Изборите, като всичко друго, са един чисто човешки процес. Но замисляли ли сте се, че напомнят и на романтичните отношения между хората, макар и в различни възрасти?
В месеците преди деня на вота гледаме обиди, плюене, метафорично скубане на коси, кражба на "приятели" (електорат), все едно второкласници, които не са наясно с емоциите си. След избори картинката повече прилича на свалка на възрастни - хвърляне на въдицата, за да видиш кой ще клъвне, услуги от типа "аз на теб, ти на мен", отстъпки, компромиси, клякане, навеждане, а кой знае - в някои случаи може би и лягане.
Е, вече сме във времето на компромисите. Не е нужно да сте млад математик, коментиращ цифрите около пандемията през ден на телевизионен екран, за да видите, че положението в парламента е "Мале! Мале!" и на половината път до локдаун, т.е. пълно затваряне на това Народно събрание.
Разпределението на мандатите показа следното: ГЕРБ - 75 депутати, "Има такъв народ" - 51 депутати, БСП - 43 депутати, ДПС - 30 депутати, "Демократична България" - 27, а "Изправи се! Мутри вън!" - 14.
С други думи, време е да вадим калкулаторите!
Кабинет я се формира, я не, но преди партиите да са решили пак да ни призоват на лятна екскурзия до урните, нека поне видим какви закачлива имена биха имали евентуалните, доста спорни и вероятно крайно кекави коалиции в това Народно събрание. А приказките "ние с този и онзи няма да се коалираме" ги оставяме там, където обичайно принадлежат - в кампанията.
Коалицията "Има такъв народ, няма такова мнозинство" - Става дума, разбира се, за обединението на трите нови формации в парламента между "Има такъв народ" (51), "Демократична България" (27) и "Изправи се! Мутри вън!" (14).
Проблемът е, че сборът им от 92 депутати е крайно далеч от мнозинство, което първо да прокара правителство, а след това спокойно да управлява. И това при условие, че "Изправи се! Мутри вън!" не се разпарчетосат още преди да е ударил първия звънец на парламента (не е лошо позициите да се обсъждат малко, преди да се дават интервюта, а?).
Очевидно е, че някой ще трябва да бутне едно рамо на подобна коалиция, без значение дали това бутане ще е желано, или не. При подкрепа от която и да е от "старите" политически сили обаче стигаме до момента, че четвърти елемент ще извърта ръцете на тези, които уж управляват.
Ще подкрепя там, където няма значение, и ще спъва там, където най-боли. А това ще постави коалицията "Има такъв народ, няма такова мнозинство" в зависимост и дори ще доведе до промяна на името. Вариантите - обвиъсли - са три:
Коалицията "Каквото каже Корнелия" - БСП с техните 43-ма души в парламента могат да гарантират успешно прокарване на всяка идея. Но може ли Корнелия Нинова да е безгласна подкрепа за чужд кабинет, или най-безцеремонно ще поиска тя да е The Big Boss? Тъжно е, но сякаш стигнахме до ситуация, в която подобна конфигурация (и нагло изискване) е единственият начин лидерът на БСП да стане - евентуално - премиер.
Коалицията "Каквото каже Бойко" - от ГЕРБ дават ли, дават. Премиерът Борисов цели 10 депутати (няма да стигнат), вицето Томислав Дончев малко по-скромно - "двама-трима" (за белот може и да свършат работа, за повече - тц), за да бъде подкрепено едно евентуално правителство на малцинството с мандат на "Има такъв народ". А после? ГЕРБ ще подкрепят ли други предложения на това правителство, било то и със старата тактика "ние в парламента не ходим, когато сме опозиция", или заедно с другите парламентарни ветерани ще спъват всяка инициатива?
Коалицията "Каквото каже До...ПС" - Същото като горните. С гласовете на ДПС коалицията на новите трима ще има подкрепата на точно 121 депутати. Това обаче звучи като вторият най-тежък компромис след приемането на подкрепа от Борисов. И дори само един от основните им депутати да стане (не)зависим - нещо характерно за нови формации - компромисът ще е бил напразно. А каква олелия ще се вдигне...
Коалиция "Старите кучета" - Светът, че дори Европа, познава по-големи изненади. Случаи, в които най-големите лява и дясна партии са в патова ситуация и трябва да сформират заедно правителство, за да не иде страната по дяволите. У нас последното е точно последна грижа, така че едва ли ще видим коалиция ГЕРБ (75) + БСП (43) + ДПС (30).
Защо и ДПС? Защото само две не могат, трябва всички класици да са в кюпа. Но индикациите за това не дават нито БСП, където реториката на Нинова показва повече симпатии към формата "Каквото каже Корнелия", нито в ДПС, където - традиционно - ще изчакат най-удобния за тях момент и вариант.
Коалиция "Курс купува, курс продава" - Вече споменатото явление депутати да стават (не)зависими и да започват да се трудят в полза не на партията, под чиито цветове са влезли в парламента, а в името на правителството, е добре познато от предните парламенти.
Само че тук ще е сложно, освен ако не се окаже, че половината листи на опозиционните сили са пълни с агенти под прикритие. ГЕРБ (75) се нуждае от подкрепа от минимум 46 души, ако иска да управлява на принципа "ние и независимите". Т.е. няма да го бъде. Но с евентуална подкрепа от ДПС или "Демократична България" например, нуждата от (не)зависими ще се свие на едва между 16 и 19 души.
Пак трудно за постигане, дори отвъд "Ние с Борисов - не!" реториката, а и много зависи от това колко принципни и верни са хората, които "Има такъв народ" и "Изправи се! Мутри вън!" са вкарали в парламента. И дали някой разочарован социалист няма да избяга от "третата парламентарна сила" и да подкрепи конкуренцията, която понякога има дори по-леви политики. И по-грозни неща сме виждали.
Вариантът "Генгбенг"
ГЕРБ-СДС са в изолация, чува се отвсякъде. Те обаче държат да предложат правителство, пък другите партии ако искат да го подкрепят. Представете си, че напук на всякаква логика всички останали го направят и изведнъж стигнем до ситуацията правителството на малцинството, т.е. само на ГЕРБ, само със 75 депутати. Успешно могат да бъдат прокарвани само решения, постигнати с консенсус с достатъчно от останалите. През останалото време - яко контра. Да, звучи невероятно, така че да не си говорим повече за това.
И след всичко казано дотук, изкача въпросът за началото на лятото ли да си предвидим отпуските и почивките, че май към края му ще се ходи на избори.