Битие втора (или осма) употреба

В очакване на зимната скъпотия сред българите се завъртя поредната удивителна подписка. Този път 20 хиляди души подкрепиха искането да бъде разрешена... продажбата на обувки втора ръка.

Преди 7 години санитарните власти бяха преценили, че дезинфекцията на вносните употребявани обувки била трудна, а гъбичките по тях причинявали доста упорити инфекции, поради което бяха обявили тази търговия за незаконна.

Организаторите на прошението - Националният съюз на вносителите и търговците на дрехи втора употреба (има и такъв!), съобщиха на пресконференция, че никъде в Европа не съществувала подобна забрана и предупредиха, че ще сезират по този проблем съответната комисия в Европейския парламент.

Дрипав, но спретнат

Социологически изследвания сочат, че почти половината българи пазаруват употребявани дрехи и стоки, като за почти 70 на сто от тези хора основният фактор са ниските цени. Най-бедните европейски граждани отдавна не се гнусят при мисълта, че носят чужда дреха. В дните на зареждане магазините за дрехи втора ръка се „пукат по шевовете" от купувачи, а на процъфтяващите битаци и импровизирани тържища може да се купи практически всичко на старо - от мобилни телефони до бяла техника.

В България, на старо

Стотици сервизи предлагат износени гуми, употребявани авточасти, тенекии от катастрофирали автомобили - казано иначе: всичко онова, с помощта на което повредената ви кола евтиничко, но твърде рисковано би могла да потегли отново на път. Нещо повече - голяма част от сергиите за продажба на антики са всъщност обикновени вехтошарници с доста ограничен асортимент, на който дори и чуждестранните туристи се присмиват.

Евтини, стари, опасни

Животът „втора ръка" има и икономически измерения. Военният и граждански флот на България в значителната си част е съставен от използвани вече морски съдове. Двата правителствени самолета „Еърбъс" са също втора употреба и по думите на премиера Борисов дори „се чудим какво да ги правим" и затова „ги даваме да се вози на който поиска, за да не стоят на земята".

Както вече се разбра, неотдавна техни пасажери са били футболистите от „Чавдар" (Етрополе) и „Витоша" (Бистрица), с които рита и самият министър-председател. Най-вероятно бойната авиация на страната един ден също ще бъде попълнена с употребявани изтребители.

Вносните леки коли „втора ръка" съставляват преобладаваща част от автомобилния парк на страната, общественият транспорт е изцяло зависим от закупуването на евтини и извадени от употреба возила от Европа, а практически фалиралият жп-транспорт съществува единствено благодарение на онези опасни стари вагони, доставени навремето на безценица.

Превъплъщенията на разни хора

„Многократната употреба" в България има и обществено-политически параметри. Така например неотдавнашната среща на еврокомисарката Нели Крус с представители на български медии беше доминирана от фигури, с чиито несменяеми физиономии и имена са израснали поколения българи - вече сме престанали да броим „употребите" и превъплъщенията на тези хора при различните режими.

В електронните медии продължават да шестват лица и гласове на хора, използвани активно както в годините на развития социализъм, така и през двете десетилетия демокрация. Да не говорим за местната политическа върхушка, съставена в голямата си част от професионални партийни „перебежчици", които в името на властта и парите са готови да бъдат употребявани от всеки, който ги наеме.

Всъщност животът „секънд хенд" едва ли е чак толкова лош. Какво обидно има да препускаш по новата магистрала до морето, натискайки педала на БМВ, купено на старо от Германия? Или да се фукаш с придобитата на килограм маркова дрешка? Всичко е въпрос на култивиран манталитет, търпение и навик. А българинът отдавна притежава в изобилие и трите.

Dw.de

#1 Scooby Doo 27.09.2012 в 10:50:40

Въпрос към ДВ: В коя държава няма такъв пазар? Пример: Какво се случва с годните части на излязлите от употреба самолети - да речем един Боинг 747? Отговор: Продължават да се използват в други самолети.

#2 paps 27.09.2012 в 11:09:23

аз не мога да разбера каква е тази мания по новото и модерното... Че какво им има на дрехите втора употреба? За части за коли, кораби, самолети и т.н. животозастрашаващи возила и неща съм съгласна, че е опасно... но КАКВО им има на дрехите? Отиваш, купуваш, переш и носиш... От друга страна, че да ми вдигнат заплатката на европейско ниво, че да мога да се пъча и аз с нови маркови дрешки... До тогава гордо ще си развявам парцалките от кварталния Second Hand, които са здрави като читави и нищо не им става с години. (докато днешните "нови" парцалки след две изпирания вече не стават за носене... явно разбиранията за качество в днешни дни са различни...)

#3 Тошко от Габрово 27.09.2012 в 11:21:20

Дааам, кажи му "Дойче Веле" и повече не го обиждай. Има търсене на стари дрешки, защо да спират предлагането, при условие че законът го позволява?! на който му изнася/му харесва/няма друг избор- нека си купува. И в Германия има пазар за такива стоки- който знае що е то "фломаркт" той знае за къв битак става реч. "Социологически изследвания сочат, че почти половината българи пазаруват употребявани дрехи и стоки". Звучи неприятно. Но има само една малка подробност: И СТОКИ. Мнозина от нас са си купували компютър/лаптоп втора ръка. Тук проблем не виждам. А и на мен лично наскоро въпреки целия ми фасон не ми беше проблем да си взема запазени зимни гуми на старо. Колата ми също е на старо. Търговията с упортебявани авточасти се радва на интерес навсякъде по света. Тук проблем също не виждам.

#4 Оня Дето Го Трият 27.09.2012 в 11:24:02

Точно обратното - втора употреба за коли, техника или нещо друго е ОК, няма как, но за дрехи втора употреба - твърдо против! Е то това ти е най-интимното - това което слагаш на тялото си. Намирам го за крайно неуважение към самия себе си.....

#5 паяка 27.09.2012 в 11:35:07

последните изречеиния ми предизвикаха неприятно чувство.

#6 паяка 27.09.2012 в 11:40:09

Мразя да ми се говори високомерно и покровителствено.

#7 fata morgana 27.09.2012 в 11:56:28

Плюсче на Папс. Аз бях много върл противник на дрехите втора употреба, но майка ми е пенсионер и обикаля втората употреба и ми купува за по 1-2 лв- има нови дрехи с етикетче - винаги си личи нещо дали е носено, ако се огледа по-внимателно по ръбовете и формата. В момента първата употреба по българските магазини е уникален боклук, вярвайте ми! В Испания си купих на времето бельо и малко парцали от Корте Инглес (голям магазин там, който е ходил го знае) - изключително качествени, хубав дизайн и нямат късане. Не знам дали и там не са плъзнали китайските стоки, но в БГ-то във втората употреба има вносни дрехи, с етикетче и добро качество, а първата употреба е боклук - и грозни и некачествени.

#8 John Smith 27.09.2012 в 11:56:45

Тробадура на нашето време го е изпял.... http://www.youtube.com/watch?v=VGJNrmQeRgQ

#9 lele male 27.09.2012 в 12:09:21

Авторът се опитва да каже нещо... Кво ли? Момче и момиче се разделят. След известно време, момчето среща бившата си на улицата, придружена от новия й приятел. Бившият пита с насмешка сегашния: - Е, как е втората употреба, как е? Другият също с насмешка отговаря: - Абе добре е, добре е... До осмия сантиметър е втора употреба, ама оттам нататък е чисто нова ...

#10 паяка 27.09.2012 в 12:17:47

В един нов висок блок, все още не разрешавали да се ползва канализацията, ама настанили се вече имало, щото били на зор хората. На последния етаж си живеело едно семейство, което си измислило ноу хау за изчистване на апартамента от екскременти - затваряло ги в буркани и по тъмна доба ги мяткали в контейнера. Един ден обаче ги пресрещнал случайно комшия от първия етаж и учтив такъв: Оооо , здрасти комши - Здрасти - А, къде ги носиш тия буркани? - Ми стари компоти, не ги щем вече, та ги фърляме - А, що ша ги фърляте, бе комши, кво като са стари, остави ми ги на мене. Хъката-мъката - ни да си кажеш вече истината, ни да му кажеш-не може, не давам... Оставили ги. След два три дена пак се засичат и комшията от първия етаж вика: Комши, те компотите не беха лоши, ама май вече веднъж бяха ядени...

#11 fALLEN 27.09.2012 в 12:37:37

дрехи - как да е, иди доди, ама обувки? това е вече върха на мизерията. остават бельо, тоалет папир втора употреба, а що не и храна втора употреба.

#12 lele male 27.09.2012 в 12:43:52

Надпис пред обществена тоалетна в търговски център: "Продаваме храни и напитки втора употреба! "

#13 koce 27.09.2012 в 12:45:02

При тия евтини китайски дрешки единствения мотив да се купуват боклуците на умрели хора е цинцарлък Стиснатост, мерак да се мине тънко, типични бг черти, които са ни водили винаги до мизерията А да обуеш чужди обувки..... гнусотия, следващото ще е бельо, неизпрано

#14 fALLEN 27.09.2012 в 13:13:16

коце, не баш. доста по-сложно е, а в някои конкретни случаи - и доста патологично. има хора, които си купуват маркови дрехи на кило, за да се хвалят после. а са ми показвали, че има дрехи на по 1 година, особено женските, които на практика в бг са си още модерни.

#15 Bobby_gBG 27.09.2012 в 15:27:50

4 Оня Дето Го Трият | 27.09.201211:24 Точно обратното - втора употреба за коли, техника или нещо друго е ОК, няма как, но за дрехи втора употреба - твърдо против!а, не не не!! Е то това ти е най-интимното - това което слагаш на тялото си. -------------------------------- Ти разлика между бельо и дрехи правиш ли? Или никога не си износвал дрехите на по-големи братя и сестри? Или нямаш такива? Слез малко до реалността. Койт няма пари - ще купува втора ръка. А който успее и да се добере до нещо марково, качествено и запазено, на 10% от стойността му от магазина - там вече доста пари се спестяват... Аз чак останах изненадан като една мега фешънка се оказа че доста често марковите и дрешки са втора ръка. Човек ако влага достатъчно време сигурно може да се облече доста евтино така както никаква нормална заплата не може да му позволи.

Новините

Най-четените