През 1948 легендарният бейзболен мениджър Лео Дюроше заявява, че "добрите момчета свършват последни". Въпреки че по-късно той отрича да е изричал тези думи, неговото съжаление обобщава популярния и песимистичен възглед за човешката природа.
Когато става въпрос за успех и постижения, хората приемат, че пътят към върха е свързан с етични и морални компромиси. Може би на някои им се налага да крещят като Стив Джобс, а на други - да прекрачват границите като Гордън Геко, но основният смисъл си остава един: тези, които печелят в живота, не се подчиняват на същите правила като останалите. Може би точно заради това и печелят.
Парадоксално, поне във финансов аспект това наистина не е мит
Оказва се, че Дюроше и всички песимисти като него са прави: добрите момчета наистина свършват последни, или поне печелят значително по-малко пари.
Според ново изследване, публикувано в изданието за Социална и личностна психология от учените Бет Ливингстън от Корнелския университет, Тимъти Джъдж от "Нотр Дам" и Чарлиз Хърст от университета в Западно Онтарио, нивата на "любезност" при мъжете са обратнопропорционални на техните доходи.
Налага се да потърсим дефиниция на термина "любезност". Съществуват шест аспекта на любезността: доверие, честност, отстъпчивост, алтруизъм, скромност и благоразположеност. Защо някой, лишен от тези качества, би трябвало да има конкурентно поведение на работното място?
За да разберем по-добре защо добрината е недостатък, е полезно да осмислим същността на несъгласието. Не всяка конфликтна личност е като Ари Голд от Entourage. Конфликтността не означава, че даден човек е социопат и обича да причинява болка на останалите. Хората, които попадат в спектъра на несъгласието, обикновено са почтени и често са описвани от заобикалящите ги като приятни.
Въпреки това, конфликтните личности последователно демонстрират един специфичен недостатък: те са склонни да "защитават позицията си твърде агресивно по време на спор". Докато повечето любезни хора обикновено правят компромис в полза на колектива (тъй като споровете се приемат за нещо лошо), то конфликтните им колеги държат на своето. С други думи, те са по-склонни да се борят за това, което искат.
Ако искате повече пари, не бъдете склонни да отстъпвате от желанията си
За да проследят връзката между степента на конфликтност и доходите, учените започват да изследват набор от данни за близо 9000 души, които са излезли на трудовия пазар през изминалото десетилетие. Участниците в изследването са били интервюирани неколкократно за кариерата си, а освен това са попълнили и специален набор от психологически тестове за определяне на личността.
Любезността например се измерва чрез стандартни въпроси като: "Чувствате ли, че думата "любезен" ви описва като човек?" (където 1 означава конфликтен, а 5 - любезен) или "Доколко е вярно, че имате труден характер?" (1 - напълно си сътрудничите с хората около вас, 5 - трудно се разбирате с тях). След това, тези оценки са били съпоставени с данните за доходите на всеки от анкетираните.
Резултатите от изследването не звучат обещаващо. На първо място, учените откриват, че жените на пазара на труда печелят много по-малко пари от мъжете. Дори след контролните въпроси за образование, брачен статус, работно време за седмица и продължителност на труда, младите дами все още печелят средно с $4787 по-малко на година от своите колеги от силния пол - с други думи, разликата между доходите при двата пола е средно 14%.
Резултатите не изглеждат добре и за по-любезните мъже, които печелят близо 7000 долара по-малко в сравнение с по-конфликтните си колеги. (За сравнение, любезните дами печелят едва $1100 по-малко.)
Изборът на професия също е тясно свързан с неконфликтността
В поредица от последващи проучвания изследователите констатират, че резултатите са сходни, което от своя страна е знак, че "добрите" момчета печелят по-малко дори в по-продължителен период от време и при повече изследвани променливи, сред които са включени и други недостатъци, както и предположението, че добрите хора си избират по-скромни професии.
Ето как изследователите обобщават своите данни:
Като цяло, по време на първите три изследвания мъжете с една единица стандартно отклонение под медианата на любезността печелят средно 18.31 на сто (9772 долара годишно) повече от мъжете, които са с 1 единица стандартно отклонение над тази медиана. Междувременно, това предимство при конфликтните жени е само 5.47% (1828 долара). Следователно, доходите на конфликтните мъже са около три пъти по-високи от тези на жените.
За мениджъри се предпочитат хора, които агресивно отстояват своето мнение
Каква е причината за тази обезнадеждаваща връзка? Във финалното си изследване, учените провеждат експеримент с 460 студента по бизнес-администрация в голям южноамерикански университет. На студентите са представени осем хипотетични кандидати за работа, всеки от които е описан като умен, прозорлив и добросъвестен.
Разликата между кандидатите е в тяхната степен на конфликтност, така че някои кандидати са описани като много по-доверчиви, алтруистични и скромни в сравнение с други. След това студентите са помолени да преценят кой от кандидатите (сред които има както мъже, така и жени) е по-подходящ за ръководна позиция.
За пореден път, резултатите се оказват притеснителни: кандидатите с по-висока степен на любезност са значително по-малко предпочитани за мениджъри, особено ако са мъже. От друга страна жените, независимо от тяхната личност, имат съвсем малко по-голям шанс да бъдат предпочетени за такава позиция.
Е, не всички новини са лоши за добрите момчета. Според ново проучване, любезността е най-важният критерий, според който жените избират своите дългосрочни партньори. Вярно - тя няма да ги направи по-богати, но може да им помогне в любовта, което уж правело хората много по-щастливи от щедрата заплата.