пътищата и киселите лелки по администрацията Смее се -------------------------------------------------------------------------- айде да не се изхвърляме все пак

#20 Кака Мара 29.10.2012 в 23:53:22

Що за въпрос? През Терминал 2 на Летище София и бегом да работиш( е, преди това поне едно- две нива курс по английски или съответния език на страна - членка на ЕС или нечленка , но с добри финансови възможности)

#21 Sceptic 30.10.2012 в 09:16:25

С повечето специалности е така. Филолози, инженери. Недоимъка опорочава системата като стимулира университетите да приемат повече студенти от нужното. Ужасно е, съгласен съм.

#22 mima 30.10.2012 в 11:18:29

Чета и се питам, за к'ъв обучаваме студенти с нашите данъци? За да работят после за чужбинци и да градят мултинационални общества в странство. А държавата продължава да бълва студенти за запада...с нашите пари.

#23 Recycler 30.10.2012 в 11:39:08

17 boby | 29.10.201219:43 Е хубаво. Щом според тебе не си заслужава - кажи ти къде си духнал и за какви пари бачкаш. Щото тия двамата дето се върнаха от САЩ в момента са си намерили хубава работа и въпреки че взимат два пъти по-малко пари твърдят че в момента живеят по-добре. Не забравяй и че с 1000 евро в БГ можеш да жевееш по-добре от колкото в Холандия с 3000. Е ... стига да свикнеш с дупките по пътищата и киселите лелки по администрацията Смее се -------------------------------------- Къде съм духнал в момента - пише си в профила ми ... За какви пари бачкам - daily rates на телекомските консултанти ги има в нета. Интересът ми към финансовия статус на другите е "0" (нула, нищо, дупката на геврека), и високо оценявам съпоставим такъв към моя финансов статус За илядото евро в неребето ... мерси, за толкова не бих бачкал

#24 vseznaiko 30.10.2012 в 11:53:37

Не забравяй и че с 1000 евро в БГ можеш да жевееш по-добре от колкото в Холандия с 3000. _------------------------------------------------------------------------------- само ти си мислиш така. в БГ с 100 евро - 250 за наем за прили4но жилище в София (ако нямаш ипотека която е по скъпа), още 350 за сметки + цигари, бензин, тн. 400 евро я за храна я за дрехи я за кино. Холандия - 1000 евро наем, а ако имаш ипотека - 600-700 на месец. Сметки - 350 евро, бенза ти го плаща фирмата, храна макс 800, ама ако искаш и ресторанти и барове и глезотии сложи го 1000-1200. остават ти около 1000 поне 4исти за квот ти душа иска

Новините

Най-четените