Обсерваторията Дора се намира от южната страна на демилитаризираната зона между двете Кореи. Тук посетителите могат да гледат към Севера през големи черни бинокли.
През кълбетата от бодлива тел, преградите и постовите кабини може да се различи група сиви, бели и бледо розови сгради, които влизат в състава на индустриалния комплекс Кесън.
Ръководен съвместно то Сеул и Пхенян между 2004 и 2016 г., Кесън беше символът на икономическото сътрудничество между двете враждуващи държави. Той беше и илюстрация на всички проблеми и трудности, които произтичат от това - политическа несигурност, експлоатация на работници, инвеститорски скептицизъм.
След успеха на междукорейската среща на върха и в очакване на предстоящите исторически преговори между Ким Чен Ун и Доналд Тръмп, хората от двете страни на демилитаризираната зона отново се надяват, че ще могат да подновят икономическите и търговски връзки, които бяха съсипани през последното десетилетие.
САЩ отдавна лансира идеята за икономическа помощ в замяна на разоръжаване. Ако срещата във вторник доведе до отпускане на стриктните санкции срещу Северна Корея, страната може да се възползва от възможността да създаде по-активни икономически връзки с външния свят.
Hyundai - една от най-големите компании в Южна Корея и бивш инвеститор в Кесън - обяви през май, че формира специален екип, който да подготви рестартирането на икономическите проекти в Северна Корея.
Вицепремиерът на Южна Корея Ким Донг Йон каза, че Сеул вече обмисля най-разнообразни сценарии за по-широко икономическо сътрудничество.
Откакто дойде на власт през 2011 г., Ким Чен Ун се опитва да прилага доктрината "бюнджин" - линията на паралелно развитие на ядрения арсенал на страната и ръст на икономиката й.
В новогодишната си реч към нацията Ким призна, че от години тази стратегия е развива само едната линия - военната.
"Създадохме мощен меч за отбрана на мира, както го пожела целият наш народ, който затягаше коланите в продължение на дълги години", каза той и обеща, че военните постижения на Пхенян ще отворят "светли пътища към изграждането на просперираща държава".
Наблюдателите на политиката на Ким Чен Ун твърдят, че в страната се случва тиха революция - либерализиране на традиционния контрол над държавното стопанство и процъфтяване на частните компании и пазари, макар че официално те все още са незаконни.
Има и сигнали, че политиците-реформатори имат по-голямо влияние при режима на Ким Чен Ун.
Пак Пон Чжу, който беше уволнен от поста на министър-председател на Северна Корея заради идеите си за пазарна либерализация през 2007 г., беше възстановен на длъжността си преди 5 години и ръководи икономиката на страната.
Вече не е табу да разговаряш за бизнес, предприемачество или за нуждата от натрупване на пари в Северна Корея, твърди Нилс Вайсензее от Choson Exchange пред CNN.
Неговата компания управлява стартъпи в Северна Корея от 6 години насам, като обучава хиляди млади предприемачи как да предлагат идеите си на пазара, как да правят финансово планиране, как да проучват клиентите си и т.н.
Много от хората, които посещават курсовете на Choson, са членове на поколението "Джанмадан" - севернокорейските деца, родени по време на икономическия колапс и глада от 90-те години. Тяхното възприятие за отношенията между населението и държавата е много по-различни, отколкото за родителите им. Те знаят как работят частните пазари (джанмадан) и черните борси, които процъфтяват пред очите им.
Джу Ян е родена през 1991 г., като детството й съвпада с т.нар. "Труден поход" - евфемистично название на масовия глад, който продължава от 1994 до 1998 г. и отнема живота на стотици хиляди души.
"Много хора измряха от глад и студ. Правителствените служители на всяко ниво отклоняваха храните и стоките за собствените си нужди, а гражданите получаваха все по-малко и по-малко", казва тя в документален филм, посветен на младото поколение в Северна Корея.
"Разбрахме, че ако не предприемем нещо, ще умрем от глад. Затова започнахме да търгуваме. Ако имаш малко ориз, можеш да сготвиш оризови сладки и да ги продаваш. Ако имаш царевица, можеш да сготвиш царевична паста и да я продаваш", казва тя. Джу започва първия си бизнес, като събира производствени остатъци от фабриките за преработка на соя. Почиства зърната и ги препродава.
Нейната история не е прецедент. Като ученик Мин Кан успява да открадне няколко хиляди вона (1000 единици от севернокорейската валута се търгува за около 1 долар), с които купува торба с ябълки. Впоследствие ги продава една по една на пътниците във влаковете, които преминават край дома му.
"Малко по малко започнах да печелял пари. След това отидох до граничния район и купих китайска стока - батерии, брашно чорапи - и ги продавах на едро във вътрешността на страната", разказва той.
Сега когато Северна Корея получава шанс да отвори врати към света, момчетата и момичетата, натрупали бизнес умения през най-трудните години, са готови да се възползват от свободата.
Откакто Ким Чен Ун лансира стратегията "бюнгджин", в страната се откриват близо 400 пазара с 600 000 търговски обекта. Севернокорейски емигрант, който е работил на един от пазари, казва, че през 2016 г. всеки търговец е плащал около 2000 вона (около 2 долара) като неофициален "данък" на местни чиновници.
Ключов проблем за съживяването на връзките между двете Кореи ще бъде възстановяването на транспортните връзки.
Очаква се интеркорейската железница да бъде пусната отново в движение - влаковете от Бузан и Мокпо ще минават през Пхенян и Пекин. Обмисля се и рестарт на проекта за газопровод от Русия до двете Кореи.
Планът е предаден на Северна Корея по време на срещата на Мун Джей Ин и Ким Чен Ун в демилитаризираната зона. Тогава южнокорейският президент предаде на Ким флашка, в която се съхраняват детайлите от трите предложени "пояса на развитие" - енергетика и природни ресурси; транспорт, логистика и индустрия; и екология и туризъм.
Северна Корея лежи върху големи находища на желязо, злато, цинк, графит и куп редки природни ресурси, които се използват в производството на смартфони и високотехнологични продукти.
Оценката на наличните резерви в страната възлиза на около 6 трилиона долара. Съществуващите мини работят под капацитета си, а много от ресурсите са неразработени заради дефицита на електроенергия и липсата на достъп до нова техника.
Дълги години основният купувач на природните богатства на Северна Корея е Китай, който внася въглища и желязна руда за милиони долари.
Тази търговия беше ударена от санкциите, но това може скоро да се промени. В китайския пограничен град Дандон е регистриран ръст на цените на недвижимите имоти - спекулантите се надяват на нов икономически бум след посещенията на Ким Чен Ун в Китай и предстоящата среща с Тръмп.
Брокерите продават имотите си, като рекламират Дандон като "следващия Шънджън".
Освен евентуалния достъп до нови минерални ресурси, помиряването със Северна Корея може да доведе и до бум на пазара на работна ръка. Производителите на юг от демилитаризираната зона биха могли да се възползват от прилива на нови работници, говорещи корейски език, срещу много по-ниски разходи
Повечето фирми, които работеха в Кесън по време на пика на развитието му, бяха производители на текстил и дрехи, електроника или химически продукти.
Близо 52 000 севернокорейски работници получаваха месечни заплати в размер на 180 долара. Когато комплексът затвори врати през 2016 г., минималната работна заплата в Южна Корея възлизаше на 900 долара на месец. Профсъюзите в Сеул вече предупреждават за "огромните рискове от експлоатация и злоупотреба" с работниците от севера.
Първоначалното отваряне на Северна Корея вероятно ще се фокусира върху създаването на специални икономически зони като Кесън, подобно на модела на реформи в Китай през 90-те години. Дали чуждестранните инвеститори ще са склонни да играят по правилата на Пхенян, е под въпрос заради изключителната несигурност около договорите, регулациите и високата корупция.
Самата идея за пълна либерализация на пазара в Северна Корея предполага много други проблематични ефекти.
Руската "шокова терапия" след колапса на СССР доведе до спад в статистиката за а продължителността на живота от 67 до 57 г. в рамките на 1987-1997 г. Възстановяването на този показател се случи едва през 2012 г. според данни на Световната банка.
Китайските реформи също бяха съпътствани с масова безработица, след като маса държавни предприятия спряха да осигуряват прехраната на милиони работници.
Самата Южна Корея страда от липсата на спасителна мрежа в социално и професионално отношение. Приливът на евтина работна ръка може да създаде още повече проблеми на трудовия пазар.
Засега визиите за икономически растеж и международно сътрудничество остават предимно теоретични, докато санкциите са в сила. Дори да бъдат вдигнати временно, винаги може да се повтори сценария с Иранското споразумение и САЩ.
Най-важната цел на Ким Чен Ун е възстановяването на връзките с Китай, чиито санкции сериозно удариха по приходите от износ на Севера. Облекчаването на двустранните отношения е с приоритет пред всички останали форми на сътрудничество.
Колебанията на Ким са обосновани и заради рисковете за стабилността на режима при евентуално твърде бързо отваряне към света, съпроводено с масова емиграция и навлизане на демократични идеологии.
Режимът ще трябва да се адаптира към промяната в манталитета на хората и да поддържа системата, без да ограничава свободата на движение. Този контрол може да се окаже невъзможен, ако Пхенян отпусне хватката върху населението и икономиката.