Основателят на Facebook Марк Зукърбърг рязко скочи нагоре в класацията за най-богати хора в САЩ на списание Forbes, като надмина собственика на Apple Стив Джобс. 26-годишният изпълнителен директор на социалната мрежа се оказа на 35-о място в списъка, след като богатството му нарасна с 245% до $6.9 млрд. миналата година.
Личното състояние на Зукърбърг сериозно се е увеличило - най-вече около инвестицията за $200 млн. във Facebook от руската фирма Digital Sky Technologies, чиито социални мрежи са пазарни лидери в Европа.
Младият предприемач вече е надминал по богатство Стив Джобс, чието състояние от $6.1 млрд. го поставя на 42-о място в списъка. Въпреки факта, че Apple наскоро надминаха Microsoft като пазарна капитализация, лъвският пай от личното богатство на изпълнителния директор на компанията идва от неговите акции в Disney, които купиха анимационната му студия Pixar през 2006 г. за $7.4 млрд.
Съоснователят на Facebook (наравно със Зукърбърг) Дъстин Московиц е най-младият човек сред 400-те богаташи в класацията на Forbes. 26-годишният Московиц, който е по-млад с осем дни от Зукърбърг - и напуска Facebook през 2008 г., е сред 16-те нови имена в списъка, като състоянието му от $1.4 млрд. го поставя на 290-о място.
Едуардо Саверин, друг съосновател на социалната мрежа, който запазва в нея акционерен дял от 5 процента, е на 356-о място в списъка с богатство от $1.15 млрд.
Луиза Крол, глобален редактор на списъка с най-богати хора на Forbes, коментира: "Много малко са тези, които непрекъснато са на върха, с изключение на това колко феноменално добре се развива Facebook."
Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс остава начело на списъка на 400-те най-богати американци, с активи от $54 млрд. за 17-а поредна година. Гейтс бе изместен през март от позицията си на най-богат мъж в света от мексиканския магнат Карлос Слим, но вече е наваксал изоставянето, добавяйки нови 4 млрд. долара към богатството си за година. Инвеститорът Уорън Бъфет - и приятел на Гейтс, остава вторият по богатство в САЩ с $45 млрд., според публикувания вчера списък. Оракулът от Омаха е увеличил своето с още 5 млрд. долара.
Семейството, което контролира веригата от магазини Walmart, запазва стабилни позиции в списъка. 55-годишната Кристи Уолтън и 60-годишната Алис Уолтън са съответно на четвърто и осмо място, докато Джим Уолтън заема седмата позиция и С. Робсън Уолтън е девети. Семейният клан неизменно е в списъка всяка година от 2001 г. насам.
Броят на членовете на списъка с милиардери, чието богатство е спаднало тази година, е 85 души - в сравнение с 314 през 2009 г., докато имуществото на 217 от тях се е увеличило. Общата нетна стойност на 400-те милиардери се е повишила с 8% от 2009 г., като сега е сумарно $1.37 трлн. - приблизително равна на брутния вътрешен продукт на Испания или Канада.
"Те се възстановяват, но все още са твърде далеч от резултатите си от 2008 г.," коментира Крол.
Калифорния е дом на 83 от най-богатите американци - повече от всеки друг американски щат. В Ню Йорк те са 64-ма, докато Тексас може да се похвали с 45 души, а Флорида - с 26-ма милиардери.
Жените в списъка са само 42. За участие в класацията е необходимо лично състояние от поне $1 млрд. - ръст спрямо $950 млн. през 2009 г.
Почти всички са добавили към състоянието си
Лари Елисън, основателят на друга технологична компания - "Оракъл", не е увеличил състоянието си, но остава на трето място в класацията с 27 млрд. долара.
Спрямо миналогодишната класация на "Форбс" на 400-те водещи американски милиардери този път има много по-малко обеднели и много повече разбогатели. 217 са увеличили богатството си и само 84 са в списъка на "обеднелите". През 2009 г. 314 души в списъка бяха отчели намаляване на богатството си.
Сега първите 10 са добавили общо почти $25 млрд. към състоянието си, докато м.г. попадналите в тази група бяха изгубили почти 40 млрд. долара.
Богатството на 400-те милиардери на "Форбс" т.г. е общо 1.37 трилиона долара при 1.27 трилиона през 2009 г.
Списанието отново вдига летвата за попадане в списъка на $1 млрд., след като през м.г. и 950 млн. долара стигаха.
Няма нови имена тази година и отпаднали в топ 10. Но има разместване - братята Чарлз и Дейвид Кох (с по $21.5 млрд.), ръководители на енергийния и индустриален гигант "Кох индъстриз", сега са над трима членове на фамилията Уолтън и нюйоркския кмет Майкъл Блумбърг, заемащ 10-а позиция с 18 млрд. долара.