Ако ви се ходи на екскурзия в чужбина, но не много далеч, то Гърция е подходящо място - исторически и природни забележителности, красота и туристически приключения.
Но ако целта на почивката ви е да отидете на море, то за какво ви е да ходите в Гърция, при условие че и у нас има достатъчно прекрасни райски местенца, които са почти непокътнати от огромните строежи, типични за по-популярните ни курорти?
Ето седем реални причини, поради които да изберете море в България вместо в Гърция това лято.
1. Почивката в България е близо два пъти по-евтина
Понякога и в Гърция се намират доста изгодни оферти, при това в много приятни семейни хотелчета. Но да намерите нощувка в двойна стая за под 40-50 евро в силния летен сезон в Гърция е почти напълно невъзможно. Докато у нас нощувката в двойна стая почти винаги излиза близо два пъти по-евтино, отколкото в южната ни съседка.
Дори и да намерите хотелска стая или апартамент на прилична цена в Гърция, то със сигурност всичко останало (посещението на ресторант или клуб, всички видове забавления и удоволствия, пазаруването на храна и напитки) ще ви излезе поне двойно, а нерядко и тройно по-скъпо, отколкото в България.
Причината за това е, че стандартът на живот в Гърция е по-висок, отколкото този в България. Съответно и всички цени са също значително по-високи.
Туроператорите, които предлагат евтини почивки в Гърция, разбира се, не предупреждават своите клиенти, че цените на всичко в летните гръцки курорти са идентични с тези във всеки западноевроейски курорт. Но това често може да се окаже неприятна изненада за онези, които вярват, че морето в южната ни съседка ще излезе колкото това у нас.
Разбира се, и в българските морски курорти цените на всичко обикновено са завишени с около 20-30 процента. Но в никакъв случай у нас не е толкова скъпо, колкото в гръцките курорти.
2. Морето у нас не е толкова солено, колкото в Гърция
Случвало ли ви се е да излезете от морската вода и цялото ви тяло да е покрито със следи от сол? Обикновено това се случва, когато сте стоели по-продължително време на плажа в Созопол или другаде на нашето море. Когато излезете от водите на Егейско море солта по кожата обикновено е много повече.
Разбира се, солеността на Егейско море не може да се сравнява с тази на Мъртво море в Израел, но със сигурност тя е по-висока, отколкото тази на Черно море. Докато средната соленост на Черно море е под 2%, тази на Егейско море е около 4% - тоест два пъти по-голяма.
Морската сол не е вредна за кожата Ви, но може да предизвика чувство за дискомфорт, особено ако имате дори и малки наранявания по нея.
3. Няма да чакате на границата
Преминаването на българо-гръцката граница обикновено става бързо. Но понякога, особено когато наближават национални празници и летните отпуски, често се случват дълги задръствания, като чакането може да продължи понякога и 2-3 часа. А това без съмнение е време, за което със сигурност ще сте преполовили пътя от София до Синеморец.
Особено неприятно е чакането на границата в разгара на летните жеги, когато термометрите в региона всеки ден отчитат над 35 градуса, като нерядко може дори да ви прилошее. Ако пътувате с деца или по-възрастни хора, винаги по-разумният вариант би бил да изберете българското море.
4. Времето край Черно море е по-прохладно
Едно от основните предимства на Българското Черноморие пред гръцкото Егейско море е, че температурата на въздуха край гръцките брегове обикновено е над 35 градуса всеки ден през юли и август. Докато по българския морски бряг, освен че подухва приятен североизточен бриз, температурите рядко надхвърлят 30 градуса.
Докато престоят в хотела в Гърция би бил почти невъзможен без климатик, то в българските курорти и без климатик ще се чувствате добре.
Докато на българските плажове рядко може да ви се наложи да се приберете от плажа между 12 и 18 часа поради жегата, то в Гърция прибирането следобед през юли и август е почти неизбежно.
5. По-малко вероятно е да ви излъжат търговци у нас
Българските търговци в морските курорти нерядко лъжат чуждестранните туристи за цените на различни продукти и услуги. Гръцките търговци също го правят, при това още по-често, тъй като за разлика от българските търговци те не са длъжни да излагат на показ цените на продуктите.
Така един сладолед може да ви струва 4 евро, ако сте от Германия; 2 евро, ако сте от България; 1 евро, ако сте от Македония и т.н. Всичко зависи от Вашия джоб. Симпатичната продавачка на сладолед обикновено не се вълнува истински откъде сте дошли, а ви пита, за да знае на каква цена да си продаде продукта.
В България вие сте от страната на местните, които по-трудно могат да бъдат излъгани.