Турската IHH, пратила конвоя за Газа, обвързана с терористи

Турската благотворителна организация, която е в центъра на превземането от израелски сили на кораб с хуманитарна помощ в Средиземно море, е била подложена на сериозно проучване за връзките й с терористични организации.

Въпреки твърденията, че са изцяло мирна организация, The Foundation for Human Rights, Freedoms and Humanitarian Relief. Тя обаче е по-известна като IHH, идващо от съкращението на немското й наименование International Humanitaire Hilfsorganization, и има своя история за участие в ислямски екстремизъм по света и е свързвана с опит за врзивяване с бомба на летище в САЩ.

40 от членовете на благотворителната организация са били на борда на турския ферибот Mavi Marmara,  взет на абордаж от израелски морски командоси в понеделник, 31 май. Корабът беше начело на флотилия от общо 6 кораба, натоварена с хуманитарни помощи за палестинците от ивицата Газа. Въпреки неколкократните предупреждения от израелското военно министерство, че ще бъдат спряни, конвоят е продължил и поради това е бил атакуван призори. Девет души загинаха при операцията.

Израелски източници от силите за сигурност казват, че около 40 души са се нахвърлили на командосите, докато те са се спускали с въжета от хеликоптер върху горната палуба на кораба, въоръжени основно с пушки за пейнтбол, предназначени за разпръскване на тълпи. Войниците се озовали изправени пред тълпа, въоръжена с метални тръби, ножове и шокови гранати.

Активистите вързали въжето, използвано от войниците, за релинга на кораба, с надеждата да свалят хеликоптера, твърдят властите. Това принудило командира на израелците да отреже въжето и да остави четирима от командосите на палубата.

Източници от израелските сили за сигурност казват, че нападателите са използвали резачка, за да отрежат метални прътове от релинга (металния парапет) на борда на кораба.

Връзки с "Хамас" и обучение на воини за свещен джихад

IHH, които според Израел имат връзки с палестинската група Хамас, за първи път привличат вниманието през 90-те години. Жан-Луи Брюйер, френски разследващ магистрат и авторитет в областта на противодействието на тероризма, казва, че в средата на 90-те години лидерът на групата Бюлент Йълдъръм е правил опити да "набере войници-ветерани в очакване на предстояща свещена война. Някои от членовете й са били изпратени във военни зони в мюсюлмански страни, за да получат боен опит", казва магистратът.

Брюйер свидетелства на делото в САЩ срещу Ахмед Ресам, наричан Бомбаджията на хилядолетието (Millennium Bomber), че IHH са играли важна роля в провален заговор за взривяване с бомба на летището в Лос Анджелис.

През 2006 г. Датският институт по международни изследвания описва групата като фронт за финансиране на терористични организации и изпращане на муджахидини в боеве в страни като Афганистан, Русия и Чечня. IHH, която не е в списъците с терористични организации на САЩ и Европа, отричат обвиненията за връзки с терористични групи.

Базираната в Израел неправителствена организация Intelligence and Terrorism Information Centre (ITIC), която има тесни връзки с военните в страната, не оспорва законните благотворителни дейности на IHH. Но смята също, че е открит поддръжник на "Хамас", който е определяна от Израел, Европа и САЩ като терористична организация. ITIC твърдят, че имат доказателства, че IHH е спомогнал за снабдяването с оръжие и средства на ислямски терористични групи в Средния изток.

Израелският вестник "Йедиот Ахронот" твърди, че някои източници от силите за сигурност смятат, че има връзка между кораба, закупен за пътуването от IHH, и управляващата в Турция Партия за справедливост и развитие (AKК) на премиера Реджеп Тайип Ердоган.

IHH не са били в състояние да чартират кораб за рискованото пътуване - и са прибягнали до покупката на Mavi Marmara за 900 000 евро. От организацията твърдят, че парите са набрани от членовете й в Турция. Също така те са закупили 10 000 тона помощи за Газа, включително електрически инвалидни колички и къщи за сглобяване.

Дарителите не винаги са наясно какво става с парите им за благотворителност

Генерал Ричард Майърс, бивш председател на американската военна организация Joint Chiefs of Staff, коментира пред Times вчера, че е имало сериозни доказателства, че някои благотворителни организации се използват от екстремистки групи за собствени цели.

"Много от богатите дарители, осигуряващи дарения за хуманитарни помощи, не знаят какво финансират. Те смятат, че правят нещо за социалните грижи и образованието," каза той.

Докато Израел започна депортирането на стотици чуждестранни активисти, задържани, когато командосите щурмуваха флотилията с помощи за Газа, вчера излязоха наяве нови подробности за подготовката на групата за нахлуването.

Според съобщения в израелската преса, някои от мъжете, които са се борили с командосите, са били снабдени с очила за нощно виждане, газови маски и спасителни жилетки. Други са носели керамични бронежилетки срещу куршуми, съобщиха от органите за сигурност.

Около стотина от пътниците са носели пачки от $10 000 у себе си - общо около $1 млн. Според властите парите са били предназначени за "Хамас", които контролират ивицата Газа.

Вахдетин Кайган, говорител на IHH, отрече обвиненията, че организацията е имала връзки с войнствени ислямистки групи и заяви, че тя действа като благотворителна организация в 120 страни по цял свят. Тя е била създадена през 1992 г. за подпомагане на босненските мюсюлмани и е реализирала мисии в Пакистан, Етиопия, Ливан, Индонезия и Ирак, както и е доставяла преди кораби с помощи за Газа.

"Нямаме нищо против Израел. Единствената ни цел беше да пренесем помощ за хората в Газа. Но за Израел - без значение каква е религията или националността ти, ако помагаш на хората в Газа, ще бъдеш обявен за терорист," казаха IHH в изявление.

Всичките 37 британски граждани, задържани от израелските сили по време на атаката, са били освободени вчера без предявени обвинения. Израел съобщи снощи, че 527 активисти са напуснали страната.

Британците, които са били задържани в център в Бершеба след ареста им в понеделник, са били откарани до летище "Бен Гурион" вчера следобяд и изпратени със самолет за Турция. Повечето от тях се очаква да се приберат по домовете си тази сутрин.

Новините

Най-четените