Вторият пакет с военна помощ за Украина ще съдържа предимно "стари неща, на които им изтича след няколко години ресурса", но въпреки това са годни за употреба и ще са необходими на украинската армия. Това обяви военният министър Тодор Тагарев пред Nova.
По думите му до момента страната ни на няколко пъти е изпращала помощ за Киев, като в началото България се е фокусирала повече върху хуманитарна помощ и защитни средства, но след решението на парламента от края на миналата година правителството е било задължено да изпрати военна помощ.
Относно това на каква стойност е изпратеният сега пакет с помощ, Тагарев коментира, че трудно могат да се направят изчисления за стойността, тъй като говорим за "неща, които са купувани при една друга икономика, при изкуствени цени".
Той обаче беше категоричен, че ще бъдем компенсирани финансово от съюзниците за тази предоставена помощ.
Министърът отказа да разкрие какво България ще изпрати на Украйна с мотива, че списъкът е поверителен.
"Всичко, което изпращаме, е в резултат на анализ на военното ръководство. То не нарушава нормативите за поддържане на запасите от различни средства. И имаме възможност да осигурим и подготовката на българската армия", каза военният министър.
По-късно през деня на брифинг в сградата на Министерството на отбраната той уточни, че в списъка с техника, която ще дадем на Киев няма авиация и тежка бронетанкова техника.
Извън помощта, страната ни готви решение да се включи в инициативата на ЕС за предоставяне на 1 млн. 155-милиметрови боеприпаси за Украйна, обясни Тагарев в гостуването си на Nova.
По думите му инициативата се развива в 3 направления. Първото за предоставяне на 155-милиметрови боеприпаси на Украйна от съществуващите в складовете на армиите на страните членки на ЕС. Страната ни обаче няма такива. Второто направление е да се възстановят запасите от такива боеприпаси, а третото - да се увеличи производствения процес.
"Тиери Бретон посети ВМЗ-Сопот, за да види какви са възможностите, за да се инвестират европейски средства и да се разшири производството. Ние казахме: "Не". За мен няма никаква логика. Ние готвим решение, за да се включим в тази инициатива", посочи министър Тагарев.
Той обясни, че водещата цел в момента е да се привлекат инвестиции в българската отбранителна индустрия.
"Когато бъдат направени тези инвестиции, ние ще можем да произвеждаме и за украинската армия, ако продължи толкова дълго войната, и за нас, и за други армии", каза Тагарев.
Той беше категоричен, че предоставянето на помощ за Украйна не ни въвлича във войната, а напротив - намалява риска за страните от НАТО и ЕС да бъдат вкарани във военния конфликт.
Според него в момента има данни, че върви "масирана кампания на манипулация, дезинформация и откровени лъжи", която втълпява, че България ще изпрати войници в Украйна.
"За съжаление в тази пропаганда се включват и лидери на парламентарно представени партии", каза Тагарев.
"Политиците са наясно какво е решението на НС, а то казва - обучение на украински военни медици у нас и инструктори, които да работят или на наша територия, или на територията на други страни на ЕС, за да участват в подготовката на украински военнослужещи. Това се интерпретира целенасочено от лидери на политически партии в парламента", каза Тагарев.
На закрито заседание на комисията в парламента му е бил зададен въпрос с термина "жива сила". Въпросът бил поставен от човек от БСП.
"Въпреки че уточних детайлно и ясно, същият термин беше използван от Корнелия Нинова в телевизионно интервю. Това е пряко в интересите на Кремъл", каза Тагарев.