Тя е на от Бразилия и по стандартите за своя вид се води необичайно красива.
Казва се Виатина и, преди някой да си е помислил, че говорим за знойна латино красавица, ще уточним, че говорим за 4-годишна крава от специалната американска порода Нелоре.
Виатина е толкова ценна, че всъщност в момента има трима собственици.
Нейната официална цена е 4,3 млн. щатски долара или колосалните 7 млн. бразилски реала.
Заради тази си цена Виатина в момента има трима притежатели. Единият участва с 1,8 млн. щатски долара, другият - с 1,44 щатски долара. Третият е оригиналният собственик на кравата, който я е купил като малко теле за 800 хил. американски долара.
Нелоре по принцип се славят с изключителна чистота на гените благодарение на внимателната селекция, която протича в Южна Америка. Кравите и биковете от породата се отличават - те са изцяло бели, с дълги крака и с характерна гърбица.
Те могат да оцеляват дори и в изключителни жеги, което се дължи на прадедите им от Индия. От Индия няколко екземпляра подадат в зоопарка в Хамбург, а оттам пет теленца са пренесени до Бразилия.
В топлия климат на Южна Америка породата процъфтява и местните жители я ценят заради нейната устойчивост, непретенциозна поддръжка и качествено месо.
Характеристиките на Виатина се приемат за топ представяне при нейния вид и това води до посочената цена.
Тя е с възможно най-чисто родословие и има хора, готови да платят достатъчно за качеството, което кравата въплъщава. А и местните бразилски медии смятат, че наддаването за селскостопанското животно има и рекламна цел - да покаже точно колко ценни са бразилските Нелоре.
Животните от породата са и два пъти по-едри от европейските и северноамериканските си роднини и имат шампионски метаболизъм, който им позволява да оцеляват, даже и да ги хранят с изключително нискокачествен фураж.
А за да се стигне до екземпляри като Виатина, не се разчита на случайности и се използва изкуствено осеменяване.
Подбира се генетичен материал от най-добрите и едри бикове и прецизно се следи между животните да няма никаква роднинска връзка. През 2018 г. британският "Гардиън" е заинтригуван от породата и също разказва малко повече за отглеждането на Нероле.
Изданието разказва, че породата е ценна и заради големия млеконадой, който осигурява на стопаните си.
Освен това кравите като Виатина имат по-широка костна структура, което им позволява да раждат без почти никаква човешка помощ.
Репортажът сочи, че не само Виатина и нейни себеподобни могат да са толкова скъпи - генетичният материал от биковете също може да достигне колосални цени.
Цени като 5000 щатски долара за една доза от един бик.
Колкото до Виатина - тя тепърва ще служи на науката. В нея инвестира и Бразилският аграрен институт, който ще вземе генетични проби от кравата, за да ги изследва и, евентуално, да се опитва да култивира още повече животни с нейното представяне.
Институтът определя животното като "епохално откритие" и като един от най-забележителните образци на Нероле, раждани някога.
Оттам се хвалят вече и с първия си успех в насока размножаването на Виатина - продали са 13 ембриона с генетичен материал от нея и от подбрани бикове.