Искат да играем по техните правила. Да го направим

Протести. Избори. Разделни времена. Всички са с очаквания. Надеждата се е появила отново. Хиляди се събират по площадите. Една граница бе премината. Няма връщане назад. Промени ще има, но какви ще бъдат те?

Власт трудно се взима и трудно се дава. Има хора, здраво окопали се във висините. Ползват облагите и са скъсали всякакви връзки. Забравили са защо са ги избрали. Пари, медии и малцина облагодетелствани "бизнесмени" правят всичко възможно да смекчат удара. Козметични промени, козметични решения, козметиката е на мода.

Всички се стремят възможно най-бързо да форсират събитията и да доведат нещата до избори. Там се чувстват в свои води. Правили са го десетки пъти и си мислят, че ще успеят и този път.

Искат да изключат гражданите за пореден път чрез системата на изборите. Искат своите мижави 20 процента. Искат обезверени и негласуващи българи. Искат познати партии в парламента. Искат да задействат познатата процедура. Само дето са си направили грешните сметки.

Системата за избори, работеща за партиите, сега ще им изиграе лоша шега. В размирни времена никой не чува козметиците. На мода са крайните елементи. Отчаяни и онеправдани, хората са готови да повярват на всеки.

Чака ни парламент, в който ще има много крайни елементи. Чака ни една много силна "Атака" и още няколко подобни на нея. Чакат ни нормални партии на ръба на оцеляването. Чакат ни няколко поредни избора.

Това ще направят отчаяните протестиращи, когато никой не им даде правилното решение. Това ни очаква в близкото бъдеще. Това ще е резултатът при положение, че протестиращите не успеят да се организират.

А решението е просто. Нека да изключим тези, които се опитват да направят същото с нас. Нека да не играем в тяхната игра, а да я променим. Ние срещу тях. Те или ние. Вътрешни избори и избор на гражданска листа. Предварителни избори и избор на най-достойните.

Обща листа от граждани. Хората от площадите искат да получат решение. Промени в конституцията, взаимен контрол на властите, спазване на законите, разбиване на монополите, връщане на заграбеното. Исканията за промяна, рестарт и повече справедливост са ясни.
Само трябва да намерим хората, които да застанат зад тях и да работят за осъществяването им.

Когато ги получат - честни, неопетнени, образовани, застанали зад ясна програма за изпълнение, хората ще имат за кого да гласуват. Тогава изборите ще получат изненадващ завой. Изключените ще получат шанса да променят системата.

Щом трябва да играем по-техните правила, нека го направим. Вътрешни избори. Хора, избрани на местно ниво. Там, където всички се познават. Никакви централни изпълнения и парашутисти. Знаем по-колко мандата се отпускат за всеки район.

Избираемите места се разпределят с жребий. За да няма сърдити, мандатът им да бъде определен на две години. Тези, които не са влезнали, заместват първите след втората година. Първите си подават оставката, следващите в листата ги заместват.

Дали ще изберем правилните хора. Няма никаква гаранция, че ще ги открием. Важното е да има механизми за поправяне на грешката. Затова и първото нещо, за което трябва да се работи, е промяна на Конституцията.

Няма значение кой ще бъде пред банката в парламента. Той ще отстоява общи решения. Ще стои зад предварително съгласувани и одобрени от всички искания. А основните искания може да приличат на тези:

1. Променена Конституция с взаимен контрол на властите и издигане на принципа на 2/3 мнозинство при вземане на решения. (Президент, имащ право да връща закони, правителство назначено от президента, парламент, блокиращ решения на президента и правителството).

2. Независим граждански контрол избран на избори. (Нова институция, която да контролира останалите власти, имаща достъп до цялата информация, за да може да прави превантивен контрол, имаща право на законодателни инициативи и правото да поиска референдум. Сменяни чрез жребий всяка година от предварително избраните.)

3. Чести избори. (Всяка година се заменя 1/4 от парламента, на 2 година - президент, иска вот на доверие от народа, депутати, отзовавани при искане на 2/3 от гласоподавателите в избирателния район).

4. Съдебна система и справедливост - съдии, заменяни при искането на 2/3 от депутатите или при искане на 2/3 от съдиите. Прокуратура към Министерския съвет. Връщане на незаконно заграбеното и съд за виновните.

Незабавно прилагане на закона в бъдеще при подобни действия. Силна държава и отнемане на властта от мафиотските групировки. За целта са нужни чисти хора в полицията. Директен избор на директор на полицията в деня на местните избори.

5. Местни власти - повече независимост, повече пари, оставяни от данъците в общините. Кмет, общински съвет и гражданска квота, избирани на принципа за взаимния контрол приложен в централната власт.

Правилата за чести избори и вот на доверие важат и тук. Гражданския съвет има същите правомощия както този на централно ниво (превантивен контрол, законодателни инициативи и референдуми).

6. Пълна прозрачност (обсъждането на законите се прави в интернет и всеки може да дава предложения, всички договори и решения навсякъде в администрацията се публикуват и обсъждат предварително и са достъпни за всеки в интернет).

7. Ефективна администрация. Длъжности в администрацията и назначения чрез жребий на всеки 4 години - всеки, отговарящ на изискванията, може да участва в жребия и да опита да приложи идеите си на практика.

Въвеждане на системата за електронно обслужване на гражданите и фирмите и максимално улеснена процедура. Премахване на всички излишни, синекурни длъжности в администрацията. Премахване на всички нецелесъобразни такси. Взаимен контрол (директори, изпълнително бюро и граждани свързани в една система за контрол).

8. Разбиване на монополите - когато държавата реши, никой не може да я спре. Откупуване на всички тези компании и превръщането им в обществени компании е добро решение.

Механизмите за контрол за политическите власти важат и тук - избран и мениджър и управително тяло с взаимен контрол и комитет от граждани, контролиращ тях. Премахване на всички посредници. Никакви печалби на фирмите, работещи с държавата и не само над 10% (особено сферата на храните, лекарствата и други от първа необходимост).

9. Залагане на българското - може и да не харесваме Волен Сидеров, но той е прав за чуждите инвестиции. Печалбите изтичат в чужбина и за народа остават мизерните заплати. Инвеститори, оставени без контрол, се изкушават и нямат никакви скрупули. Добре е парите да остават в България и да движат българската икономика.

Слабите икономики не могат да се противопоставят на силните и отворените пазари работят в тяхна полза. Затова е нужен елемент на протекция. Оставени на произвола на свободния капитализъм без правила българските фирми винаги губят.

10. Справедливо заплащане - принцип 1 към 4 за минималните и максималните заплати да се приложи навсякъде в държавните предприятия и учреждения. Само за управителния съвет и мениджъра да важи принцип 1:8. Постоянно увеличаване на минималната заплата и пенсиите с процента на увеличаване на БВП на държавата.

Събиране на данъците, обстойно разследване на всички нива как се изразходва бюджетът на държавата. Първоначално увеличение на заплати и пенсии с всички пари, осигурени чрез прекратяването на кражби, монополи и невзети данъци.

Вътрешните избори и единната гражданска листа ще доведат до силно представителство на гражданите. Всички недоволни ще припознаят своите избраници. Те ще са гласували за тях на предварителни избори. На местно ниво ще са посочили хора, които познават .

Обединението е особено важно. Другият вариант - обезверени граждани. Доста от тях няма да гласуват. Крайните и нереалистични обещания ще вземат връх. В парламента ще има мнозинство от партии, обещаващи всичко, за да са там.

В крайния вариант "Атака" ще бъде първата политическа сила и в коалиция ще вземе властта. И представа си нямаме тогава какво ще направи Волен и докъде стига манията му, че е богопомазан, и че само той знае верните решения. Вече доста хора са му повярвали.

Времето на инициаторите на гражданските протести изтича. Свиканото Оборище трябва да създаде гражданско обединение , да приеме исканията си и да определи програмата, която ще следва. Няма друг вариант за промяна. Ще се играе по-техните правила.

#1 stizi 04.03.2013 в 10:33:19

Честно, вече взехте да прекалявате с безумията и тоталния популизъм. 99% от предложенията са повръхностни и безумни. Трябват ни малко партии, никакъв плурализъм и професионални политици. Това е. Какви са тези "неопетнените" и какви са тези година-две. Вие ако знаете, че след година ще ви съкратят от настоящото ви работно място, независимо от всичко, бихте ли си давали зор?

#2 Оня Дето Го Трият 04.03.2013 в 11:01:01

Я колко интересен материал: http://www.frognews.bg/news_52134/BSP_se_opitva_da_prevzeme_protestite/ Не се подвеждайте по заглавието, текста надолу е интересен Не го наричайте компромат, щото това не е нещо тайно. Всеки човек си има минало. Освен чисти политици ни трябват и чисти протестиращи, а тези явно не са. Отломки от БСП, отломки от Атака.....

#4 Предварителни избори 04.03.2013 в 18:13:43

Само дето никой не коментира най-важното в тази статия - предварителните избори. Вот народен - вот божи. Всеки може да се пробва и хората ще избират. Тогава вече официално ще имате хора избрани от гражданите, а не от партии.

#5 Предварителни избори 04.03.2013 в 18:36:16

А за честите избори според мен става въпрос за смяна на част от избраните парламентаристи. Примерно БГ се разделя на 4 и всяка година се прави избор в едната част. Частични избори, променящи конфигурацията и даващи одобрение за тях. Каквото и да си говорим взаимния контрол е единственото решение властта да не попадне 100 % в едни ръце. Но без промени в конституцията всичко написано е в сферата на фантазиите. Революции няма да има. Единствената легитимна възможност да ги дадат пълномощия за промени са изборите. Разделени в изборите и всичко се проваля.

#6 Предварителни избори 04.03.2013 в 19:37:20

Има хора, които са против мажоритарната система, но тя може да бъде пригодена в правилната посока. Едни избори в два тура, като във втория остават примерно първите 5 кандидата ще изхвърли тези, които са играли с парични ресурси, защото разумните граждани ще изберат правилния човек. А от тези 5 кандидата няма как да не попадне и някой честен човек. Идеята може да се приложи още на тези избори. Гражданите може да определят своите хора в предварителни избори и тогава внезапно партиите ще се окажат в тежко положение срещу Единна гражданска листа

#7 Предварителни избори 04.03.2013 в 19:48:32

Най ми харесва идеята за взаимен контрол в американската система. Когато си принуден да направиш компромис за да се вземе решение. В един момент го правиш, финтираш, лъжеш, но накрая всеки прави своите отстъпки и идеята се приближава на еднакви разстояния от всички заинтересовани. А когато се вкара още един контролиращ, неутрален орган защитаващ интересите на гражданите , имащ реални властови правомощия тогава играта се променя в положителна посока с още една идея. Колкото повече контролиращи, толкова по-добре. Честите смени са гаранция, че застояването на определена позиция няма да се превърне в бащиния. Отиваш там, вършиш си работата и си отиваш. Ако искаш да си полезен отиваш на друго място и използваш там талантите си. Няма застояване и трупане на власт и изгоди от нея. Формулата (ВЛАСТ1 контролира ВЛАСТ2) контролирани от ГРАЖДАНИ и всичко това с реални властови правомощия би свършило чудесна работа във всяка една структура на държавата.

#8 Протестирам-2 04.03.2013 в 20:57:34

То и сега си имаме професионални политици. 20 години с едни и същи муцуни. А за липсата на плурализъм видяхме какво стана в тези 4 години. Конституция, която разрешава властта да се съсредоточи в ръцете на един човек има нужда от промяна. Само дето тези дето се възползват от нея нямат никаква изгода от такива промени като взаимния контрол на властите. Още повече пък да позволят някакви граждани да имат достъп до цялата информация.

#9 Протестирам-2 04.03.2013 в 21:01:19

Предварителните избори разрешиха проблема на СДС през 1996 г. и предпазиха тази партия от участието с няколко кандидата в надпреварата. Всички партийци трябваше да се съгласят с вота на хората. А обединените сили на тогавашните демократи направо изметоха комунистите и обезмислиха редовните избори.

#10 Предварителни избори 04.03.2013 в 22:14:50

Как ще се осигурят общите решения ? Питането е резонно. Тези, които ще изберат своите представители ще изберат и какво да влезе в програмата за изпълнение. Всяко предложение получило повече от 30 % от гласовете влиза в листата с точки. За да се получи по-ефективно може да се изберат 5 от всички получили гласовете на 2 тур. Това ще са първите 5, които ще се изпълняват в приоритет.

#11 koya sam? 04.03.2013 в 23:12:49

За всичко може да се намери решение, стига да има желание. Но в сегашните политици не се вижда такова и това не е учудващо. Не е по техните правила. Те са за тяхното оцеляване и възпроизводство. Трябва да ги накараме да играят по нашите правила. Не се подлъгвайте по множеството статии и коментари към тях, които се пускат напоследък за да доведат до объркване на представите на хората и разединение.

#12 Предварителни избори 05.03.2013 в 08:48:10

С техните правила, по тяхната глава. Както те намират вратички в тяхна полза, така и всичко може да се обърне срещу тях. Подлъгването става в момента с всичките тези акции по разединяване на протестиращите. Егото на няколко човека идва в повече и от това може да пострадат всички граждани. Странно е, но в такива ситуации всичко зависи от малцината имащи активността и ползващи се с подкрепата на медиите.

#13 Оня Дето Го Трият 05.03.2013 в 09:38:03

Мразиме партиите. Незнам дали се усещат обаче, но господата протестиращи се превръщат вече в един също толкова неприятен сбор от хора (т.е. партия). За трета поредна сутрин гледам в сутрешния блок протестиращия бастун Янко Незнамсикой. Тая сутрин се караше с лидера на другите протестиращи - бетер Станишев и Бойко, почти едно към едно. Всяка сутрин на екран и едни и същи празнословия....

#14 Предварителни избори 05.03.2013 в 11:44:00

И аз имам същото чувство. Когато си повярваш повече от необходимото, започваш да вършиш глупости. Забравиха за какво тръгнаха да протестират. Как ще я променят тази система, когато се държат точно като онези срещу, които се борят. Затова , ако ще има такава гражданска листа трябва да има предварителни избори и то по-места за да отсеят доколкото е възможно хората с голямо его.

#15 Предварителни избори 05.03.2013 в 13:05:29

Идеята за предварителните избори може лесно да се осъществи в интернет. Има подобни системи и с подходящо информационно обслужване от граждани за да има контрол. Макар, че на местно ниво оффлайн варианта си е по-приложим.

#16 Предварителни избори 05.03.2013 в 19:54:56

И сега какво се оказа - протестиращите си искат разни неща, а никой не ги слуша. Разпуснаха парламента и ще има избори. Сценария се задейства както е написано в статията. Вече са в техни води, знаят как се правят избори. Ако успеят и да отстранят най-сериозния си противник - обединената гражданска листа значи са си постигнали целта на 100 %. Както и да я мислим единствената алтернатива са предварителните избори, които да изберат представителите на гражданите на тези избори. Единствените представители, не разпокъсани на 10 места. Там на местно ниво, където всички се познават. Часовникът започна да отброява тези 60 дни.

Новините

Най-четените