Полека-лека имунизационната кампания се задвижи, стимулирана от въвеждането на зеления сертификат. Доста хора обаче казват, че ваксината срещу COVID им е противопоказана и/или лекарят им ги съветва да не си я поставят.
Факт - няма медикамент без противопоказания, включително която и да е ваксина.
Но лекарите в България обичат да се презастраховат и особено в първите месеци след одобрението на ваксините срещу COVID-19 предпочитаха да не насърчават прекалено пациентите си да се имунизират.
Но вече е октомври. Натрупаха се предостатъчно данни за евентуалните странични ефекти на ваксините и може би е време най-накрая да видим какви са официалните предупреждения за противопоказания за ваксинация. И да ги приемем за чиста монета.
Противно на "една жена каза", листовките и кратките характеристики на четирите ваксини, разрешени за употреба у нас, дават изключително малко противопоказания за поставянето им. А това е официалната, регулаторно одобрена от Европейската агенция по лекарствата информация, на която разчитат и самите медицински специалисти.
Единствените пациенти, които изрично не бива да се ваксинират срещу коронавирус, според официалния у нас сайт по темата - coronavirus.bg, а и според листовките на ваксините, са тези с тежка алергия към компонент на ваксината, като под тежка се разбира анафилаксия или такава, която изисква медицинска намеса.
Другите, които не могат да се ваксинират, са тези, които в момента са в изолация или имат симптоми на COVID.
Препоръките относно това кой трябва да се ваксинира с повишено внимание и след консултация с лекар за обсъждане на ползите и рисковете са за:
- Хора, които са имали тежка алергия към някоя ваксина или към инжекционен лекарствен продукт
- Бременни и кърмещи
- Пациенти с имунокомпрометиращи заболявания
- Пациенти на терапия с антикоагуланти
Повишено внимание се препоръчва и при:
- Хора с тежки алергии към различни от ваксина или инжекционно лекарство съставки, като те следва след имунизация да останат под медицинско наблюдение в продължение на 30 минути.
- Хората, които наскоро са боледували от COVID и са били лекувани с антитяло-базирани терапии като моноклонални антитела или реконвалесцентна плазма, трябва да изчакат до 90 дни след лечението, за да бъдат ваксинирани.
- Хората под карантина заради контакт със заразен от COVID.
- Тези, които са получили друга ваксина трябва да изчакат поне 14 дни, преди да получат ваксина срещу COVID. За тях важи и обратното - при поставена ваксина срещу COVID, те трябва да изчакат най-малко 14 дни преди друга имунизация.
Малко по-детайлно са описани препоръките и противопоказанията в листовките на самите ваксини.
За препарата на Pfizer се препоръчва да не се прилага при алергии съм някоя от съставките, например холестерол, калиев хлорид, калиев дихидрогенфосфат, натриев хлорид , динатриев фосфат дихидрат, захароза, и да се отложи при хора с висока температура.
При пациенти с тромбоцитопения, нарушения на кръвосъсирването или хемофилия и на антикоагулантна терапия, ваксината трябва да се прилага внимателно заради риска от кървене при образуване на синини след интрамускулна инжекция. Но не е противопоказна.
Консултация с лекар трябва да направят хора, които някога са припадали след инжекция с игла.
При имунокомпрометирани пациенти ефикасността на ваксината може да е по-ниска. Затова е и препоръката от производителя тези хора да се посъветват с лекар - за да се прецени спрямо състоянието им кога е най-удачният момент за иглата. Това са например пациенти с HIV, или които приемат лекарство, като кортикостероид, имуносупресор или противораков препарат, което повлиява имунната система.
Това не прави ваксината противопоказна, а просто хората с компрометирана имунна система може да не изградят достатъчно добър имунитет след имунизацията. Например при хора на химиотерапия ваксинацията трябва да се прецени спрямо курса и да се направи в момент, в който кръвните показатели на пациента го позволяват.
Добре е да се каже на този, който поставя ваксината, и за други лекарства, които приемате - като например бета блокери, тъй като ваксината може да повлияе на начина им на действие и обратното - те да влияят на този препарат. Приемът на лекарства обаче не е противопоказание.
Принципно същите са и препоръките за ваксините на Moderna, AstraZeneca и Janssen.
AstraZeneca ваксината - освен в горните случаи, не трябва да се прилага и при хора, при които е имало образуване на кръвни съсиреци, придружено с нисък брой на тромбоцитите в кръвта (синдром на тромбоза с тромбоцитопения) след предишна доза Vaxzevria. Това важи и за хора с диагноза синдром на нарушена капилярна пропускливост (състояние, причиняващо изтичане на течност от малките кръвоносни съдове).
Производителят съветва да се направи консултация и при хора, при които след приложение на Vaxzevria са развили синдром на Гилен-Баре.
При ваксината на Janssen важат подобни противопоказания като при тази на AstraZeneca, като в листовката се препоръчва консултация с медик и при хора с рискови фактори за образуване на кръвни съсиреци във вените.
По отношение на изчакването след преболедуване, официалните препоръки, според данни от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, са, че прекаралите коронавирус трябва да се имунизират между 90 и 180 дни след оздравяването.
Хората с антитела пък могат да се ваксинират без да чакат повече, стига да не са имали инфекция в скоро време.