По-добре нови избори

Извинете твърде политическия коментар.

Но политическата обстановка е трагична (не, че това е нещо ново) - гледаме разни театрални постановки, озаглавени „преговори" в последните дни, които могат да се обяснят или със сценарий на ГЕРБ и РБ да се покарат, покарат, пък да направят коалиция с Патриотичния фронт (формация от типа „Атака", но с повече агенти на ДС), или с едноличен такъв сценарий на ГЕРБ, или с подготовка за правителство на малцинството, с подкрепа на ДПС и ББЦ (и двете партии заявиха такава, а в замяна най-вероятно ГЕРБ ще обещае, задкулисно, да не пипа хората на ДПС в администрацията).

Колкото и да е добре РБ да е във властта, за да осъществи крайно належащите реформи (ако наистина има такива намерения), колкото и да няма как това да стане без ГЕРБ, като най-голямата партия в момента, ми се струва, че конфигурацията на парламента (подреден така от скромните 46% от избирателите) е твърде неблагоприятна.

И докато Патриотичният фронт изглежда като удобно допълнение за събиране на мнозинство, нито приоритетите му, нито агентурният му състав изглеждат съвместими с РБ (особено с НПСД) и дори с ГЕРБ. Не само това, ами стабилността в подкрепата на ПФ е доста несигурна. Да, обикновено ГЕРБ си купува допълнителните депутати, но не пречи да стане и обратното.

И мисля, че е по-добре в дългосрочен план театърът да бъде прекъснат -

И да се отиде на нови избори

Докато избирателите се разберат кой и как всъщност искат да управлява. И докато изпълнителната власт, съставена от смислена и прозрачна коалиция, започне да смята без калкулатор има ли достатъчно парламентарна подкрепата. А защо пак избирателите да носят отговорност? Защото това е една важна характеристика на демокрацията - управлението е точно толкова добро, колкото са избирателите.

„Ама не искаме да плащаме за нови избори", ни плашат от телевизора. Не бивало да се губят едни пари, само защото „ония горе не могат да се разберат". Оставяме настрана демагогията, че хем искаме да няма „брак по сметка", хем искаме да се разберат на всяка цена. И отиваме на скъпите и прескъпи избори. Които струват 25 милиона. Огромна сума може би за семейния бюджет на леля Пенка от Търговище. И „жълти стотинки" от гледна точка на държавата.

Разходите на държавата за една година са около 20 милиарда

Немалка част от тях отиват за обществени поръчки, по-голямата част от които пък са завишени, за да се вземе някой лев - както от управляващите, така и от собствениците на приближени фирми.
Та какво са 25 милиона, когато държавата харчи 2 милиона лева за уебсайт на туризма и 1.4 милиона за лого на България? (Освен няколко „умни и красиви соросоидни лупмпени", не съм чул твърде много оплаквания от завишените стойности на обществените поръчки.)

А за под месец тези 25 милиона могат да бъдат „раздадени" от една „гладна" изпълнителна власт. (Орешарски го е правил като финансов министър доста успешно - там с онзи излишък, дето си раздадоха).

Освен че изборите са евтини, има и други фактори

Например спестените пари от депутатски заплати и представителни разходи за два месеца. И фактът, че от парите за избори 1/4 отиват за хонорари на секционните комисии, т.е. отиват директно „при народа".

И не на последно място, служебният кабинет (в голямата си част) работи доста активно. Министри са неполитически фигури, някои от които дори вече са започнали така наложителните реформи (като правосъдната например).

„Ама те новите избори ще произведат същия парламент" - това беше опорна точка на БСП и ДПС миналата година, а видяхме как предсрочните избори произведоха парламент, който няма нищо общо с предишния. И сега ще е така - на някои партии им свършиха парите за купуване на гласове (ББЦ), подкрепата на други е доста плаваща (Атака) и е вероятно да има по-малко партии в парламента.

Ако РБ и ГЕРБ се покажат като принципни и не вземат властта „на всяка цена", това може да им донесе допълнителни гласове. А може и БСП да се съвземе (макар и малко вероятно). Та, следващият парламент пак няма да има много общо със сегашния.

А кой ще гласува бюджета?

Технически, ако бюджетът от миналата година е твърде неподходящ (какъвто се оказа, че е, заради лоша събираемост, а не непременно лошо разпределение на средствата) и не може да се приложи за следващата година (поправете ме, ако това не е възможен сценарий, в случай, че няма нов бюджет), то сегашният парламент, при стегната работа, може да приеме бюджет, предложен от служебното правителство. Това, разбира се, в случай, че служебното правителство вече е започнало работата по бюджета, но то най-вероятно е.

Обикновено приемането на бюджета отнема месец и половина, от внасяне в комисия до приемане на второ четене, но ако парламентът има само тази задача, предполагам може и в по-кратки срокове (21 дни, колкото да се завъртят трите мандата). Та и затова има опции, макар и може би малко фантастични или неоптимални.

Да, липсата на стабилност не е хубава. Не е и добър сигнал за инвеститорите. Но тази липса на стабилност не е от 5 октомври, няма да свърши със съставянето на правителство между партии с несъвместими платформи и желания.

Стабилност и добро управление ще има, когато избирателите решат така. С което не призовавам да се гласува само за големи партии или за месии, а просто да не се гласува за пълни идиоти и да не се стои пасивно, цъкайки с език, че „и тия са същите, ами дай ние да емигрираме". Но може би това е твърде оптимистично и трябва да се задоволим с каквото има?

*Текстът е публикуван в блога на автора

#3 Rowan 18.10.2014 в 17:54:21

Авторе, ако се пробваш да разбиеш една стена с глава и не ти се получи, по твоята логика, трябва да блъскаш, докато я разбиеш... стената де. Лично аз, щото изповядвам друга логика, ще си потърся кирка. Като например смяна на изборната система като минимум. Като максимум, бих си поръчал фадрома, от калибъра на ВНС за смяна на формата на управление и фиксирана в конституцията изборна система. А каква форма на управление и изборна система предпочитам, не бих писал под статия на човек, който вярва, че най-добрият начин за разбиване на стени е с глава.

#4 VK 18.10.2014 в 18:28:05

"Лично аз, щото изповядвам друга логика.... А стига с тия смени на системи и тем подобно дивотии. Твойта логика е ясна -" пре... другарчето и му гледай сеира" ! Ма не може да си седите пред телевизора , да ви мързи да гласурате и после да пишете купища коментари, колко зле вървят нещата и как нема оправия. Станахте нагли вече! То има оправия, де, според вас - да дойде Путин, да ни освободи, и да станем 16-та република. Това са вашите мераци! Само децата, от детските градини, май още не ви са разбрали... Друг е въпроса, че автора има мерак РБ да управлява. Ама след всички изцепки, дето ги свършиха, може и да не помиришат парламент при едни нови избори. А изборите, като няма друга алтернатива, са решение на въпроса. Дори може би по-добро от някаква неясна коалиция крепяща се на магия . Колко сериозни и важни решения би взело подобно управление, имайки предвид фасоните на РБ и другите алтернативи? Дано на хората да им дойде акъла в главата и при едни евентуални нови избори да отидат и да гласуват. Ако искат де, ако имат мерак нещо да се промени ! Иначе, ако слушат такива "велики мислители" като Rowan и подобни - "работата е ясна , да влезе умрелия" .

#6 VK 19.10.2014 в 08:56:44

"Избирателите не могат да разберат кой и как всъщност иска да управлява..." Щото са тъпи ли? Щото не могат да прочетат няколко предизборни програми? Е, четенето е трудна работа, не е като писането! Или трябва лидерите на партиите да обиколят всеки избирател и лично да му обяснят кое как го мислят... "Цялата избирателна система е дизайнирана не да избере най-добрите, а да даде възможност на политическите сили да си подредят нещата въпреки гласовете. Докато тя не се промени коренно всяко гласуване е просто губене на време и нищо повече." Много глупости на едно място. Хората избират! Ако те не могат да посочат верния избор, то проблема е техен, а не на системата. Има един проблем обаче - за да избереш нещо, като по-добро или по-лошо, все пак трябва да гласуваш. Като оня виц за един, дето искал 6-ца от тотото - "Ми пусни поне един фиш, бе!". Ако не гласуваш - оставяш този избор на други и после системата била лоша. Гласуването не е губене на време, гласуването е начин да покажеш своето виждане за управлението на страната. Ако не го правиш, значи не те интересува, не ти пука ни за държава , ни за управлението ѝ! С какво право после критикуваш и недоволстваш, след като си заявил, че не ти пука какво ще става??? И не ми излизайте с фразата "всички са маскари" ! Като сте толкова умни и можещи тия 50-60% , дето не гласувате, толкоз ли не можахте да се съберете и да направите една партия от такива, дето не са маскари? И да управлявате, да поведете страната по верния път.Със сигурност ще имате мнозинство! ( Ако все пак отидете да гласувате де ) Да де, ама таа работа не е като оная... По-лесно е нищо да не правиш и да се оплакваш колко е зле по форумите. И модерно даже... Другият пък щял да беси.... явно има хора с психически проблеми. Ходете се прегледайте, преди да е станало късно! Да не четем утре, че някой влезнал в училище и изтрепал сума народ....

#7 Rowan 19.10.2014 в 12:36:45

Ами може и коалиция: "Пък коалиция между всички политически субекти, за мен би изглеждала като държава с Член 1-ви в Конституцията: България е пожарникарска монархия със социалистически манталитет, с официален език Турски, в процес на разформироване, под вещото наблюдение на кадрите от бившата ДС в съдействие с националистическите психопати и национален химн “Боли ме гъзъ”."

#8 VK 19.10.2014 в 17:51:44

"Rowan ...." Напънала се планината и родила мишка....

#10 Дракон с кисело зеле 20.10.2014 в 12:42:43

VK, не знам защо допускаш, че всички негласували са достатъчно разумни, че да гласуват по съвест... Както и да е. Разберете го най-после, гласуването не е задължение, не е дълг, не е въпрос на чест. Право е, и въпрос на личен избор, в който никой няма право да се меси и за който никой няма право да съди. Още повече пък когато разговорът е между хора, които никога не са си виждали физиономиите на живо. Защото системата може да е добра или лоша, обаче колко хора вече напълно се отвратиха от всичко, свързано с политиката? На колко хора им дойде до гуша от едва ли не демонстративното подменяне на гласове по избирателни секции дори в областните градове, от това, че ако кандидатът, когото са познали като свой, няма никакъв шанс да влезе в парламента, то гласът за него ще е еквивалентен на хвърлен на вятъра, от това, че олигофрени като Волен Сидеров, Бойко Борисов или Николай Бареков не само обсебват медийното внимание, но и го раздават реален фактор в политиката, от това, че най-стабилната политическа сила в страната е противоконституционна партия, подкупваща или директно изнудваща хора от етническите малцинства, за да държи позициите си... Хайде стига. Не са негласуващите виновни за положението на страната. И то с гласуване няма да се оправи. Така или иначе, за да има някой политик шанс за реален успех на изборите, трябва избирателите да са му виждали физиономията и да го взимат насериозно. Кой ще гласува за Зелените, примерно, при положение, че не знае дори едно лице от тях? А и от къде знаете, че по-голямата част от хората, които не са гласували, биха дали вота си за нещо различно от сегашните избрани? Защото аз все си мисля, че основното парче от гласовете би отишло при тези, които, такова, се виждат...

#11 KingoftheROAD 20.10.2014 в 13:54:09

VK Докато не започнем да гласуваме с нашия си гласоподавател - производство Арсенал - Казанлък, и 7,62х39 цивилизация в Булгаристан нема да стане. Управителите там горе требе да им треперат гъзовете и за най-малката издънка. Иначе резилтатът го ядем вече 25 годин, и още толкова ще се втелясват.

#12 deowin 20.10.2014 в 19:06:46

>гласуването не е задължение, не е дълг, не е въпрос на чест. Право е Съгласен съм. Точно по същия начин е твое право да лежиш по цял ден, да си чешеш топките и да хейтиш по форумите управляващите държавата за това, че я караш на бира с чипс, а не можеш да си позволиш шампанско и хайвер. Едва ли някой, обаче, би спорил, че упражняването на това ти право е нещо конструктивно и полезно за когото и да било. За това говорим.

Новините

Най-четените