Първият частен космически полет

Нова ера в космическите изследвания настъпи тази седмица, когато елегантна ракета се издигна в мрачното небе на Флорида преди изгрев слънце, пренасяйки първия частен космически кораб на път към Международната космическа станция.

"Отново сме пред прага на ново бъдеще - бъдеще, което възприема иновациите, които частният сектор предлага," заяви администраторът на НАСА Чарлз Болдън. "Значението на този ден не може да бъде по-голямо".

Първият частен полет не е твърде романтичен - просто доставка на припаси за МКС

Безпилотната ракета SpaceX Falcon 9 излетя от Кейп Канаверал, Флорида на 23 май в 3:44 сутринта американско време, пренасяйки 600 килограма храна, дрехи и оборудване за научни експерименти при демонстрационна мисия, оценяваща способността на компанията безопасно и ефективно да доставя провизии за астронавтите на орбиталната станция. Ако мисията се окаже успешна, изпитанията ще отворят врата за вълна от търговски изследователи на космоса.

Събитията от 23 май бележат кулминацията на шестгодишна подготовка на извършването на търговски полети до космическата станция след "пенсионирането" на космическите совалки на НАСА миналата година.

Проектът се финансира от предприемача Елън Мъск, основател на PayPal. "Всяка частичка адреналин в тялото ми в този момент избухва," сподели Мъск по време на изстрелването в изявление, разпространено от НАСА. "Хората наистина дадоха всичко от себе си. За нас това беше все едно да спечелиш Шампионската Лига".

Този път нямаше дефекти като клапата, отложила съботното изстрелване

Ракетата бе изстреляна без каквито и да било проблеми, след безупречно обратно отброяване, което последва три дни след като една дефектна клапа на единия от двигателите на ракетата предизвика отлагане в последния момент.

С височина от 55 метра и обиколка от 3.5 метра, ракетата Falcon 9 е миниатюрна в сравнение с дългите колкото футболно игрище ракети Satrurn V, които превозваха до орбита космическите кораби от серията Apollo. Ракетата транспортира товарната капсула на фирмата, наречена Dragon, способна да побере до 600 кг провизии, обявиха от компанията.

Предвидено е капсулата да изпълни поредица от маневри, които би трябвало да я пренесат в обхвата на роботизираната ръка на космическата станция в петък. Ако НАСА одобрят скачване, екипажът ще използва ръката, за да свърже капсулата със станцията и да започне разтоварването на провизиите. Капсулата ще остане скачена със станцията в продължение на две седмици. След това, тя ще навлезе отново в атмосферата и ще се спусне в Тихия океан, близо до бреговете на Калифорния, твърдят от компанията.

SpaceX имат доста амбициозна програма за бъдещи полети - включително до Марс


Първият опит за изстрелване на ракетата бе прекратен в събота, когато бордови компютър регистрира високо налягане в горивна камера на двигателя. Клапата е била заменена още в събота, обявиха от SpaceX.

Компанията има планове за още 11 полета до МКС.

Като част от малък кръг частни фирми, получаващи финансиране от НАСА за разработка на система за космически превози, SpaceX се надяват опитът с товарните полети да им помогне да постигнат целта си да доставят и астронавти чрез Dragon.

Компанията оповести, че е разработила ракета с голяма товароподемност, която може да носи два пъти по-голям товар от космическата совалка и има амбиции за изграждане на космически кораб, който да може да превози екипаж до Марс.

Тагове: космос, полет
#3 iii_krv 27.05.2012 в 16:40:40

Тия пичеве се надяват да убегат на Нибиру с тоа Спутник

#4 Bird With Teeth 28.05.2012 в 10:01:04

Милчо, прав си. Отдавна е доказано, че държавата е калпав стопанин. Дай Боже, повече такива частници.

Новините

Най-четените