Близо 2/3 от българите: Боят пред джамията е провокация

63% от българските граждани са на мнение, че случаите на междуетническо напрежение у нас са в резултат от провокативни действия от страна на някои политици. Данните са от току-що приключилото национално представително проучване на ББСС "Галъп интернешънъл", проведено по поръчка на вестник "Класа".

Дни преди 24 май пред джамията "Баня Башъ" в София се случи побой между симпатизанти на партия „Атака" и мюсюлманите, дошли на петъчна молитва в джамията. След този инцидент в медиите бяха изказани много мнения и оценки, вариращи от искането в София да няма джамия до остри критики към "Атака" за насаждане на етническо напрежение между християни и мюсюлмани.

Около два месеца след случая, обществото, изглежда, е изградило своята представа по въпроса  кой е отговорен за сблъсъците. Почти половината (47%) от пълнолетните българи споделят виждането, че представителите на "Атака" са основен инициатор на агресивните действия в центъра на столицата. Това всъщност е най-широкоразпространеното мнение, тъй като почти една трета от анкетираните не могат да дадат отговор на въпроса.

На противоположното мнение са по-малко от една пета от сънародниците ни - 19% смятат, че побоят е предизвикан от мюсюлманите, посетили джамията в този ден.

Обществото не само смята "Атака" за отговорна за инцидента пред софийската джамия в края на май, но и нещо повече - мнозинството от българските граждани осъждат действията на партията и нейните симпатизанти по случая.

67% от пълнолетните българи изразяват неодобрителни оценки за "Атака" и представителите й в конкретния случай. Одобрителните оценки за действията на "Атака" са 12%, малко повече в малките градове.

Мненията на българите за наличие на политическа провокация, а не реален междуетнически конфликт при инцидента пред софийската джамия се потвърждават и от още нещо. Въпреки многото шум в медиите след случая и след осъдителните статии на турски медии по-малко от една четвърт (23%) от българите смятат, че в страната ни има реално напрежение между християни и мюсюлмани.

Този процент е дори още по-нисък сред българските турци - само 11% от тях са на мнение, че етническото напрежение у нас расте.

Понастоящем относително нисък процент от сънародниците ни - 15% от българите и 8% от българските турци, са на мнение, че съществува реална заплаха за етническия мир у нас.

И все пак, въпреки че един отделен инцидент не е повлиял на цялостния фон на междуетническите отношения, огромното мнозинство (90%) от българите са на мнение, че етническият мир в България трябва да се пази на всяка цена.

www.klassa.bg

#1 Оня Дето Го Трият 18.07.2011 в 16:46:26

в. Класа и Галъп Що ви трябваше да трошите пари за изследване - това и баба го знае, че беше провокация... Ма нищо де, така се чувстваме по-горди българи вече като има трима набити резеняци в центъра на Сф

#2 stg 18.07.2011 в 17:21:20

тогава Доган имаше проблем с Касим Дал, и Атака му реши проблема веднага, всички забравиха за Касим Дал на момента, ми така де нали е за това Атака да помага на ДПС когато електората го удари през просото

#3 Gootin 19.07.2011 в 00:00:17

Добър ден - естествено, че е провокация! Всичко е рейтинг и показност за пред избирателите му, който са и без туй доста ограничени - както като бройка, така и в умствено измерение!

#4 Bobby_gBG 19.07.2011 в 12:33:55

Естествено че е провокация. Ислямистите си знаеха че тогава ще има митинг, стегнаха редиците и тръгнаха на борба. Хората не са свикнали да им "пречат" да правят каквото си искат, и явно им свърши търпението към Атака. Сигурно отначало са си мислели че ще се откажат, така както правят всички останали хора, ама не познаха. И сега като виждат че проблема няма да заглъхне и да изчезне от само себе си, ами ще продължи да се привлича внимание към своеволията им, решиха да покажат че ще "защитават правата си" А тъпия толерастичен народ седи отстрани и цъка с език, докато не дойде и неговия ред да му вие джамията под прозореца, ама тогава вече е късно за действия толерасти, късно.

Новините

Най-четените