"Обичам да си плащам данъците" - това е фразата, която ще чуете от малко българи и изобщо от хора по целия свят. Изключение от това правило правят шведите. Те са шампиони по плащане на данъци и такси навреме, а шведската система за събиране на парите е институцията, която се ползва с най-голямо доверие в страната.
"Получаваме много срещу парите си - здравна грижа, библиотеки, пътища. Дори не се замисляме колко са високи данъците, защото системата работи отлично. Получаваме това, за което плащаме", казват гражданите на една от страните с най-висок стандарт на живот по света.
Именно философията, че навременното плащане на данъците им осигурява хубав живот, задвижва самосъзнанието на гражданите, смята социологът Ида Норбег. Не може да очакваш, че държавата ще се подобри с минимални средства. Затова по-голямата част от шведите одобряват изградената система за събиране на данъци и такси.
Облагането в Швеция е прогресивно, което означава, че хората с най-високи доходи плащат най-високи данъци. Най-голям дял от събраните пари отиват за образование, здравеопазване, детски градини и социална подкрепа за родители с малки заплати.
С парите от данъци Швеция е осигурила редица блага за родителите и децата като ниски такси за детските градини, безплатен обяд в училище.
Там всяко дете има право на детска градина веднага щом навърши 18 месеца, а максималната годишна такса е 150 евро. Останалите разходи се покриват от държавната хазна. За сравнение таксите в детски градини в България за деца между 3 и 5 години е 600 лв. годишно или грубо 300 евро.
"Швеция е чудесна страна за отглеждане на деца", казва Кристофър Блидберг, който работи в голяма електрокомпания в Швеция. 39-годишният мъж се е възползвал от бащински отпуск в продължение на 11 месеца.
"Всички в компанията реагираха положително. Това, че излязох в отпуск по бащинство, със сигурност няма да навреди на кариерата ми", смята той.
Страната може да се похвали и с това, че образованието е напълно безплатно. Учениците получават безплатно дори учебни помагала, химикалки, тетрадки, книги, а до 10 клас и картата за местния обществен транспорт е безплатна. Възможностите за образование са така изградени, че нито едно дете да не остава извън училище заради социалния си произход.
Шведското правителство предлага и безплатна помощ за деца в нужда или при въпроси относно здравето, секса и любовните взаимоотношения.
Държавната политика спрямо обществените средства е осигурила и още нещо: родителите имат повече време за децата си, въпреки че работят. Те могат да излязат в платен отпуск по майчинство/бащинство в продължение на 480 дни. През това време имат право на 80% от заплатата си. Много компании обаче доплащат до 100 процента през първите шест месеца.
Ако пък детето е болно, заплатата не се изплаща от работодателя, а от социалното осигуряване - родителят има право на 120 дни платени болнични годишно на дете.
Здравеопазването е и второто най-мащабно перо, към което отиват парите от данъци и такси. Здравните вноски на населението се покриват изцяло от държавната хазна.
Болшинството от болниците са държавни, като във всеки регион има окръжна болница и в зависимост от територията - районни.
Клинични пътеки под формата, която познаваме, няма - всеки лекар може да прецени колко време и как трябва да бъде лекуван пациентът. Има единна електронна лекарствена система, като всеки пациент може да получи лекарствата си във всяка аптека (основно държавни) срещу лична карта. При надхвърляне на годишна сума за лекарства в размер на 1800 крони (около 360 лева) те стават безплатни.
Но означава ли това, че всичко в страната на Астрид Линдгрен върви по мед и масло? Съвсем не. Пред тях стоят проблеми с емигрантите, климатичните промени и нарастващата престъпност сред младежите.
Самите шведи обаче са настроени позитивно за бъдещето, защото вярват, че са открили рецептата за успех с трудностите и имат пълно доверие, че властите правят най-доброто с техните пари.