Писмо до бъдещите студенти

Когато днес ви пиша, бъдещи студенти, аз съм трети курс в най-добрия университет в държавата. Годината е 2012-а.

Ако вие не знаете за съществуването на този университет, значи проблемите, за които сега ще ви говоря, са останали неразрешени. Ако обаче той все още е най-добрият, е имало успех.

След две седмици, колеги, започват ежегодните преяждания в СУ. Първите започват в края на януари, а вторите в средата на юни.

Тогава, ние, сегашните студенти, засядаме в мъченическата позиция да прочетем максимален брой научен материал за минимално време, като пропорциите са магически - 300 стр. за 1 ден, 1000 стр. за 2 дни.

Дано се учудвате, мили колеги, защото само учудването ще ви спаси от потъването в границите на простотията, аномията и безгласието. Ние за жалост тук, засега, сме се закрепили спасително именно към тях. В голямата си част не се учудваме защо библиотеките не работят след 20 часа, защо са пълни само през сесията, защо сме неспособни да си намерим приятна работа, защо не успяваме в живота.

Ще сгрешите обаче, колеги, ако посочите сегашните студенти като виновни.
Всъщност, ние сме продукт. Ние сме научени да действаме по определена система, в която самоинициативността е издигната в облаците. И неслучайно е именно там, защото нямаме криле, така поне ни казват, оставаме на земята и се боричкаме с келепир.

Колеги, в бъдеще се надявам да разберете какво стои зад думите творчество, креативност, работоспособност, движение. А не противоположните им, които изграждат днес нашите ламаринени граници - наизустяване, преписване, мързел, застой.

И искам да ви напомня, колеги, че ако вие сте антипод на нас, то ще бъде, защото сте обучени от антипод на нашата образователна система. А тя, нашата, колеги, се отличава с това, че студентът разчита най-вече на своя късмет, отколкото на работата през годината.

Аз силно се надявам, че вие няма да имате никаква представа какво се крие зад думата "сесия" и се извинявам, ако сега я научавате от мен. Извинявам се, защото тя е догма. Тя те затваря, ограничава, заглушава. Показателно е, че излезлият от нея е един и същ с останалия на поправка във всички аспекти, дори в късмета... да му се падне един от петте въпроса, които е научил; да препише, без да бъде видян; да спечели преподавателя с мили очи; да уцели в добро настроение изпитващия...

Днес, колеги, ние смятаме, че има една заслужена цел. Да превъзпитаме консервативните ядра в българското висше образование, защото се отвращаваме от възможното му загиване.

Бъдете наясно колеги, ако състоянието на образованието е същото като тукашното описание, към какво ще бъде нужно да се насочите:

- премахнете сесията, за да не консумирате прекалено много информация за прекалено малко време

- предложете да бъдете изпитвани през цялата година, за да докажете достойните си качества

- предложете работите, върху които сте изпитвани през годината, да бъдат такива, че да обслужват творчеството

- направете библиотеката си денонощна, защото ще ви бъде нужна през цялото обучение (тя ще стане вашето студентско, обществено място: там ще се четат, обсъждат и раждат идеите)

- не губете под никакъв предлог своята личност и своето лично мнение, защото страхът и срамът са качество на губещите

И запомнете, колеги, че победите, които ще постигнете във вашето образование, са победи на всеки един студент. Победи, които трябва да ви подсещат винаги, когато някой пишман журналист или политик, ви обобщи като пияници, развратници, използвачи, безделници или ТЕЖЕСТ на държавата.

Отстоявайте вашите чест и достойнства. Държете умовете си будни не през 20 дни от годината, а ежедневно. Бъдете нащрек за неуредици и не забравяйте, какво се крие зад думата "студент" в историческия речник: САМОСТОЯТЕЛНОСТ, РЕШИМОСТ, ЕНЕРГИЯ, ТВОРЧЕСТВО, БУНТ!

Поздрави
Един Студент от СУ

10. 01. 2012 г.

#1 pepi_pie_capi 13.01.2012 в 09:16:10

Тогава, ние, сегашните студенти, засядаме в мъченическата позиция да прочетем максимален брой научен материал за минимално време, като пропорциите са магически - 300 стр. за 1 ден, 1000 стр. за 2 дни. ------------------------------------------------------------------------------------------------------- ха браво бе! през семестрите седите и си бъркате в носовете и ходите по баровете и като дойде сесията мрън мрън 4356544стр. за четене за 2дни! Ми ако си налягахте парцалите и слушахте лекциите щеше да ви е по-лесно! МЪРЗЕЛИ!!! Все друг ви е виновен!!!!!

#2 Оня Дето Го Трият 13.01.2012 в 09:38:55

"...аз съм трети курс в най-добрия университет в държавата..." Добър си и ти наистина - успя да ме откажеш още на първия абзац... А на тоя точно университет само местоположението му е добро. Останалото са само претенции... Знаем ви що за стока сте

#3 trellian 13.01.2012 в 10:22:43

да де, но да стимулират студента да полага системен труд и да получи сериозна подготовка, е работа на преподавателите, а тя би изисквала много повече работа от тях, би изисквало също така и високо НИВО, каквото повечето нямат, къде по-лесно им е да четат цяла година лекции, писани през 69-та година, в които цитатите от Маркс и Ленин са сменени с такива от Аристотел или Нютон, а иначе съдържанието е все същата боза

#4 Bobby_gBG 13.01.2012 в 10:22:45

Всъщност добрия метод за действие е друг - видях го в магистратурата. 3-4 седмици дадени само за един предмет - лекции, упражнения, всичко. След което следва изпита. Само по 1 предмет. Няма сесия. А след това се почва със следващия предмет. С неговия изпит. И като свърши семестъра - има поправки за провалилите се.

#5 orca 13.01.2012 в 11:26:50

Автора очевидно е интелигентен човек. Тезата му е адекватна. Само съветите не ми се виждат правилни. Този проблем се решава с възпитанието в къщи и с изграждането на мирогледа, силата на духа и научаването на децата да бъдат организирани и с подредени цели в главата. Също така следва те да бъдат научени да са трезво гледащи към резултатите си, и винаги вярващи в собствените сили. А този, според мен, този най-добър университет, все още, ако е на грешен път сам ще се прецака. Просто всички ще учат в чужбина, а той ще остане в историята. Макар, че има родолюбци като Кирил Петков и компания, който правят много за него. Например Харвадската програма, която прави добро име на учебното заведение и залага нови норми на обучение и подход към образованието. С една дума, автора, е искал да привлече внимание върху себе си, и мисля, че е успял с тази добра статия. Но проблемите посочени в нея са проблеми на отделната личност. Защото истинската промяна към добро, идва от най-малката единица на обществото – всеки от нас. Ако се чувстваме такива. Между другото познавам много възпитаници на този университет, които са изградили чудесни кариери, и живеят много добре в България. Така, че според мен кандидатствайте спокойно, и учете както трябва, уважаеми кандидат-студенти.

#6 е2 13.01.2012 в 11:49:41

Ще сгрешите обаче, колеги, ако посочите сегашните студенти като виновни. Всъщност, ние сме продукт. --- Продукт. Суб Продукт. И в най-закоравялата система има възможност за инициатива. Сами сте си виновни,

#7 Theodora 13.01.2012 в 11:50:53

"премахнете сесията, за да не консумирате прекалено много информация за прекалено малко време" Ами възприемайте информацията през целият семестър, а не за 2 дни между изпитите. pepi_pie_capi добре го е казала То от толкова информация за два дни, после като знания, нищо не остава...а се чудим..защо сме такива "специалисти". И това, че библиотеките не са денонощни, не значи, че не работят през цялата година.

#10 Оня Дето Го Трият 13.01.2012 в 12:42:26

Пич, остави ги студентите. Студентите навсякъде са еднакви (редови българчета да приемем). Обаче да ми почваш текста с "най-добрия ти университет", като освен претенции и помпозност тоя точно университет надали бълва друго...... аааайде моля ти се Най-добър е само щото се намира в центъра мен ако питаш.... а до другите се ходи още половин час с 280

#11 orca 13.01.2012 в 14:49:14

Личностите се самоизграждат подпомогнати от най-вече от семейството и кръга хора, в който се живее. Аз наистина смятам, че не може да се разчита на промяна свише, която е зависима от политици, в 90% от случаите без ценностна система.

#12 Borracho 13.01.2012 в 14:52:21

Като взема властта ще издам закон за "студйентити" - ще полагат общественополезен физически труд ако имат отсъствия от лекции. Разбира се образованието ще е безплатно.

#14 koce 13.01.2012 в 16:33:24

Проблемът е правилно диагностициран - имитация на образование, архаична система на преподаване и изпитване Но всъшност този проблем има по-дълбок корен - липсата на конкурентен пазар на труда. Ако имаше нормален пазар на труда с подбор по атестации на университетите... тогава всеки университет ще положи усилия за по-качествена работа. Сега обаче ректорите се интересуват само от субсидията, а тя не зависи от резултатите А студенте се интересуват само от дипломата, без да искат качествено обучение, защото пазара не го иска от тях Друг е върпоса с тези, които искат да работят навън - в истинска пазарна среда. Но те разбира се учат в истински университети, иначе нямат никакъв шанс с чалгаджийнисте от бг висшето образование

#15 qwe-2 13.01.2012 в 17:29:20

Оня Дето Го Трият, ако толкова знаеше за СУ, щеше поне да знаеш, че на мястото, за което говориш се намират само ректората и някои от факултетите. Който плюе СУ нека каже какъв университет е завършил, където всичко е наред.

#18 Копче 13.01.2012 в 18:14:42

Софийския напоследък доста го плюят, явно има защо. И аз се колебаех дали да вляза там, но все пак избрах сегашния ми университет, където уча същата специалност, каквато има и в СУ, за същото време, но като завърша ще бъда инженер, а СУ я нямат тази опция.

#19 Оня Дето Го Трият 13.01.2012 в 19:47:30

@qwe МЕИ (ТУ) съм завършил и не ми е някаква особена гордост, за разлика от възпитаниците на Северозападния, Югоизточния и Софииския университети, които под път и над път с това се тупат в гърдите. Тоя па даже още на втория ред в статията си го написал А колкото до МЕИ-то, къде на майтап, къде наистина, но имаше една дума, че: в МЕИ се учи, на другите места се следва!

#20 Копче 13.01.2012 в 20:16:40

Лектор в УНСС пише по дъската и обяснява : " Колеги , това е интеграл, в СУ ги учат , а в ТУ даже и ги решават ! "

Новините

Най-четените