Ноември вече дойде, парното потече, времето постепенно ще се разваля. Кой обаче да очаква, че вместо дъжд или сняг ще валят пари под формата на бонуси? Е, не за всеки, разбира се. Но за 635-те служители на Търговския регистър се намериха едни почти 600 хиляди лева за разпределяне.
Повечето от тези пари вероятно ще идат за терапия - я психо, я шопинг, за да се отърват тези хора от спомените за шегите, подигравките и обидите по техен адрес, когато Търговският регистър се срина и за няколко седмици сериозно усложни "живота" на българския бизнес.
Но да не си позволите да се възмутите от този бонус – регистърът може и да не е бил онлайн, но служителите са били на линия. Това, че виновниците за срива не са получили бонуси, трябва да успокои всички страсти по казуса, както и да прескочи логичния въпрос: "А защо те още работят в Агенцията по вписванията?".
В общи линии кой каквото и да ви говори, тази седмица отново става дума за пари. Нови протести? Естествено, че са замесени финикийски знаци...
Искрата на недоволството дойде от най-болезнената тема – цената на бензина - и запали протестния двигател на българското общество. Deja-vu.
Протестите за горивата не постигнаха нищо повече освен поредната (трета) проверка на пазара на горива от страна на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Както историята учи, най-вероятно ще бъде установено нарушение, няколко представители на бранша ще бъдат плеснати през ръцете, ще се извинят, а след време сигурно пак ще започнат да пипат както не трябва. И така до следващото "Тая кола на гръб ли я да я нося?" и "Няма да плащам за вода в бензина!", четиресет и четвърта поредна проверка на КЗК и т.н.
Същевременно се завихри силно запалим и потенциално взривоопасен спор около предложението за нова система за определяне на рисковата премия за "Гражданска отговорност". Идеята е, че автомобилите носят кармата на предния си шофьор-пакостник, а заради техните гафове следващият водач, със "Златен талон" или не, ще плаща по-скъпа застраховка.
Бонус (в администрацията) да има, ама повече малус, нали...
В общи линии ситуацията е "Шофьорите така и така са недоволни, дайте да им сипем наведнъж всички лоши новини". Да, обаче ако теми като парите за деца с увреждания и НИМХ в БАН ли да е, или да не е в БАН, вадят по улиците само пряко засегнатите, горивото касае почти всяко семейство.
Както виждаме, много шофьори са готови да горят такова, за да отидат с колите си да протестират срещу високата му цена.
Цветан Цветанов коментира, че "няма обществено настроение за предсрочни избори", но същевременно сякаш се налива още нафта в огъня и нищо чудно ситуацията скоро да се промени.
Транспортни мъки има и омбудсманът Мая Манолова, която остана без шофьор и автомобил от Националната служба за охрана (НСО). Слави Трифонов веднага предложи такива на Манолова, но това не е "Да возиш мис Дейзи", а съвсем друг филм. Омбудсманът тръгна сред народа - качи се в автобус, после във влак, маршрутките и те се готвят.
Добрата новина е, че влизането на български политик в превозно средство от обществения транспорт не доведе до обръщане на полюсите на планетата и страховити природни бедствия.
До това доведе рекламата на Студентската телевизия с Башар Рахал и секретарката Цвети. Оказва се, видиш ли, че масово хората в България са оперирани от чувство за хумор и просто не са хванали сарказма в този клип за 50 лева. Как да го хванеш, като бяга като секретарка от шеф?
Тази реклама едва ли ще излъже някой студент да се яви на кастинг за телевизията, но поне даде нещо, по което да се плюе във Facebook, че от плочките мина доста време.
И като стана дума за типично български мемета, Гинка-от-Пазарджик-Върбакова отново влезе в новините. Докато ВАС и КЗК умуват как да не допуснат сделката за продажба на ЧЕЗ на "Инерком", ЧЕЗ вече отвори врати за "Инерком" в ръководството на българския си бизнес. Под условие. Скоро ще им надпишат и паркоместата пред офиса си, под условие.
"Кучетата лаят, а керванът си върви" започва да звучи все подходящо за тази ситуация, като е интересно дали съдът накрая няма да отмени решението на Комисията и да отсъди "Продавай под условие!".
И нали взе да застудява, тема отново стана и имунитетът. В случая с шестима депутати - от БСП, ГЕРБ и "Воля" - тяхната тревога в тази насока не е някой вирус, а разследванията на прокуратурата.
Те са за какво ли не - от пране на пари, през укриване на данъци и безстопанственост до рекет, т.е. отново все за пари става дума. И макар тези подозрения тепърва да трябва да бъдат доказвани, на дневен ред идва въпросът на какъв принцип се пълни Народното събрание - от различни избирателни райони или целта е да се попълнят всички възможни състави на Наказателния кодекс?
За финал, една утешителна новина за онези петима студенти в страната, които се чувстват гузно, когато преписват на изпит: не сте сами! Ректорът на ТУ-Варна ще бъде отстранен заради доказано плагиатство на трудовете му за степента "доктор на науките" и "професор".
Че преподавателите във ВУЗ-овете у нас трябва да говорят на един език със студентите си е факт, но това вече е малко прекалено. Здраве да е, поне не е преписвал от Wikipedia...