Специализираният съд призна Десислава Иванчева за виновна по делото за искането на подкуп от строителния предприемач Александър Ваклин, съобщават bTV и Nova.
Иванчева е осъдена с поисканото от прокуратурата наказание - 20 години лишаване от свобода - с решение на съдия Иво Хинов. Наложена й е и парична глоба в размер на 10 000 лв., както и забрана за заемане на държавни длъжности.
Присъдата не е окончателна и подлежи на обжалване.
Биляна Петрова (бивш зам.-кмет на "Младост") и Петко Дюлгеров бяха признати за виновни като съучастници по случая. Техните наказания са определени съответно на 15 и 12 години лишаване от свобода.
Правният сайт "Де Факто" съобщава, че все пак тримата са оправдани по друга част от обвинението - за получаване на искания подкуп (в размер на половин милион евро, по твърденията на прокуратурата).
Заради тежестта на наказанието, съдът е постановил поредно задържане под стража на Десислава Иванчева и Биляна Петрова.
Делото "Иванчева"
Първоинстанционната присъда по случая идва дни преди навършването на 1 година след публичния арест на Десислава Иванчева и Биляна Петрова в центъра на столицата. Двете жени бяха задържани пред сградата на Министерството на спорта в служебния автомобил на район "Младост", в който беше открит кашон с банкноти в размер на 56 000 евро. Огледът показа, че това са предварително белязани пари, маркирани от полицията и предадени като подкуп от строителния бизнесмен Александър Ваклин. Паралелно с това бе извършен арест и на бившия кмет на района Петко Дюлгеров, който беше обвинен в посредничество при корупционния акт. В Дюлгеров също бяха намерени 14 000 евро от маркираните пари.
Прокуратурата и КПКОНПИ, които ръководеха разследването, обявиха, че Ваклин им е започнал да им сътрудничи, след като в продължение на една година администрацията на "Младост" е възпрепятствала строителство на негов проект на територията на района, въпреки че инвеститорът е разполагал с разрешение от главния архитект на София Здравко Здравков. Ваклин подава и жалба по съдебен път срещу бездействието на общината, след което с него се свързват "посредници", за да му кажат, че проблемът му "няма да се разреши" заради недоволството на кметицата Десислава Иванчева.
Комуникацията със строителя е продължила, като се стига до предаване на информацията, че "решаването на този проблем ще струва по 20 евро на квадратен метър" (по думите на зам.-главния прокурор Иван Гешев), или общо 250 000 евро. Поради факта, че Ваклин е планирал и втори обект с площ от 49 000 кв. м. РЗП в "Младост", общата предполагаема цена за поискания подкуп е стигнала до половин милион евро, които да се изплащат на етапи. Преди първото предаване на парите строителният инвеститор е предупредил прокуратурата, така се стига и до арестите на 17 април 2018 г.
Срещу Иванчева беше повдигнато обвинение за получаване на подкуп в особено големи размери, за което се рпедвижда лишаване от свобода между 10 и 30 години. През юни 2018 г. Иванчева беше отстранена от длъжност. Съдебният процес започна през септември 2018 г. с изслушване на свидетелски показания и разглеждане на веществени доказателства, събирани включително със специални разузнавателни средства.
Десислава Иванчева и Биляна Петрова останаха с постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" до края на декември 2018 г. (около осем месеца). Молбите на защитниците им за пускане на двете подсъдими на свобода под гаранция или домашен арест заради тежките условия в килиите на столичния затвор бяха отклонявани многократно заради предполагаемата опасност от оказване на натиск върху свидетели.
Отвеждането на Иванчева с вериги на краката за лечение в болница предизвика и широка публична реакция срещу прекомерната сила - факт, който даде повод на ръководството на Министерството на правосъдието да реформира правилата за конвоиране на арестанти. Председателят на ВКС Лозан Панов нареди и специална проверка на Апелативния специализиран съд заради процедурата, по която се гледа решението за отказ от промяна на мярката й за неотклонение. Заради този ход Панов беше подложен на критики от страна на ВСС и подложен на проверка за вмешателство в магистратската независимост - приключила наскоро с извод за липса на нарушение от страна на върховния съдия.
На едно от последните заседания по делото подсъдимият Петко Дюлгеров се отказа пред съда от показанията си, в които признаваше сам, че е приел парите от Александър Ваклин. Дюлгеров обясни, че дал неверни показания заради оказван натиск.
Седмица преди прочитането на присъдата, Десислава Иванчева обяви, че ще се кандидатира за евродепутат, подкрепена от инициативен комитет.