Обичам видеоигри и цял живот съм се интересувал от тях. Не че съм най-големият или най-добрият геймър, но пък желанието ми винаги е било на ниво.
Затова и се старая да съм в течение с тенденциите и актуалните новости в индустрията и ако има нещо, което със сигурност знам, то е, че екранът винаги е важен, без значение дали си професионален играч или не.
А, когато говорим за качествени геймърски монитори, то AGON Pro серията на AOC винаги изпъква доста ярко.
Защо обаче геймърският монитор има значение?
Някога се смяташе, че дори съвсем бюджетен екран е напълно достатъчен. Така беше в онези златни години на гейминга, когато се събирахме на "нощни" в задимените от цигарен дим компютърни клубове и играехме до сутринта StarCraft, Age of Empires 2 или CS. Тогава никой не се интересуваше какъв е екранът и каква е резолюцията му.
Само че с развитието на технологиите стана така, че нещата се промениха. Съвременните игри изискват съвременно оборудване. Обикновеният монитор отдавна в най-добрия случай е компромисен вариант.
Вече са важни неща като честоти на опресняване и време за реакция на пикселите при смяна на цветовете. А стандартните монитори съвсем не ги бива тук.
При тях няма как да видите най-доброто от изключително красиви и безкрайно детайлни заглавия като Red Dead Redemption 2, например. Дори компютърът да е отличен и всички настройки да са на Ultra, киселата физиономия на коравия Артър Морган няма да е същата.
Не че не може да се играе, но просто няма как да изпиташ пълния кеф от играта. А нима пълният кеф не е крайната цел?
Ето защо екранът е важен и споменатата серия AOC AGON Pro наистина има какво да предложи. Като тези няколко модела:
Фактът, че този модел е носител на престижната награда на Red Dot говори много за качествата му. Става въпрос за 27-инчов плосък OLED монитор с 2560 x 1440 QHD резолюция и много висока 240 Hz честота на опресняване.
Зад тези цифри се крие изключително голяма флуидност на всички движения, случващи се по екрана. Всеки детайл и всеки момент влизат във фокус с идеална яснота и реализъм, без лагване, което е важно при динамични шутъри като новия Call of Duty Black Ops 6 или спортни симулатори.
Аз усещам какво отнема малкия монитор, когато играя новата FC25 на 15-инчов лаптоп. С по-малка резолюция и честота на опресняване разликата е от земята до небето. Въпреки че визуалните настройки при мен са на Ultra, сякаш играя нещо отпреди няколко години, а не игра на два месеца.
Ествествено, при AGON Pro значение има и OLED технологията, която е значително по-добра в сравнение с LCD. В случая AG276QZD предлага впечатляващ контраст на цветовете с дълбоко черно и много висока пикова яркост.
Нещо друго, което си заслужава да се отбележи, е дизайнът, който е направен така, че да оптимизира пространството на бюрото. Стойката може да намества височината на монитора и позволява прилежно прибиране на кабелите, докато основата даже дава възможност върху нея да бъде поставена клавиатура.
Все пак не сме във времената на клубовете, когато не ни пукаше от стойката ни или от подаващи се навсякъде кабли...
Porsche Design AOC AGON Pro PD34
Когато в името на нещо откриеш думичката Porsche, вече знаеш, че става въпрос за сериозна работа. Помните ли Need for Speed: Porsche Unleashed? Ех...AGON Pro PD34 представлява резултат именно от колаборацията на AOC с дизайнерското бюро на немската автомобилна марка. По-специално външният вид на монитора е вдъхновен от визията на легендарния модел 911 Carrera и по същия начин работата му е ориентирана единствено и само към високи резултати.
Мониторът е 34-инчов QD-OLED с ултраширокоъгълна висока резолюция от 3440 x 1440 пиксела в съотношение 21:9. Той също така е извит и допълнително оптимизира зрителното поле и помага за потапяне в случващото се.
Например когато се отдадете на поредния рейсинг симулатор.
И тук имаме 240 Hz честота на опресняване, които да отприщят пълния потенциал на най-мощните компютърни процесори и видеокарти. От своя страна Wide Colour Gamut технологията тазкрива много повече и много по-ярки цветове от конвенционалните монитори (1,07 милиарда, ако трябва да бъдем точни), докато VESA DisplayHDR True Black 400 сертификатът говори за перфектен контраст.
Този модел е цели 45 инча. При подобни размери детайлите са много повече, а зрителното поле е много по-голямо. Екранът е OLED, извит с ултраширокоъгълна резолюция от 3440 х 1440 пиксела в съотношение 21:9.
Отново намираме яркост, дълбочина и чистота на цветовете при 240 Hz честота на опресняване, като всички изпъква още повече заради наличието на HDR10 стандарта за подобряване на качеството на картината. Всичко е по-живо и по-мащабно и когато Артър от RDR2 гледа накриво, сякаш гледа накриво точно вас.
Нещо много важно и за трите модела екрани е, че имат 0,03 милисекунди GtG скорост на реакция. Казано на по-прост език - времето, за което един пиксел преминава от един нюанс на сивото към друг.
Това е особено важна метрика и се отнася към появата на размазани или двойни изображения заради несъответствие между видеосигнала и обработката му от екрана.
При 0,03 милисекунди подобни проблеми не съществуват, защото в AOC знаят, че в гейминга всяка частица от времето е от значение и може да се окаже разликата между живота и смъртта.
Образно казано, разбира се.