Понеже обществото слага знак за равенство между щастието и младостта, сме склонни да мислим, че тъгата, тихото отчаяние и безнадеждността са неизбежни спътници на остаряването. Обаче не непременно е така. Поне не навсякъде по света.
Там, където ще ви отведа сега, смятат, че ако изпитваш горните "симптоми", не е защото остаряваш, а просто защото живееш по погрешен начин. Там се ръководят и живеят според правилото, че ако младостта е дар от природата, то остаряването е форма на изкуство. Затова и са успели да превърнат всяка човешка възраст в шедьовър...
"Там" е Скандинавия.
Разбира се, перцепцията за "красиво остаряване" е крайно субективна и е трудно да се приведат доказателства за това, че някои нации остаряват като Джордж Клуни, а други - като Кийт Ричардс. Затова и ще говоря само от лични наблюдения, със стопроцентната валидност на които не ангажирам никого.
От време на време ми хрумва да пиша такива текстове не с цел да натяквам, че еди-къде-си е по-хубаво от тук, а за да може (ако изобщо може) да накарам трудно податливия на побутване и промени български мастодонт да почерпи поне малко положителен know-how от други нации, за да подобри живота си.
Така че на тези, които искат като Богдана да остаряват "бавно, неусетно почти", предлагам моя Топ 5 на факторите, които са залегнали във формулата за дълголетие и младоликост на скандинавските нации.
"...Както слънцето и въздуха за всяко живо същество"
Георги Димитров беше използвал тази аналогия по отношение нуждата от българо-съветската дружба. Сега, дали тази нужда е била (и остава) толкова фундаментална е спорно, но от чисто биологична гледна точка твърдението, че човек не може да живее без слънце и въздух, е абсолютно неоспоримо.
В България имаме много слънце и малко чист въздух, докато в Скандинавия е точно обратното. Иронично е някак, че липсата на достатъчно слънчеви часове през годината, заради което хората там, макар и свикнали на ДНК ниво към тъмнината и студа, неизменно страдат, е една от причините за липсата на бръчки след 40-годишна възраст. В страни, където климатът е по-топъл, хората по правило изглеждат по-възрастни в сравнение с техните връстници в страните с по-студен климат и това е така заради ефекта на фотостареенето на кожата.
Друг е въпросът, че дори когато се пльоснат да се пекат по плажовете на Тайланд, Испания и Гърция, скандинавците използват с кофи слънцезащитни средства с висок фактор, защото от малки им е набивано в главите, че светлата и по-правило по-суха кожа, каквато е тяхната, е по-податлива на увреждания в резултат на излагането на UVB лъчите.
Здрав дух в здраво тяло
Aко бях американски рапър (или нашенския 100 кила) и трябваше да презентирам в едно изречение този фактор от списъка си, щях да кажа така: "Working out is the sh*t, man!". Демек, ако искаш да си куул в Скандинавия, ходиш на фитнес. Тичаш. Плуваш. Караш колело. Ходиш на хатха йога.
Физически занимания от типа "извеждане на кучето пред блока да се изходи" и "балансиране на три латета и две мусаки от заведението отсреща до офиса" не се броят. Скандинавците не спортуват, за да отслабнат, а защото това е неизменна и неподлежаща на обсъждане, мрънкане и компромиси част от концепцията им за добър живот.
На тези, които не спортуват без основателна причина, се гледа с осъдително порицание, което, макар и мълчаливо, е по подразбиране. Разбира се, няма да ти кажат в прав текст, че си се разплул след празниците и че имаш спешна нужда да си подновиш картата за фитнеса, но ще го направят под формата на "Казвам ти, щерко, сещай се, снахо".
Обществото ти внушава чувство за вина, задето си физически неактивен. Неполагането на грижи за здравето се счита за антисоциално поведение, защото е предпоставка да натовариш системата на здравеопазването със своите болежки.
За жалост съм забелязала, че този тип здравно-превантивна политика не работи особено успешно върху някои емигрантски общности (включително българската), представителите на които са свикнали след определена възраст да се предадат без бой на пандишпана и гравитацията, мислейки си, че това е нормалният ход на нещата.
Ти си това, което ядеш
Скандинавският тип диета, която е доказано добра не само за околната среда, но и за поддържането на здравословно тегло, е залегнала в основата на много техники за самоусъвършенстване и TED-разговори на тема "Бъди своята по-добра версия - с помощта на херинга и кисели краставички".
Шегата настрана, нордическата диета отдавна си е спечелила славата на такава, която поддържа тялото във форма, а кожния тургор в нормални граници. Тайната е проста: хората в тази част на света ядат изключително храни, които са расли на място - независимо дали на корен, или на кокъл.
Да се консумира хубава, органична, здравословна храна се рекламира също толкова настоятелно, та чак до степен на досадност, колкото в други, не толкова заинтересовани за общественото здраве страни, се рекламира двоен, пластмасоподобен чийзбургер и ронливи бисквити с нулева хранителна стойност, които ако не ядеш сега, гориш.
В Дания например от години органичното фермерство и производството на органични продукти се поощрява и подпомага финансово от политически партии, общински власти и неправителствените организации.
Ефективният държавен контрол върху цялата хранителна верига - като се почне от оценяване качеството на почвата, в която е боцнато зърното, до хляба в кошницата на крайния потребител, е направил на практика невъзможна продажбата на продукти със съмнително качество.
Освен контрол върху храните държавата упражнява своеобразен контрол и върху консумацията им. Училищните власти в Дания съблюдават стриктно теглото на децата в подрастваща възраст и когато забележат отклонения от нормата, родителите биват привикани на "разяснителен" разговор. Освен това в училище oще от пети клас децата се учат да готвят като паралелно с това научават защо е важно да избягват сладкишите и пърженото, както и други важни факти за здравословното хранене.
Възрастта е просто число
В Скандинавия грижата за физическото и психическото здраве на възрастните хора е държавен приоритет. За разлика от България, където да се окажеш в социален дом след пенсионирането е синоним на унижение, страдание и страх, там на социалния патронаж във всичките му форми (осигуряване на безплатен транспорт, организиране на различни спортни и социални занимания, доставка на храна, почистване и пр.) се гледа като на заслужена награда, съпътстваща този етап от житейския път на човека.
Всъщност скандинавците с нетърпение чакат да излязат в пенсия, защото тогава наистина могат да се разпищолят. И много моля, не им водете внуците да ги пазят, понеже те са прекалено заети с други неща, най-вече със себе си, за да се занимават с децата на други хора, пък били те и собствените им синове и дъщери.
На възраст когато българският пенсионер вече не вижда нищо хубаво в тоя свят освен турските сериали и електронните апарати за мерене на кръвно, скандинавските все още работят, пътуват по света, спортуват.
И не, 83-годишната кралицата на Норвегия Соня, която кара ски и изглежда като холивудска актриса в официална рокля, не е изключение. Просто тя е една от многото некороновани свои сънароднички-наборки, които са в толкова добра форма, че могат да издърпат цял локомотив със зъби.
Шегувам се, разбира се. Но донякъде и не се шегувам.
Don't worry, be happy
"Тежко, тежко! Вино дайте! Пиян дано аз забравя..."
В пълен противовес на потискащия призив на поета, прозрял още преди 150 години истината за връзката между стреса, лошите навици и ненавременното състаряване, в Скандинавия са си измислили други поводи за пиянство, които далеч не са толкова мрачни.
Всеизвестен факт е, че прекомерните грижи, притесненията и стресът състаряват. А ако те са сведени до минимум, септември ти е май... дори когато е декември. Когато ти поднасят на тепсия качествено и безплатно здравеопазване, социални помощи за безработица и нетрудоспособност, високи пенсии и ти гарантират перфектен баланс между работа и свободно време, как изобщо да се изцепиш със сърцераздирателен рев: "Че тоя живот живот ли е!".
Не че механата е лошо място, където да се бориш с личните си демони и други гадини, които съсипват човешкия дух и тяло, обаче друго си е да идеш в един ресторант със звезда Мишлен на съботен брънч с приятелки, за да го правиш...
Какво да измисля като заключение? Може например това: че хората по северните географски ширини са младолики и живеят по сто години заради ниските температури, консумацията на органични прасета и още по-органични броколи, заради спорта и спокойния начин живот.
А и заради гените. Ще кажете, ами и нашите гени са си топ - я вижте последните снимки на Андреа от Бодрум - евала направо! И ще се съглася с вас.
Само че статията носи заглавието "На 65 като на 35". А Андреа Е на 35.